fbpx

האם מכתב הכלכלנים הוא אזהרה או איום?

כלכלנים עוסקים בתחום שרוב בני האדם לא מבינים בו. זה לא כדורגל – כולנו פרשנים. זה לא ריאליטי בישול – כולנו יודעים לטגן חביתה. זה לא רכילות פוליטית – לכולנו יש נטייה לעסוק בזה. כלכלה היא עניין למבינים. צריך לדעת איך להסתכל על נתונים, איך להעריך מגמות, צריך להבין ז׳רגון, לדעת לתאר את הקשר בין ריבית לאינפלציה. עם הקמת הממשלה, שר החינוך מינה תת אלוף בחיל האוויר למנכ״ל משרד החינוך. כי חינוך זה דבר שכולם מבינים בו, או לפחות חושבים שמבינים. אף אחד לא היה ממנה תת אלוף לנגיד בנק ישראל, או מנכ״ל האוצר. וגם לא חבר ממרכז הליכוד, או עסקן של ההתנחלויות, או איש יחסי ציבור שהתנפח לדרגת ״אסטרטג״.

האם לדעתך בעתיד הקרוב מצבה הכלכלי של מדינת ישראל ישתפר או ידרדר?

כלכלנים חברו עכשיו להזהיר את הממשלה מפני הרפורמה המשפטית המתוכננת. וסליחה שאני לא מדקדק בשאלה אם ראוי לקרוא לזה ״רפורמה״ או ״מהפכה״ או ״חבלה״ או ״תיקון״. הקרב על המילה המדויקת רק מעיד עד כמה השתגענו. בכל מקרה, כלכלנים רבים מזהירים מפני הדבר הזה שעומד לקרות. עצמאות הרשות השופטת והשירות הציבורי הם תנאי לדירוג אשראי גבוה, תנאי להשקעות. הרפורמה המשפטית עלולה לפגוע באלה, וגם לעודד בריחת מוחות, בעיקר בענף ההיטק. ישראל, שמצבה הכלכלי טוב, אבל לא טוב כמו שלפעמים נדמה לכם (קראו את הדו״ח האחרון של מקינזי, ותיווכחו בעצמכם), תלויה במה שהעולם הכלכלי חושב עליה. אם יחשוב שנעשתה פחות ידידותית להשקעות, ושעתיד העסקים בה פחות בטוח, היא תינזק. כמה אירוני שאזהרת הכלכלנים באה יום לאחר שנחשפה יוזמת חברי הכנסת מש״ס להוסיף לשטרות הכסף את המילים ״בהשם אנו בוטחים״.

זה בעצם גם הכוח של אזהרת הכלכלנים – וגם הבעייתיות המסוימת שהיא חושפת. מכתב הכלכלנים הוא גם האזהרה וגם האיום. גם המתריע מפני המשבר וגם מחולל המשבר. כלומר, לא בדיוק מחולל המשבר. המחולל האמיתי הוא הרפורמה של יריב לוין. אבל ברגע שהכלכלנים מתריעים מפני פגיעה בכלכלה, הם למעשה רומזים למשקיעים מבחוץ, לחברות דירוג אשראי, למדינות אחרות, לכלכלנים ברחבי העולם, שצריך לשים לב לישראל. שיכול להיות שעוד מעט ישראל תהיה קצת פחות אטרקטיבית למשקיעים. הכלכלנים הישראלים מתריעים מפני סיכון שעצם ההתרעה שלהם מגבירה אותו. תומכי הרפורמה בלי ספק יאשימו אותם, או את חלקם, בפוליטיזציה. שהרי, רוב הכלכלנים שחתומים על שלל גילויי הדעת שייכים למה שנהוג לכנות ״אליטות״. הם בעלי הכנסה גבוהה, השכלה גבוהה, הם מחוברים לעולם הגלובלי, לתרבות האוניברסלית, למשקיעים זרים ולמערכות ערכים מערביות.

זה יקשה עליהם לדבר עם תומכי הרפורמה. זה יקשה עליהם לשכנע את תומכי הרפורמה. הכהנמנים, הטרכטנברגים, הקנדלים, המואבים, הפלוגים, הירונים, הם אנשים שאין להם חיבור חזק לחברה החרדית, ולא למצביעי הליכוד, ולא למתנחלים בשומרון. גם אם יש בהם אנשי ימין – אלה אנשי ימין כלכלי, הרבה פחות ימין מדיני, ועוד הרבה פחות, הרבה-הרבה פחות, ימין תרבותי.

כך שהאזהרה שלהם לא מכוונת לציבור. לא לציבור תומכי הרפורמה (ציבור מתנגדי הרפורמה כבר משוכנע, ומכתב הכלכלנים רק יגביר אצלו את תחושת החירום, החרדה וצדקת הדרך). האזהרה מכוונת לאוזניו של אדם אחד – בנימין נתניהו – ואולי גם לאוזניהם של מעט מחבריו לממשלה שיש להם עניין והבנה בסכנות כלכליות. תזהרו, אומרים הכלכלנים, אם תעבירו את הרפורמה תדרדרו את הכלכלה. תיזהרו, אומרים הכלכלנים, אם תעבירו את הרפורמה אנחנו נדרג לזה שתדרדרו את הכלכלה. ולא – זה לא שהכלכלנים רוצים שהכלכלה תדרדר. זה לא שהם מתכוונים לנקום בתושבי ישראל במקרה של העברת רפורמה. הם פשוט לכודים במלכודת שאין ממנה מוצא: או שיזהירו – ובכך גם יתרמו לתהליך ההידרדרות הצפוי. או שלא יזהירו – ובכך ימעלו במקצועם ובחובתם לחברה.

ותנוח דעתכם: במהרה ימצאו גם לתומכי הרפורמה כמה כלכלנים שיאזנו את התמונה. כלכלנים שיסבירו שהמצב דווקא ישתפר, שהרפורמה דווקא תייעל את ישראל, שהרפורמה תאפשר לקבוצות נוספות לקפוץ על עגלת ההצלחה הכלכלית. הם יזכירו שלכלכלנים יש נטייה להזהיר מפני אסונות שלא קורים (ולעיתים גם נטייה שלא להזהיר מפני אסונות שכן קורים). הם יזכירו שהכלכלנים מנותקים מהחברה הישראלית ומצוקותיה האמיתיות, ושכלכלה אינה חזות הכל. חפשו את הכלכלנים האלה בערוצים המתאימים, בתוכניות המתאימות, בעיתונים המתאימים. אלה יהדהדו את עמדותיהם כמשקל נגד לאזהרות, גם אם משקלם הסגולי המקצועי של הכלכלנים האלה לא מתקרב לזה של המזהירים.

נחזור לדו״ח של מקינזי שכבר הזכרנו. הנה מה שכתוב בו: ״הנתונים מצביעים למעשה על מערכת בעלת שלושה רבדים שנכללות בה האוכלוסייה הערבית והאוכלוסייה והחרדית, המשתרכות שתיהן מאחור במונחי הישגים לימודיים, מיומנויות עבודה ומוכנות; בתווך אוכלוסייה דוברת עברית גדולה, שנוטה לעבוד במשרות דלות פריון עבודה ולהשתכר שכר בינוני בהתאם; ובפסגה – עובדי היי־טק עתירי כישורים ופוריים המשתכרים שכר גבוה״. רוב תומכי הרפורמה שייכים לקבוצות הראשונה והשנייה. כל הכלכלנים המתריעים שייכים לקבוצה השלישית. גם נתניהו שייך לקבוצה השלישית. כך שבידיו המפתח לתווך בין המציאות שמפניה מזהירים הכלכלנים לבין המציאות שבה מאמינים בוחריו.

, , , , , , , , ,

03/03/2024בג"ץ גיוס החרדים: עוד לא נולד בית המשפט שיצליח לחולל שינוי שלמה פיוטרקובסקי, מקור ראשון
בחירות עכשיו, דרישה לגיטימית וצודקת עקיבא נוביק, הארץ
אנחנו על סיפו של שינוי טקטוני בציבור החרדי בצלאל סמוטריץ׳, מקור ראשון
גלנט עשה את מה שלא עשה הטבח, וערער את יסודות הקואליציה יוסי ורטר, הארץ
מה קרה בלילה שבו לקה המודיעין הישראלי בעיוורון איתי וילנאי, ישראל היום
נטע דורצ׳ין, יתוצים עוקצים? שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
האיום המשמעותי על נתניהו: אלה התרחישים אחרי הצהרת גלנט יאיר שרקי, דפנה ליאל, N12
התאהבנו בלילה שלפני, אבל הוא לא כל הסיפור אבי יששכרוף, Ynet
היכן צברו מפלגות הימין והשמאל הישגים משמעותיים? משה כהן, אנה ברסקי, מעריב
שש ערים לעקוב אחריהן בבחירות המקומיות עמית סגל, N12
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-03-03)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 12 39 34.5
הליכוד 32 17 20
יש עתיד 24 12 12.4
ישראל ביתנו 6 9 9.9
ש״ס 11 9 9.6
עוצמה יהודית 6 9 9.3
יהדות התורה 7 7 7.1
רע״מ 5 5 4.8
מרצ 0 4 4.5
חדש תע״ל 5 4 3.8
הציונות הדתית 8 5 3.3
בל״ד 0 0 0.8
עבודה 4 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר