fbpx

האם מייסד אמריקה המילטון היה יהודי? גם את זה אנחנו נותנים לכם להחליט!

היום נדבר על אלכסנדר המילטון. ההוא מהמחזה. ההוא מהחבורה שהקימה את אמריקה. אחד מהאבות המייסדים. לא נספר את כל קורות חייו הסוערות, רק עובדה אחת, שמתבררת כעת: המילטון היה יהודי. שמעתם נכון: י ה ו ד י. או בערך יהודי. או אולי בערך יהודי. או אולי בערך תלוי מה אתם חושבים יהודי. תכף נסביר. וזו תהיה הזדמנות נהדרת לעשות שני דברים. האחד – לספר סיפור די מדהים. השני – לדבר עוד קצת על השאלה שמעסיקה אותנו כבר חודש בערך: מיהו יהודי.

בואו לחלק את המיליארדים של תקציב המדינה, באתגר חדש של המדד ומשחקי הכיס

יש לכם אמון בנפתלי בנט? ביאיר לפיד? באביגדור ליברמן? בואו ודרגו את שרי הממשלה

את הסיפור על המילטון לא המצאנו לכבוד מיזם מיהו יהודי. הוא נפל עלינו במקרה. בעצם, עוד לא נפל. יפול בערך בעוד שבועיים, כשייצא ספרו החדש של היסטוריון חקרן בשם אנדרו פורוונצ׳ר (הוא פרופסור באוניברסיטת אוקלהומה ועמית במרכז בלפר באוניברסיטת הרווארד). ״העולם היהודי של אלכסנדר המילטון״ הוא ספר רציני, בהוצאת אוניברסיטת פרינסטון. בשבוע שעבר קראתי אותו, ואתמול שוחחתי עם פורוונצ׳ר. שאלתי: תגיד, אתה מניח שהטענה שלך תתקבל בחוגים אקדמיים? פורוונצ׳ר השיב: התגובות מקוטבות. יש מי שדוחה את ההוכחות בחמת זעם, ויש מי שמקבל אותן בהתלהבות. כך או כך, אף אחד לא נשאר אדיש לטענה שהמילטון יהודי. המילטון יהודי זה כאילו יתגלה מחר שחיים ויצמן נולד מורמוני, או שמנחם בגין נולד קופטי.

עכשיו נעשה קצת סדר. פורוונצ׳ר לא אומר שהמילטון יהודי. הוא אומר שהמילטון כנראה יהודי. הוא אומר שיותר מתקבל על הדעת שהמילטון יהודי מאשר שאיננו יהודי. זו טענה הסתברותית, לא עובדתית ודאית. כך, משום שקשה למצוא ודאויות בסיפור ילדותו של המילטון, שנולד בקריביים במאה השמונה עשרה, עידן ומקום שלא נשארו ממנו הרבה מסמכים שאפשר לבנות עליהם במאה אחוז. מה אנחנו יודעים בודאות: שאמא שלו, רייצ׳ל, היתה נוצריה. שהיא נישאה לסוחר דני, בסבירות גבוהה, אבל לא ודאות, יהודי. שהיא ילדה בן, ואז עזבה את הסוחר – שם משפחתו לוין – וברחה לזרועות גבר אחר. הבן שילדה לא היה אלכסנדר. זה היה פיטר. לגבר השני, שאין ספק שלא היה יהודי, ילדה את אלכסנדר. אבל זה היה כבר במקום אחר, באי קריבי אחר.

אנחנו יודעים שהמילטון למד בבית ספר יהודי בקריביים. הספר של פורוונצ׳ר מעניין בהרבה מאוד מובנים, ואחד מהם הוא התיאור הססגוני של קהילה יהודית תוססת בקריביים במאה השמונה עשרה. למה המילטון למד דווקא בבית ספר יהודי? הנה, כאן העלילה מסתבכת. פורוונצ׳ר סבור שלמד בבית ספר יהודי משום שהיה יהודי. אמו התגיירה כדי להינשא למר לוין. וגם לאחר שנמלטה ממנו, אחרי חמש שנים של נישואים מרים, גם לאחר שנקלטה בזרועותיו של הגבר הבא, גם אז נותרה מגויירת. יהודיה. חוקרים אחרים נתנו הסברים אחרים לסיפור בית הספר היהודי, שעליו, כאמור, אין מחלוקת. הם הניחו שהמילטון נאלץ ללמוד אצל היהודים, משום שאף בית ספר כנסייתי לא היה מקבל את הבן הממזר של אשה נמלטת מבעלה, שלא הוטבל.

הספר של פורוונצ׳ר עתיר במסמכים המפריכים, לעמדתו, את הטענה הזאת. קודם כל, הוא מוכיח שהיו ממזרים בבתי ספר כנסייתיים באותה תקופה. ועוד הוא מניח, שבית ספר יהודי לא היה מקבל תלמיד לא יהודי באותה תקופה. ועוד הוא מראה, שגם החצי-אח הגדול של אלכסנדר – פיטר, שנותר עם אביו – לא הוטבל לנצרות. והוא מוכיח שרייצ׳ל עצמה לא נקברה בחצר הכנסייה. ומתאר כיצד בית משפט סירב לקבל עדות בשבועה מהמילטון המתבגר (בן השבע עשרה) משום שהתברר שמעולם לא אכל מלחם הקודש בכנסייה.

ובסוף – אין ודאות. בחייו הבוגרים באמריקה המילטון הציג את עצמו כנוצרי. זה לא מפתיע. כך היה קל יותר לצעיר ממזר, שנותר ללא הורים והיגר לארץ חדשה בחיפוש אחר הזדמנויות חדשות. וישנה החידה העיקרית: האם רייצ׳ל באמת התגיירה (אין הוכחה חותכת, רק השערה מסתברת), והאם החליטה להישאר יהודיה גם לאחר שנמלטה מבעלה היהודי (למה שתעשה זאת? לפורוונצ׳ר יש כמובן הסבר מעניין). ועל כל אלה אפשר להוסיף עוד שאלה: נניח שהתגיירה כדי להינשא לבעל יהודי, ואז עזבה את הבעל, ומן הסתם לא המשיכה בחיים יהודיים של ממש, עד כמה בעינינו היא עדיין יהודיה?

כאן אנחנו עוזבים את המילטון, שאם אתם רוצים לשמוע עליו עוד קצת, תצטרכו לחכות לראיון שלי עם המחבר (באנגלית – יופיע כאן בסוף השבוע) או לקרוא את הספר של פורוונצ׳ר (הקישור כאן). מה עוד נשאר לנו לעשות? לחבר את הסיפור שלו לשאלת מיהו יהודי שלנו. ״כמו שזהות יהודית מתחילה עם האמא, כך צריך גם הסיפור שלנו להתחיל״, כותב ההיסטוריון בפתח הפרק הראשון של ספרו. ״אמו של אלכסנדר המילטון, רייצ׳ל פוסט, נולדה כנוצרייה בסביבות שנת 1729 על האי נביס שבקריביים הבריטים״. מה קרה אחר כך כבר סיפרנו, בקצרה. במיזם מיהו יהודי הצגנו סיפור קצת דומה על דמות פיקטיבית שקראנו לה ״הלנה״. הסיפור של הלנה תואר כך: ״נולדה באמסטרדם, נישאה ליהודי,התגיירה באמצעות רב של חב״ד, התגרשה מהיהודי, וכבר לא מחשיבה את עצמה ליהודיה״. כשליש מהמשיבים לשאלון שלנו עד כה (אם עוד לא עשיתם זאת – זה הזמן) קבעו שבעיניהם הלנה איננה יהודיה. מדוע לא? לא שאלנו מדוע, ולכן אין תשובה חד משמעית. אולי כאשר ננתח את כלל הנתונים (פרופ׳ קמיל פוקס ינצח על המלאכה המורכבת הזאת), נוכל להבין טוב יותר מה הגורמים להחלטת המשתתפים בעניין הלנה. אבל די ברור שיש כמה אפשרויות: האחת – אולי יש מי שחושבים שגיור לצורך נישואים לא ממשיך להיחשב לאחר שהנישואים נגמרו. השנייה – אולי יש מי שחושבים שמכיוון שהלנה לא רואה את עצמה כיהודיה אנחנו לא נכריח אותה להיות כזאת. בעצם, אלה שתי האפשרויות. אלא אם מישהו מחליט שהוא לא מקבל גיורים של חב״ד (יש כמה חרדים ליטאים, לא הרבה, שסבורים שחב״ד היא סיעה בעייתית).

