fbpx

המצב הכלכלי
המצב החברתי


בדרך ל-61: מה רוצה בנט, מה רוצה עבאס

הערב, במהדורה המרכזית של חדשות כאן, הוצגה מהדורה נוספת של מדד הסקרים (או, כפי שהוא מכונה בטלוויזיה, ״סקר הסקרים״). נודה על האמת: זה היה לא קל. למה לא קל? לא משום שהמספרים לא הסתדרו בנוסחה. הם הסתדרו בנוסחה. הנוסחה עובדת כרגיל. היא לוקחת את כל הסקרים, משקללת, מכניסה למכבסה של חוק בדר-עופר, שוקלת את הסכמי העודפים, פולטת מספרים. כך תיראה הכנסת. ובכל זאת, לא היה קל. למה? כי אנחנו לא לגמרי מאמינים למספרים. לא לגמרי מאמינים לנוסחה. נכון, אנחנו כתבנו אותה והכנסנו אותה למערכת המחשב (אנחנו זה פרופ׳ קמיל פוקס ונח סלפקוב). נכון, אנחנו מציגים אותה. אבל יש לנו ספקות. והבעיה האמתית היא, שכמו שאנחנו לא מאמינים לנוסחה של עצמנו, קשה לנו להאמין גם לשאר הסקרים והנוסחאות. לכולם יש אותה בעיה. באמריקאית היו קוראים לזה: Too Close to Call. קרוב מדי מכדי לקבוע. הטלוויזיה, וגם הקוראים, מבקשים בהירות. רוצים תשובה. המציאות מספקת ערפל. אז מה עושים? משדרים ובוכים. מציגים את המספרים, ומוסיפים נספח. מה שאתם קוראים כאן זה הנספח.

יש לכם עוד הזדמנות אחרונה להצטרף ולחזות את תוצאות הבחירות. בואו בהמוניכם.

חדש: ואחרי שתחזו את תוצאות הבחירות, בואו לחזות גם את הרכב הקואליציה!

צפו: שמואל רוזנר משוחח עם פרופ׳ קמיל פוקס על הסקרים, המתלבטים והמתנדנדים.

מה נעשה בנספח? נציג כמה הסברים ותובנות למי שרוצים לקבל תמונה מורכבת ולא בהירה. תמונת מציאות כפי שהיא משתקפת בסך כל הנתונים שאנחנו רואים. אבל כמובן, נתחיל במה שהצגנו בטלוויזיה. הנה הוא: באדום, מפלגות בסיכון לא לעבור. באדום מקווקו, מפלגות שכרגע לא עוברות על פי נוסחת המדד, אבל קרובות מאוד לעבור. מפלגות שיש סיכוי לא רע שיעברו.

עכשיו נסבך את התמונה היחסית בהירה הזאת, ונוסיף לה נתונים. הנה שבעת הסקרים האחרונים של כלי תקשורת בישראל, ומסומנות ארבע מפלגות בסיכון (אפשר לראות את כל הסקרים כאן). כמו שקל להתרשם, התמונה הגדולה בסקרים די אחידה. ברור שהליכוד היא המפלגה הגדולה, ברור שיש עתיד היא השנייה בגודלה, ניכר שימינה עברה את תקווה חדשה, ניכר שהמפלגות החרדיות די יציבות. בסך הכול, תמונה שמסתדרת יפה. כך ביחס למפלגה הגדולה והמפלגות הבינוניות. כך ביחס למפלגות הקטנות. יש הסכמה מי המפלגות הקטנות. יש בהירות ביחס למפלגות בסיכון. איפה נוצרת בעיה? היא נוצרת פה ושם, בפער של חצי אחוז, אולי אחוז, שמעלה או מוריד מפלגות מתחת לאחוז החסימה. בעיקר, יש כמה סקרים שבהם מרצ לא עוברת. יש כמה שבהם רע״ם לא עוברת. זאת הסיבה שבגללה מדד הסקרים מוריד דווקא אותן מתחת לאחוז החסימה.

את כל זה אתם מן הסתם יודעים. אבל בואו תראו מה קורה כאשר מחברים את התמונה הזאת לפאזלים של קואליציה. כבר עשינו תרגיל כזה לפני כמה ימים, אבל עכשיו אנחנו מוסיפים לו עוד סקרים ועוד אפשרויות קואליציוניות. בתחשיב המקורי היו שלוש קואליציות:

מלא-מלא: ליכוד, חרדיות, ימינה וציונות דתית. כלומר, קואליציה ששולחת את בנט לתמוך בנתניהו.

ברית האחים: הקואליציה שעליה חולמים כל אנשי ונשות ״רק לא נתניהו״. לא מזמן קראנו לה ״בנט עד מרצ״, אבל נראה שכדאי להפסיק עם זה. ימינה אומרת שלא תשב עם מרצ, אז זה מבנט ועד העבודה, כולל תקווה חדשה, כחול לבן, יש עתיד, ישראל ביתנו והעבודה. חסרון בולט של ההרכב הזה: לא בטוח שאפשר לקרוא לזה ״קואליציה עם רוב ימני״, וימינה התחייבה לקואליציה עם רוב ימני. לכן צריך להניח שקואליציה כזאת קצת פחות סבירה, אלא אם תהיה הדרך היחידה למנוע בחירות חמישיות.

אחים וחרדים: זו כנראה האלטרנטיבה שבנט ישקול ברצינות. גם בלי נתניהו, גם דומיננטיות ימנית. ימינה, תקווה חדשה, ש״ס, יהדות התורה – כל אלה מימין. ולאלה יצורפו יש עתיד וכחול לבן (ואם ממש לא תהיה ברירה, אולי גם העבודה, שלא הכנסנו לחישוב).

מה הוספנו? שני הרכבים אפשריים, שניהם נשענים על ההנחה – הרחוקה מלהיות ודאית – שרע״ם תסכים להצטרף לקואליציה, או לתמוך בה מבחוץ. לכן הוספנו את קואליציית ״ימין ורע״ם״, שהיא למעשה קואליציית ״מלא מלא״ פלוס רע״ם. ועוד הוספנו את ״חרדים ורע״ם״. זו הקואליציה ״אחים וחרדים״ בתוספת רע״ם. בסך הכל, שבעה סקרים, חמש קואליציות (והמדד המשוקלל, שסימנו באדום מקווקו כדי להפריד אותו).

מה קיבלנו? אתם יכולים להביט בגרף כדי לראות, אבל נסב את תשומת לבכם לכמה דברים חשובים.

  1. אין אף קואליציה אחת שמקבלת רוב (61) בכל הסקרים. אף אחת.
  2. אין אף קואליציה אחת שלא מקבלת רוב באף סקר. אף אחת.
  3. אין אף סקר שנותן רוב לכל הקואליציות. אף אחד.
  4. אין אף סקר שלא נותן רוב לאף קואליציה. אף אחד.
  5. מה המפתח לקואליציה: כל סקר שמעביר את מרצ ורע״ם לא נותן קואליציה לימין.
  6. כל סקר שמעביר את רע״ם נותן אפשרות לקואליציית ימין-רע״ם.
  7. בנט עד העבודה, ובלי מרצ, היא קואליציה בלי התכנות. לחולמים – כדאי להתעורר.
  8. חרדים ורע״ם היא הקואליציה עם הממוצע הכי גבוה, ימין ורע״ם היא הבאה בתור. כלומר, בנט הוא לא ממליך המלכים היחיד בזירה.
  9. יותר קל אם יש פחות מפלגות. כלומר, הסיכוי לקואליציה עולה בלי מרצ ורע״ם (כמובן, לא בהכרח לקואליציה שהרוב רוצים).

הנה, בגרף, ובטבלה. בגרף, קל לראות איך מדד הסקרים שלנו, בגלל האופן שבו הוא מחושב, ובגלל שכרגע הוא מוציא את מרצ ורע״מ, קל הרבה יותר להרכיב קואליציה. מי יודע, אולי המדד יתברר כקרוב יותר למציאות. בטבלה סימנו באפור את התוצאות שמאפשרות קואליציה. זה מקל מאוד לראות איפה טמונות ההזדמנויות האמתיות, לפחות לפי מצב הסקרים היום.

, , , ,

הקליקו על הכותרת כדי לעזור לנו לכוון את ״המדחום הפוליטי״ של ישראל (התוצאות משוקללות על פי מפתח פוליטי כדי לייצג בקירוב את עמדת הציבור הישראלי)
12/08/2022עם בחירות בפתח - קיבלנו שר אוצר נדיב ביותר יהודה שרוני, מעריב
זהירות, פטור מוויזה הודיה כריש-חזוני, מקור ראשון
יש בישראל חילונים יהודים הגר להב, Ynet
לאופוזיציה בחרתנו: כשמרצ מתייאשת מלשלוט עירית לינור, ישראל היום
המקרה המוזר של הכלב זילי רועי שרון, כאן חדשות
המנצחים והמפסידים האמיתיים של הפריימריז דפנה ליאל, N12
הזרם הביביסטי השתלט על סיעת הליכוד יוסי ורטר, הארץ
שורה תחתונה - תכינו בייביסטר: יפה בן דויד בריאיון שאול אמסטרדמסקי, כאן חדשות
כביש 6: אין לנו דרך לדעת אם קיבלנו תמורה טובה יונתן סורוצקין, ישראל היום
חמאס מציג: סדר עדיפויות חדש בעזה ובגדה המערבית אבי יששכרוף, Ynet
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-08-12)
ממוצע המדד
הליכוד 30 33 34.1
יהדות התורה 7 7 6.8
ש"ס 9 9 8.3
הרוח הציונית 7 4 1.6
כחול לבן 8 10 11.6
יש עתיד 17 25 22.9
המשותפת 6 6 5.9
ישראל ביתנו 7 5 5.2
מרצ 6 0 3.8
עבודה 7 7 5.3
הציונות הדתית 6 10 10.4
רע"מ 4 4 4.2