fbpx

בג״ץ הגיוס: לרחם על צה״ל, להתעקש עם צה״ל

 

צריך לרחם על צה״ל.

צריך להתעקש עם צה״ל.

צריך לרחם עליו שנתקע עם הצרה של גיוס חרדים, ועוד בעיצומה של מלחמה. כרגיל אצלנו, כישלונות של פוליטיקאים, ולא רק בדור הזה, נופלים בסוף על כתפיהם של פקידים, קצינים, שופטים, כל אנשי הביצוע שתפקידם לטפל בידיים חשופות בגחלים לוהטות.

צריך להתעקש איתו שבשעה היסטורית לא יהיה המקל שנתקע בגלגלים. צה״ל כבר גרם נזק גדול כאשר הודיע שהוא ערוך לקליטת 3000 חרדים. 3000! וזה כאשר בישיבות יושבים יותר משישים אלף צעירים. וזה כאשר אותו צה״ל עצמו אותר שחסרים לו 15 אלף לוחמים. וזה כאשר המדינה עצמה אמרה בבית המשפט שאפשר יהיה לגייס 4800 חרדים. צריך להתעקש עם צה״ל שלא יהיה התירוץ למסמוס של הזדמנות שלא בטוח שתחזור.

וצריך להתעקש עם הפוליטיקאים. אלה – כמובן, אלה מהם שמלכתחילה רוצים לשחרר כמה שיותר חרדים כדי שלא תהיה צרה לקואליציה – מיהרו להסתער על המספר הזעום הזה, 3000, כמוצאי שלל רב. כל היואב קישים מתרגלים את המספר הזה כאילו היה עשרת הדיברות. 10 הדיברות, 613 המצוות, ו-3000 המתגייסים. אחד אלוהינו.

אמרנו, צריך לרחם על צה״ל. וגם לקחת בחשבון שיידרש לו זמן להתארגן למי שיבואו, אם יבואו. אפשר למצוא לזה פתרונות. גם להגדיל את המספר, וגם לפרוש אותו על פני זמן. צה״ל יכול לשלוח צווי גיוס, חלקם לעכשיו, חלקם לעוד ארבעה חודשים, חלקם לעוד שמונה, חלקם לעוד שנה. הממשלה הרי הסבירה שהמלחמה לא תגמר בקרוב. כך שהצורך יתקיים גם אז. אם שלומי מאלעד, אם יעקב מבית״ר עלית, יחזיקו ביד צו גיוס לנובמבר 2024, או לינואר 2025, הם יהיו מלש״בים. יתחילו לעבור תהליכי מיון. יבינו שבקרוב יצטרכו לקבל החלטה קשה: להתגייס, או להיות עבריינים בלי תירוץ ובלי מוצא. ישיבות לא יוכלו לקלוט אותם. כספי מדינה לא יועברו להם. ואם לכנסת נותר שמץ של כבוד עצמי, אלה לא יהיו המחירים היחידים שישלמו אם לא יתגייסו במועד הנקוב בצו שבידם.

השיבו: 8 שאלות על מילואים ועל הפטור לחרדים

האזינו: מה מניע את גלגלי ההיסטוריה האנושית?

לא צריך לפטור את הכנסת מאחריות. מסתובבים בה לא מעט ח״כים שמבינים שיש צורך בשינוי והזדמנות לשינוי. חלקם אנשי הקואליציה, כמו דן אילוז, יולי אדלשטיין, משה סעדה, אוהד טל. על כולם יופעל לחץ כבד. על כולם יופעל לחץ להסכים לחוק של כאילו. הנה, יאמרו להם, קחו 3000 מתגייסים, ותנו להעביר את החוק, כדי שהקואליציה תשרוד. זה יהיה 3000 עכשיו ובכיה לדורות אחר כך. גם על חברי הכנסת האלה צריך לרחם. לא קל להיות במצבם. ואם יעמדו בלחץ, צריך לשאת אותם על כפיים.

מהי עמידה בלחץ? פסק הדין של בג״ץ, שאגב, אינו דרמטי, אלא פסק הדין הצפוי ביותר לנוכח הנסיבות, לא מייתר את הצורך בחוק בהיר, שעקרונותיו פשוטים. הלחץ לחוקק חוק אחר הוא הלחץ שבו צריך לעמוד. ואיך ייראה חוק בהיר. כמה כללי אצבע ילמדו אותנו אם החוק שיועבר יהיה החוק הנכון. כמה דברים שהחוק חייב לכלול:

כולם חייבים להתגייס.

התורה חשובה. לכן, יהיה מספר קבוע של עילויים שיקבלו פטור לצורך לימודים. נגיד – אלף בשנה. זה הרבה מאוד. אבל המכסה תהיה מכסה של לומדים, לא מכסה של מתגייסים. כולם מתגייסים, חוץ מהמכסה – ולא כולם לומדים חוץ מהמכסה. זה הבדל גדול.

ומי שלא מתגייסים לא יכולים להמשיך להנות משלל ההטבות שמהם נהנים מי שכן מתגייסים. הנחות שונות, סובסידיות, הקצאות והקצבות. יש רשימה ארוכה של מאוד הטבות שאפשר להתנות בשרות. נקראת ולא שרתת? לדוגמה, לא תוכל לעבוד בשרות המדינה שלצו הגיוס שלה סירבת. נקראת ולא שרתת? לדוגמה, לא תוכל ללמוד על חשבון המדינה. וישיבה שתקלוט אותך – תקלוט עבריין – לא תוכל לקבל תקציב מהמדינה. זה לא מסובך, ומאוד הגיוני.

ומי שכן מתגייסים יוכלו לבחור שלל מסלולים מותאמים. ישיבות ההסדר הן דגם שמאפשר שילוב של שררות ולימוד. אין סיבה להניח שלמדנותם של החרדים תפגע אם יעשו בדיוק את מה שעושים אלפי התלמידים בישיבת ההסדר בירוחם, במעלות, בגוש עציון, בשעלבים. תורתם תגן עלינו, וגם נשקם יגן עלינו.

, , , , , , , ,
12/07/2024חמש סיבות לאופטימיות, אפילו בעיצומה של התקופה החשוכה הזאת שאול אמסטרדמסקי, כלכליסט
ישראלים רבים בדרך החוצה מכאן ג׳וש בריינר, הארץ
תחקיר בארי: תמונה מבהילה של קריסת מערכות עפר שלח, Ynet
הגאומטריה של ״מרחב הריח״ ג׳ייסון קסטרו, אלכסון
על חשיבה מחוץ לקופסה מיכאל אברהם, שו״ת ומאמרים
בטח שאפשר להרוג רעיון, גם את זה של חמאס אבי גרפינקל, הארץ
משרד התרבות נגד עם הספר רותם ידלין, ישראל היום
ההסכמות והפערים בדרך לעסקה עם חמאס אבי יששכרוף, Ynet
על משטר, אמריקה וחרדים. שאלות לקיפוד והשועל שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
סקר המנדטים של i24NEWS נדב אלימלך, i24
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-07-09)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 8 22 22.2
הליכוד 32 21 21.9
יש עתיד 24 15 14
ישראל ביתנו 6 14 12.9
ש״ס 11 11 9.9
עוצמה יהודית 6 10 9.3
מפלגת הדמוקרטים (עבודה-מרצ) 4 8 8.3
יהדות התורה 7 8 7.6
רע״מ 5 6 5.1
חדש תע״ל 5 5 4.6
הציונות הדתית 8 0 4
בל״ד 0 0 0
תקווה חדשה 4 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר