fbpx

4.05/103.92/10

48% 52%


יהודי ארה״ב (שוב) בעד הסכם גרעין

על הנשיא כבר דיברנו. מה שנותר הוא לשלוח צרור ברכות. גם על הממשלה כבר דיברנו, כולל הפרת הבטחות וכעסי בוחרים, ועוד נדבר הרבה. לכשתקום. בינתיים – נפנה מבט לאמריקה וליהודיה, ולקשר שלהם לישראל ולכמה עניינים קריטיים לגורלה. הוועד היהודי אמריקאי מפרסם היום נתונים מתוך הסקר השנתי שלו, הבוחן את עמדות יהודי אמריקה כבר כמה עשורים. מה לומדים מהם? שהיהודים מקוטבים פוליטית, ובהתאם עמדותיהם. מי שתומך בנשיא ג׳ו ביידן, כלומר, רוב היהודים, תומך בעמדותיו של הנשיא. וזה אומר תמיכה גם כאשר עמדתו של ביידן לא נוחה לממשלת ישראל. בעיקר, בהקשר לאיראן. 55% מהיהודים סבורים שביידן מטפל נכון בגרעין האיראני, ונכון, זה אנחנו יודעים, וגם היהודים יודעים, משמעו הליכה לחידוש הסכם הגרעין עם איראן. זה מה שעשה אובמה, זה מה שביטל טראמפ, זה מה שביידן מבקש לחדש.

היהודים לא שינו את עמדתם. גם לפני שש שנים, בשיאו של הקרב הפומבי על ההסכם, הם תמכו בהסכם. בסקר של ג׳ואיש ג׳ורנל שהייתי מעורב בו, 48% אמרו בעד, 28% אמרו נגד (השאר לא ידעו לומר). הנתונים הפעם דומים למדי. כאמור, 55% בעד, ו-32% נגד. כמעט כל התומכים אמרו שההסכם עושה את ישראל בטוחה יותר (98%). ממשלת ישראל חשבה אחרת, אבל היהודים סמכו על מנהיגיהם, ואולי גם על כמה מנהיגי אופוזיציה ישראלים, יותר מאשר על עמדתו של נתניהו.

כמובן, לא כולם. היהודים באמריקה, כמו אלה של ישראל, אינם מקשה אחת. רוב היהודים תומכי הרפובליקנים מתנגדים לגישתו של ביידן לאיראן. מן הסתם, העדיפו את גישתו של הנשיא דונלד טראמפ. על פי הסקר החדש, 68% מהיהודים הצביעו לביידן, ו-21% הצביעו לטראמפ. אלה יחסי הכוחות. רוב היהודים בארה״ב דמוקרטים, ועל כן רובם תומכים בביידן, גם כאשר עמדתו לא נוחה לישראל.

מי לא הצביע לביידן? כשבעים אחוז מהאורתודוכסים באמריקה. המחקר החדש של מכון פיו על יהדות אמריקה, שכתבנו עליו בהרחבה לפני כשבועייםשכתבנו עליו בהרחבה לפני כשבועיים – כלומר, נצח – לימד על הפער המתרחב בעיקר בדור הצעיר בין שתי קבוצות של יהודים, מצד אחד ״יהודים ללא דת״, יחסית מרוחקים מהקהילה, מישראל, מצד שני יהודים אורתודוכסים, מעורבים, מחוברים. שתי הקבוצות האלה גדלות. הקבוצה שהיתה הדומיננטית ביהדות אמריקה של המאה העשרים, היהודים הקונסרבטיבים והרפורמים, הולכת ומתכווצת. בסקר של הוועד האורתוכסים הם עשרה אחוזים מכלל היהודים, אבל מתקרבים לעשרים בגילאים הצעירים (18 עד 39). יהודים ״ללא דת״ אין בסקר הזה. החלוקה אחרת. אבל גם כאן היהדות הפרוגרסיבית של ״הזרמים״ נראית קטנה מבעבר. כמעט מחצית מהיהודים מעדיפים את ההגדרה ״חילוני״ או ״לא שייך לאף זרם״.

מסקנות? אפשר להציע אחת או שתיים. הראשונה – לישראל אין הרבה חיילים יהודים בקרב נגד הסכם הגרעין באמריקה. והיהודים שיש לה אינם מהמפלגה הנכונה. יהודים של ביידן, שבאופן טבעי הם היהודים שיכולים להגיע לממשל, אולי להשפיע עליו, תומכים במדיניות שלו. מי שמשוחח בשבועות האחרונים עם היהודים האלה – ובעצם, עם כל היהודים האמריקאים – מזהה שיש להם דאגות חשובות יותר מאיראן (חשובות בעיניהם, כמובן). בראשן, התפרצות של גל אנטישמיות שהם אומרים שהם ״לא זוכרים כמוהו״.

כמה מהיהודים האלה התריעו בימים האחרונים באוזני גורמים ישראלים על תחושתם שנחצה קו פרשת מים ביחסיה של ישראל עם המפלגה הדמוקרטית. כלומר, המערכה בעזה חשפה שהקבוצות במפלגה שמוכנות להתנגח בישראל בעוצמה כבר אינן קבוצות שוליים, אלה קבוצות עם מעמד של הנהגה. היהודים הללו חוששים שישראל תיפגע מכך, וחוששים שגם הם ייפגעו. גל של פגיעות ביהודים, גל של התבטאויות קשות נגד יהודים, מלווה בצונאמי של התבטאויות קשות נגד ישראל – מפחיד אותם. ואמנם, בסקר החדש רוב היהודים אומרים שהם מרוצים מהאופן שבו ביידן מטפל בתופעות של אנטישמיות. אבל את הממצא הזה כדאי לשים בסוגריים. המידע נאסף לפני המבצע בעזה, לפני שהתפתחה הרגשה פתאומית שהשמיים נופלים.

, , , , ,
19/01/2022החרדים כבר יודעים את מי היו רוצים אחרי נתניהו ישי כהן, N12
אל תילחמו במערכת החינוך, תילחמו יחד איתה יפעת שאשא ביטון, מעריב
הקושי בהגדרה העצמית בין ה"יהודי" ל"ישראלי" מחייב הגדרה מחדש של הלאום סלי מרידור, ליברל
המשטרה שוכרת האקרים לבצע פריצות ולאסוף מידע על אזרחים תומר גנון, כלכליסט
מציאות חדשה במפרץ: איחוד האמירויות בסכנת מלחמה אהוד יערי, N12
פוטין הכריז מלחמה על אירופה (אנגלית) Bernard-Henri Lévy, Wall Street Journal
בנט לא צפוי לתמוך במועמדות קלדרון ליו"ר הסוכנות היהודית עטרה גרמן, מקור ראשון
האם התמותה בפלורידה נמוכה למרות שאין בה כמעט הגבלות? המשרוקית של גלובס, גלובס
מנסור עבאס הוא איש השנה שלכם? באמת? ג׳קי חורי, הארץ
"חוק הגיוס" מסוכן ויחסל סופית את מודל צבא העם שוקי פרידמן, הארץ
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-01-19)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.72
תקווה חדשה 6 0 0.6
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 9 8.84
ימינה 7 5 5.09
כחול לבן 8 9 8.88
יש עתיד 17 18 18.59
המשותפת 6 7 6.37
ישראל ביתנו 7 6 6.4
מרצ 6 4 4.32
עבודה 7 8 7.41
הציונות הדתית 6 8 7.57
רע"מ 4 5 5.08