נשווה את הלנה לרייצ׳ל. הלנה התגרשה – רייצ׳ל נמלטה עם מאהב. לא בדיוק אותו הדבר. הלנה התגיירה באמצעות רב של חב״ד – רייצ’ל אנחנו לא יודעים. מי שחושב שגיור לצרכי נישואים מבוטל עם תום הנישואים, עשוי להחליט שגם הגיור של רייצ׳ל בטל. אם כי, כאמור, היא לא התגרשה. רק נמלטה. מי שחושב שגיור מבוטל אם המתגייר מוותר על יהדותו, לא יידע מה לעשות עם רייצ׳ל, כי לא ברור אם ויתרה או לא (אם בכלל התגיירה). העובדה ששלחה את בנה לבית ספר יהודי עשוייה דווקא להעיד על כך שלא לגמרי וויתרה.

אם רייצ׳ל יהודייה או לא זה מה שיכריע אם המילטון יהודי או לא, באופן הבא: אם הוא נולד לאם יהודייה, יהיו לפחות כמה יהודים שיחשיבו אותו ליהודי (ויהיו שלא, כי ברור שבהמשך ויתר על התווית הזאת). אם הוא נולד לאם לא יהודייה, קשה לראות כיצד ניתן להחשיב אותו ליהודי. הוא אמנם למד בבית ספר יהודי, אבל אחר כך לא הזדהה כיהודי, ולא קיים אורח חיים יהודי. זה לא אסון גדול. בספר של פורוונצ׳ר מתוארים היחסים החמים של המילטון עם הקהילה היהודית המזערית של אמריקה בימיה הראשונים. וגם זה לא מעט.

בואו לעזור לנו להבין מיהו יהודי בעיניכם

, , , , , , , ,12/07/2024חמש סיבות לאופטימיות, אפילו בעיצומה של התקופה החשוכה הזאת שאול אמסטרדמסקי, כלכליסט
ישראלים רבים בדרך החוצה מכאן ג׳וש בריינר, הארץ
תחקיר בארי: תמונה מבהילה של קריסת מערכות עפר שלח, Ynet
הגאומטריה של ״מרחב הריח״ ג׳ייסון קסטרו, אלכסון
על חשיבה מחוץ לקופסה מיכאל אברהם, שו״ת ומאמרים
בטח שאפשר להרוג רעיון, גם את זה של חמאס אבי גרפינקל, הארץ
משרד התרבות נגד עם הספר רותם ידלין, ישראל היום
ההסכמות והפערים בדרך לעסקה עם חמאס אבי יששכרוף, Ynet
על משטר, אמריקה וחרדים. שאלות לקיפוד והשועל שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
סקר המנדטים של i24NEWS נדב אלימלך, i24
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-07-09)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 8 22 22.2
הליכוד 32 21 21.9
יש עתיד 24 15 14
ישראל ביתנו 6 14 12.9
ש״ס 11 11 9.9
עוצמה יהודית 6 10 9.3
מפלגת הדמוקרטים (עבודה-מרצ) 4 8 8.3
יהדות התורה 7 8 7.6
רע״מ 5 6 5.1
חדש תע״ל 5 5 4.6
הציונות הדתית 8 0 4
בל״ד 0 0 0
תקווה חדשה 4 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר