fbpx

4.95/105.03/10

55% 45%


האם ישראל עדיין בעד טראמפ?

אם לא יהיו עוד הפתעות, דונלד טראמפ לא יודח מתפקידו. הוא יעזוב, כמתוכנן, ב-20 בינואר, כאשר יורשו, ג׳ו ביידן, יישבע אמונים ויקבל עליו את חובות הנשיא. סגן הנשיא, מייק פנס, כבר החליט לא להדיח. מנהיג הרוב בסנאט, מיטש מקונל, לא מתכוון לכנס את עמיתיו במיוחד לשם הדחה. כלומר, רק לאחר שטראמפ יעזוב אפשר יהיה לקיים הליך של הדחה בסנאט, מה שמעלה שתי בעיות: האחת, מה הטעם להדיח נשיא שכבר איננו נשיא. השנייה, האם זה חוקי להדיח. אותו לאחר שכבר עזב את תפקידו.

על השאלה השנייה ישיב בית המשפט העליון. אם וכאשר יבוא ניסיון לנהל משפט הדחה, אין ספק שטראמפ יעתור נגדו, והדעות המשפטיות ביחס לאפשרות לנהל משפט חלוקות. יש תקדימים המרמזים שכן, אבל נוסח החוקה מרמז שלא. כאמור, העליון יידרש להכריע.

על השאלה הראשונה, התשובה עוד יותר מורכבת. יש טעם במשפט כדי למנוע מטראמפ התמודדות נוספת. מצד שני, משפט רק יאריך את יסורי הפרידה מטראמפ, וייתן לנשיא (לשעבר) במה להצגת התעתועים שהוא מנהל. ועוד: לנשיא נכנס יש הרבה מאוד מטלות שדורשות אישרור בסנאט. אם הסנאט יהיה עסוק בקטטה על מה שהיה, הוא לא יתפנה לעסוק במה שצריך להיות. ביידן עצמו לא יכול כמובן לומר שאיננו רוצה במשפט. אבל הוא יותר מאותת שמשפט איננו בראש סדר העדיפויות שלו. שהוא מעדיף להסתכל קדימה, ולקדם את סדר היום שלו.

בקיצור – יש סיבות, וגם תירוצים, להסתפק במה שכבר היה. טראמפ נרשם כנשיא הראשון בהיסטוריה שבית הנבחרים הרשיע פעמיים. הוא יעזוב את וושינגטון כששיעור התמיכה בו בצניחה של כמעט עשרים אחוזים. כמעט לא נותר מי שיגן עליו. כמעט לא נותר מי שישבח אותו. כמה טוב שיש לו אותנו. הישראלים.

בשבוע הבא נראה סקרים הבוחנים את יחסם של הישראלים לטראמפ, ואפשר לצפות שיהיה חיובי פחות מבעבר. טראמפ היה נשיא מאוד אהוד בישראל, וגם בנפילתו יש מי שטורחים לזכור את ידידותו. אחרי הכל, מנקודת מבטה האנוכית של מדינה קטנה ומרוחקת, מה שחשוב אינו בהכרח מצב הדמוקרטיה והחברה האמריקאית, אלא רמת התמיכה של ארה״ב בישראל. כמובן, שני אלה כרוכים אחד בשני. אמריקה חלשה תהיה משענת חלשה. אמריקה עסוקה במלחמה פנימית, לא תתפנה לסייע לידידותיה. ובכל זאת, בהינתן השאלה האם נוח לישראל יותר עם אמריקה רגועה וקרירה לישראל, או אמריקה סוערת וידידותית לישראל – כנראה שרובנו נבחר באפשרות השנייה. גם אם לפעמים קל להתבלבל, בסופו של דבר אנחנו לא אמריקאים.

כך או כך, בכדי להקדים תרופה לסקר הבא – כלומר, לא לאפשר לישראלים לחמוק מעדויות מוצקות על אהדתם הגדולה לטראמפ, ולא חשוב כמה מהם יחליטו לנטוש עכשיו את הספינה הטובעת, כינסנו עבורכם מקבץ של סקרים מתקופת כהונתו של טראמפ. בכל סקר נשאלה שאלה קצת אחרת, ועל כן החיווי המוצע בה על טראמפ קצת אחר. פעם זו העדפה מול יריב דמוקרטי, פעם זו הערכה שטראמפ דואג לישראל, פעם זו תחושה שטראמפ ״מבין״ אותנו. הסקר הראשון מעיד עד כמה הרומן היה קצר: לפני קצת יותר מארבע שנים רוב הישראלים העדיפו ניצחון של הילרי קלינטון על דונלד טראמפ. הסקרים שאחריו מעידים עד כמה היה אינטנסיבי: מאז ועד היום, או כמעט היום, הישראלים לא מהססים להשיב שטראמפ הוא נשיא שיש להם חיבה אליו.

האם ידבקו בו? שאלה מעניינת. כנראה שנקבל רמזים ראשונים בשבוע הבא, בבוא ימי הפרישה.

סקרים של המכון לדמוקרטיה, מעריב, איי-24 ועוד.

 

, ,
02/12/2021"אישור למגדלי משרדים להקצות 20% מהשטח לדירות יוריד מחירים" יהודה שרוני, מעריב
אם תמשיך ליפול בקטנות, "ממשלת השינוי" עוד תהפוך ל"בנטוסטן" בן כספית, מעריב
לראשונה: בנט ביקר במעון רה"מ בבלפור עמית סגל, N12
השר כהנא פרסם את מתווה הגיור - בקואליציה זועמים ומתנגדים זאב קם, כאן חדשות
האם נבחרת הדירקטורים קפואה כבר 4 שנים? המשרוקית של גלובס, גלובס
שיחות הגרעין יימשכו בווינה: התרחישים השונים שעומדים על הפרק עמוס ידלין, N12
הסוף של רו-וי-וייד מגיע בקרוב (אנגלית) Mary Ziegler, New York Times
השקת ערוץ 14: תראו מי מבקר אריאל פלקסין, ישראל היום
מוכרח להיות שינוי ביחס המשטרה לנחקרים טובה צימוקי, Ynet
לחתוך את ירושלים: הגיע הזמן להחלטה לאומית שלום ירושלמי, מקור ראשוןמפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2021-12-02)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.86
תקווה חדשה 6 0 0
יהדות התורה 7 7 7.33
ש"ס 9 9 8.6
ימינה 7 5 5.14
כחול לבן 8 7 8.08
יש עתיד 17 21 19.36
המשותפת 6 7 7
ישראל ביתנו 7 7 6.6
מרצ 6 4 4.38
עבודה 7 7 7.4
הציונות הדתית 6 7 7
רע"מ 4 5 5.27