fbpx

3.86/104.01/10

46% 54%


האם טראמפ יודח, ועוד שאלות לסוף השבוע

האם טראמפ יודח?

אז מה יקרה לדונלד טראמפ? בשעת הכתיבה לא קל לדעת. ברור שהנשיא עושה מאמץ להרגיע, ולהימנע מהדחה. זה פשר הסכמתו הפתאומית לקבל בהכנעה את ההכרח לפנות את מקומו בעוד פחות משבועיים. ומצד שני, יש שיקולים אחרים. אתמול, במהדורת החדשות של כאן חדשות (ערוץ 11), מניתי ארבעה שיקולים שישמשו את סגן הנשיא, מייק פנס, אם וכאשר יתלבט בשאלת ההדחה, ואין לו הרבה זמן להתלבט.

א. האם יש צורך בצעד ענישה חינוכי של הדחה כדי להרתיע מנהיגים בעתיד מפעולות בנוסח טראמפ.

ב. האם מה שעשה טראמפ, כאשר קרא לתומכיו ללכת לגבעת הקפיטול (אם כי לא לפרוץ לתוך הבניין), מצדיק צעד חריף ותקדימי כמו הדחה. מעולם לא הודח נשיא באופן כזה, והיו נשיאים, גם לפני טראמפ, ששיקול הדעת שלהם לא תמיד היה במיטבו.

ג. האם ההדחה תביא לשקט, או תחולל גל של מהומות. זו כנראה שאלה קריטית: חבל לעשות מעשה, ולהקדים פרישה שתבוא ממילא בעוד כמה ימים, ולהדליק מדורה נוספת של אלימות.

ד. לפנס יש גם שיקול פוליטי, הן זה שנוגע לעתידה של המפלגה הרפובליקנית, והן זה שנוגע לעתידו שלו. בעיקר אם הוא מתכוון לרוץ לנשיאות ב-2024.

 

שימו לב גם לכמות החיפושים בגוגל אחר התיקון ה-25 לחוקה, זה שמאפשר לפנס להדיח את טראמפ.

 

 

האם לנתניהו יש קלף מנצח?

החיסונים נשלפו כמו תותח גדול בשדה קרב אקדוחנים. לנתניהו יש חיסון להציע, עד סוף מרץ, כלומר, עד הבחירות. עכשיו נראה מה מחזיקים ביד סער, בנט, חולדאי, לפיד. לפי סקר של המכון לדמוקרטיה (אגב, מגיעות לו ברכות על השקת מרכז ויטרבי לחקר דעת קהל) הבוחרים שוב לא נותנים תשובה נכונה לשאלה לפי מה הם מצביעים. אולי בגלל שלא נשאלו את השאלה הנכונה. הם אמרו לחוקי המכון שהגורם המכריע הוא הכלכלה. למה אני לא מאמין לזה? קודם כל, כי אין הבדל ממשי בין עמדות רוב המפלגות בנושאי כלכלה. ועוד: כי, כאמור, למרואיינים לא הוצעה התשובה הנכונה שהיא משהו בנוסח ״עמדת המפלגה בעד או נגד נתניהו״. מזה שנתיים, אם לא חמש, זה הנושא המרכזי שעליו מוכרעות הבחירות בישראל.

בינתיים, צריך לומר, הבחירות הקרובות נראות מסובכות לנתניהו. מדד המפלגות המשוקלל שלנו מראה שהליכוד לא יורד, אבל גם לא עולה. בכלל, שדה הקרב נראה סטטי השבוע. הירידה של ימינה נבלמה, העלייה של סער נעצרה, כחול לבן עוד מתנדנדת על הסף, חולדאי ירד לגודלו הסביר על פי הפרמטרים שהוצעו כאן לפני שבועיים. נראה שהבוחרים מחכים לראות מה עוד יקרה, עם הסגר, החיסונים, המפלגות. האם יהיה איחוד בשמאל מרכז, האם יהיה פיצול בימין. דברים כאלה. הבחירות יגיעו מהר, אבל יש עוד זמן לשנות החלטות.

 

מה ישראל נותנת לפייזר?

שלמה פיוטרקובסקי צייץ כך: ״למעשה, עסקת החיסונים נחשפה הערב סופית. ישראל ׳מכרה׳ את עצמה לפייזר כמגרש הניסוי הכי טוב בעולם לחיסון במספרים גדולים באמת (ויש לה כמה יתרונות שמאפשרים לה להיות המגרש הזה), בתמורה להאצה מטורפת במבצע החיסונים וזכות להיות ׳המדינה המחוסנת׳ הראשונה. עכשיו זה צל”ש או טר”ש. נקווה שצל”ש״.

זאת קביעה נכונה, אבל כללית למדי, שמחייבת פירוט. כאשר ישראל מכרה. את עצמה, מה בדיוק היא מכרה. מידע סטטיסטי כללי על הצלחת החיסון, או נתונים על כל אזרח. נתונים בלתי מזוהים, או נתונים שמאפשרים זיהוי. הזרמה מבוקרת של נתונים, תחת פיקוח הדוק, או גישה של פייזר למאגרי המידע לקחת מה שהיא רוצה. כל זה יצטרך להתבהר. ומן הסתם יתבהר (אם לא מרצון, אזי באונס. עתירות לבתי משפט כבר בהכנה).

 

האם הסגר יעבוד?

הנה הקשר לא הכרחי אבל אפשרי, בין אירועי השבוע בוושינגטון לתחילתו של הסגר בישראל: נוכחות משטרתית היא לפעמים המפתח להבדל בין אירוע חסר חשיבות לבין אסון בקנה מידה היסטורי. עווד חמש מאות שוטרים ליד בניין הקונגרס בתחילת ההפגנה היו מן הסתם עושים את ההבדל הזה. הם היו מונעים פריצה של. המחסומים, ומונעים כניסה של המפגינים, ומותירים את ההפגנה בגודלה הטבעי. כמה עשרות אלפים, חלק גדול מהם תמהונים משולי החברה, שבאו למחות נגד הבלתי נמנע.

השוטרים לא היו שם, וההמשך ידוע. תקלה חמורה, שהשלכותיה מרחיקות לכת. עכשיו נחזור אלינו, והשאלה מתבררת מאליה: האם שוטרי ישראל יהיו בזמן הנכון ובמקום הנכון כדי לוודא שהסגר נאכף ביעילות? זה תלוי כמובן בשוטרים, אבל תלוי הרבה יותר מזה בגיבוי שיקבלו מהצמרת הפוליטית. אם שוטר שיפזר חתונה לא יקבל גיבוי, בגלל שאריה דרעי לא אהב איזה אלמנט של אכיפה, ונתניהו צריך את התמיכה החרדית לקראת הבחירות, הסגר לא יהיה אפקטיבי, התחלואה תמשיך לעלות, החברה הישראלית תמשיך לבעבע. אם המשטרה תגבל גיבוי ותשתמש בו לפעולה תקיפה, אולי נרוויח משהו מהסגר הזה. לא רק ירידה בתחלואה, גם הוכחה שממשלת ישראל עוד מסוגלת למשול.

 

 

, , , , , , ,
26/05/2022השגריר האמריקני שוחח עם בר-לב: הביע חשש שמצעד הדגלים יוביל להסלמה ברק רביד, וואלה
ישראל מצליחה להשפיע על העמדה האמריקנית מבלי להתעמת דנה ויס, N12
דעת הקהל האמריקאית והנשק (אנגלית) Megan Brenan, Gallup
פלונטר הדירות: למה הממשלה לא תצליח לעצור את עליות המחירים? שאול אמסטרדמסקי, כאן חדשות
אלה מנהיגי המורים שלנו? לימור לבנת, Ynet
חופש אקדמי או קמפוס שנאה? שרה העצני כהן, ישראל היום
איפה עדיף להתאשפז? הדירוג מרב כהן, וואלה
המפקח על הבנקים: "סיכון האשראי בנדל"ן עלה, אך אין סכנה ליציבות הבנקים" יהודה שרוני, מעריב
ארה"ב השלימה עם הסיכוי הנמוך להסכם עם איראן, בישראל עוד חוששים שייחתם עמוס הראל, הארץ
יו"ר ועדת הכלכלה: "לא אצביע עם הקואליציה" עמית סגל, N12
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-05-22)
ממוצע המדד
הליכוד 30 36 36
תקווה חדשה 6 4 3.16
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 8 7.62
ימינה 7 6 6.52
כחול לבן 8 8 7.31
יש עתיד 17 18 18.51
המשותפת 6 7 7.13
ישראל ביתנו 7 5 5.25
מרצ 6 0 3.2
עבודה 7 8 6.95
הציונות הדתית 6 9 8.73
רע"מ 4 4 2.95