fbpx

איזה מנהיג נמצא הכי במרכז?

 

אחד מכל חמישה יהודים בישראל סבור שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוא איש ״מרכז״. זה לא חדש. את זה כבר כתבנו, בשבוע שעבר. נתניהו איננו מנהיג שחותר להציג את עצמו כאיש מרכז. הוא יודע – כולם יודעים – שרוב יהודי ישראל מגדירים את עצמם כאנשי ימין או ימין מתון. כך שאין לו סיבה מיוחדת להציב את עצמו במרכז. למנהיגים אחרים יש סיבה לעשות זאת. בראשם, בני גנץ ויאיר לפיד. למה הם רוצים תדמית של מרכז? כי האלטרנטיבה היא תדמית של שמאל, והשמאל עוד פחות אהוד מהמרכז.

מי מהם מצליח להציב את עצמו במרכז ומי פחות מצליח בזה? לזה יש תשובה במספרים: כמחצית מאזרחי ישראל סבורים שגנץ הוא איש מרכז. במקרה של לפיד, מדובר בקצת יותר משליש. יש רוב שמציב את גנץ במרכז, או בימין המתון. יש רוב שמציב את לפיד בשמאל המתון או בשמאל.

את הנתונים האלה אנחנו מלקטים מתוך סקר לערכנו לקראת פסח. סקר שערכנו כסוג של מחווה לפרופ׳ קמיל פוקס, שותפנו וחברינו, שהלך לעולמו לא מזמן. מה עשינו? לקחנו כמה שאלות שניתוחים שלהן, בהקשרים שונים, הופיעו בספרים של פרופ׳ פוקס – וחזרנו עליהן. השאלה שמדובר עליה כאן מבקשת ממשיבים ומשיבות להציב את עצמם על סולם מימין לשמאל, ואז להציב מנהיגים על אותו סולם. כלומר: את אתה או את – ומי אתה חושב שנתניהו, או גנץ, או לפיד. ולא שאלנו רק על מנהיגים, שאלנו גם על מפלגות. כמו המחנה הממלכתי. מה שמאפשר לנו להציב אלה לצד אלה את התוצאות המתייחסות לגנץ, ואת התוצאות המתייחסות למפלגה של גנץ. כאשר אנחנו עושים את התרגיל הזה לנתניהו ולליכוד, אנחנו מגלים שהתדמית של הליכוד הרבה יותר ״ימנית״ מזו של נתניהו. 44% סבורים שהליכוד היא מפלגת ״ימין״. 27% סבורים שנתניהו הוא מנהיג ״ימין״.

לספר היום השמיני של מיכה גודמן

ומה במקרה של גנץ? גם הוא, כמו נתניהו, ממוקם לשמאלה של מפלגתו: 25% מהציבור מתייחסים למחנה הממלכתי כאל מפלגת ״ימין״ או ״ימין מתון״. רק 17% אומרים על גנץ שהוא איש ״ימין״ או ״ימין מתון״. 17% אומרים על המפלגה שהיא ״שמאל מתון״. אבל 22% אומרים על גנץ – ראש המפלגה – שהוא ״שמאל מתון״.

לאן הניתוח הזה מוביל אותנו? למקום מוכר, שאפשר להגיע אליו בכל מיני דרכים: הבחירות הבאות בישראל יוכרעו כנראה על ידי הבוחרים שמגדירים את עצמם ״ימין מתון״. הם כרבע מהיהודים בישראל. כאשר בוחנים את האופן שבו הם מדרגים את האידיאולוגיה של הליכוד ואת האידיאולוגיה של המחנה הממלכתי קל לזהות שהליכוד לימינם – 44% מהישראלים מכנים את הליכוד ״ימין״ (40% מכנים את המפלגה ״ימין מתון״) – וקל לזהות שהמחנה הממלכתי לשמאלם (כבר אמרנו: זו מפלגה שהתדמית שלה נוטה ל״מרכז״). הם יצטרכו לעשות אחד משלושה דברים: לבחור במי שקצת לימינם, או במי שקצת לשמאלם, או במי שעוד לא נכנס לזירה, וינסה לקלוע במדויק למקומם. זה מה שתעשה המפלגה של נפתלי בנט, עם או בלי יוסי כהן וגדעון סער, שכבר קיבלה בסקר של ערוץ 13 בשבוע שעבר את מספר המנדטים הגדול ביותר.

אחר כך תישאל כמובן שאלת המשך: מה תעשה מפלגת הימין המתון – האם תפנה לכיוון הימין, או לכיוון המרכז? זו שאלה שהמענה לה יתבסס כמובן על הרבה מאוד שיקולים, כמו תוצאות הבחירות, תוכניות לעיצוב סדר היום, אמביציות אישיות, כימיה בין אישית. אם ראשי מפלגת הימין המתון ילכו לשאול את הקהל שלהם מה הוא רוצה, הם יקבלו תשובה מבלבלת. אידיאולוגית – הקהל שלהם קרוב יותר לימין. חברתית – הוא קרוב יותר למרכז. אם תביטו בדף הנתונים של המדד, ובו נתוני הסקר שערכנו במסגרת התחקיר לספר היום השמיני של מיכה גודמן, תמצאו את הנתון הבא: 73% מתומכי הימין המתון, כלומר, הרוב, אומרים שהם קרובים יותר אידיאולוגית לתומכי הימין. אבל 58% מתומכי הימין המתון, כלומר רוב, אומרים שהם קרובים יותר חברתית דווקא לתומכי המרכז.

לסקר היום השמיני באתר המדד

מה עושה אזרח, שמזדהה אידיאולוגית עם מי שלימינו ומזדהה חברתית עם מי שלשמאלו? התשובה האמיתית לשאלה הזאת תינתן בימים שאחרי הבחירות, אבל תשובה מסוימת התקבלה גם בסקר של היום השמיני. שאלנו: ״במי אתה רואה שותפים טבעיים יותר לברית פוליטית?״. תשובת רוב תומכי הימין מתון: ״מרכז״. 61% מהם מעדיפים ברית עם המרכז, 37% מעדיפים ברית עם הימין. כלומר: לפחות על פי הסקר הזה, שנכון לזמנו ומקומו, הקואליציה הטבעית יותר תהיה של הימין המתון עם המרכז. רק שיש בעיה אחת עם הקואליציה הזאת: היא איננה קואליציה של רוב. בסקר מהשבוע שעבר נמנו 47% שהם או ימין מתון או מרכז. זה לא רוב (בהנחה סבירה שגם רוב גדול של הערבים אינם ימין מתון או מרכז). מה שמחזיר לשולחן את הדילמה של הימין המתון: האם להעדיף את הימין – או להעדיף את המרכז – אבל, וזה אבל חשוב – בתוספת השמאל המתון. ההכרעה בדילמה הזאת תכריע מי ישלוט בישראל בשנים הבאות.

 

, , , , , , , , , ,



24/05/2024נתניהו צריך לפטר את מירי רגב רותם שטרקמן, הארץ
כך התובע בהאג הפיל אותנו בפח רוברט נוייפלד, וואלה
המאבק בין סמוטריץ' לצה"ל על השליטה ביהודה ושומרון חנן גרינווד, אמיר אטינגר, ישראל היום
איך יוצאים מהפלונטר האסטרטגי מיכה גודמן, Ynet
ההיערכות להילולה במירון: פני ההר כפני המדינה חן ארצי סרור, Ynet
אורנה לנדאו, למה את בוכה? שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
הקרע בין נתניהו לגלנט מונע את בחירת הרמטכ"ל הבא אמיר בוחבוט, וואלה
מרוצה, או נקמני ודורסני? כך תיראה חזרת טראמפ שמואל רוזנר, מעריב
האג: ישראל נרדמה בשמירה רונן ברגמן, Ynet
מיתוס היום שאחרי: מול חמאס – אין לישראל קיצורי דרך יוסי קופרווסר, N12








מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-05-24)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 8 29 28.3
הליכוד 32 20 20.7
יש עתיד 24 14 14.3
ישראל ביתנו 6 11 10.3
ש״ס 11 9 9.8
עוצמה יהודית 6 10 9.5
יהדות התורה 7 7 7.3
רע״מ 5 5 4.9
חדש תע״ל 5 6 4.8
הציונות הדתית 8 0 4.6
מרצ 0 5 3.8
עבודה 4 4 1.2
תקווה חדשה 4 0 0.3
בל״ד 0 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר