fbpx

4.95/105.03/10

55% 45%


המבט לג׳ורג׳יה: חמש הערות לערב בחירות

1.

המדד עוסק בדרך כלל בענייני ישראל. אמריקה רחוקה. ומצד שני, חשובה. כמובן, חשובה גם לישראל. לכן, נעצור לרגע את המעקב אחר עניינים מכריעים כמו לאיזו מפלגה ילך איציק שמולי, ונפנה למדינת ג׳ורג׳יה שבה יוכרע מחר (שלישי) גורלו של הסנאט האמריקאי לשנתיים הבאות. רק כדי לוודא שכולנו זוכרים על מה מדובר. בקונגרס האמריקאי שני בתים, התחתון, בית הנבחרים, יהיה בשליטה של המפלגה הדמוקרטית, ברוב לא גדול. יו״ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, נבחרה זה עתה לכהונה נוספת. הבית העליון, הסנאט, תלוי על בלימה. יש 50 סנטורים רפובליקנים, ו-48 דמוקרטים. סגנית הנשיא, שבסמכותה לשבור שוויון, תהיה קמלה האריס הדמוקרטית. שני מושבים במדינת ג׳ורג׳יה יקבעו האם בסנאט יהיה שוויון 50-50, כלומר, יתרון לדמוקרטים (בגלל סגנית הנשיא). או שמא תשמר השליטה הרפובליקנית, ברוב דחוק.

בג׳ורג׳יה בוחרים מחר שוב, מכיוון שבסיבוב הראשון לא הושגה הכרעה. שני סנטורים רפובליקנים, פרדו ולופלר, נלחמים על משרתם מול שני מתמודדים דמוקרטים, וורנוק ואוסוף, מיניסטר בפטיסטי ועיתונאי יהודי. המצב בסקרים? אז ככה: קודם כל, לא היו הרבה סקרים, כי חגים באמריקה, ויש עייפות מהבחירות הכלליות, והסוקרים כנראה גם חוששים להתבזות. מהסקרים שיש אפשר ללמוד שהמירוץ צמוד, עם יתרון קל מאוד לדמוקרטים. הממוצע של ריל קליר פוליטיקס נותן לאוסוף יתרון של פחות מאחוז, ולוורנוק יתרון של פחות משניים. הממוצע של 538 נותן לשני הדמוקרטים יתרון של קצת פחות וקצת יותר משני אחוזים. הרפובליקנים ישמחו להסתפק בניצחון אחד. הדמוקרטים חייבים שני ניצחונות כדי שתהיה. לבחירות האלה משמעות דרמטית.

2.

העיניים על ג׳ורג׳יה מעוד סיבה. העיתון וושינגטון פוסט חשף הקלטה של שיחה בין הנשיא טראמפ לבים מזכיר המדינה של ג׳ורג׳יה, שבו מבקש הנשיא ״למצוא לו״ 11 אלף קולות שחסרים לו לניצחון. טראמפ מסרב להשלים עם כישלונו, וכמה מחברי מפלגתו כבר הודיעו שיצביעו נגד אשרור תוצאות הבחירות בקונגרס. למה זה חשוב? לתוצאות זה כנראה לא ממש חשוב. לג׳ו ביידן יש את הרוב הדרוש לאישור התוצאות. לפסיכולוגיה של הציבור האמריקאי זה חשוב מאוד. בחירות שנגמרו במחלוקת על עצם התוצאה הן בחירות שעל המנצח בהן רובצת עננה של חוסר לגיטימציה. זה מה שטראמפ וחבריו מנסים לעשות לביידן: למנוע ממנו לגיטימציה, מה שיקשה עליו למשול.

עכשיו נעצור לרגע, נזדעזע כמקובל במקרים כאלה, ואז נתהה מדוע נערכה השיחה דווקא עכשיו. יש שתי אפשרויות: הסבירה – טראמפ מבין שעוד רגע יאושרו התוצאות ומנסה מהלך נואש אחרון. הפחות סבירה – טראמפ מקווה להרעיד את השטח לקראת הבחירות לסנאט. במהלך הראשון ודאי נכשל. המוסדות של ג׳ורג׳יה עמדו איתן מול הלחץ. במהלך השני יש סיכון גדול: אולי רפובליקנים זועמים שמרגישים שהבחירות נגנבו יצאו בהמונים לקלפי, אולי דווקא הדמוקרטים הם שקיבלו זריקת מרץ נוספת וימהרו להעניש את המפלגה שמזוהה עם נשיא שמסרב להפסיד בכבוד.

3.

בחזרה לסנאט: וורנוק ואוסוף מתמודדים על שני מושבים שונים, אבל רצו כאילו מדובר בכרטיס אחד. אוסוף הוא המועמד הפופולרי בקרב צעירים, אבל כשיבואו לקלפי, הם יתנו את קולם גם לוורנוק. מצד שני, וורנוק יביא לקלפי מצביעים שחורים. אלה יתנו את קולם גם לאוסוף. וכל זה קורה על רקע קרב, לא לגמרי חשוב, אבל כזה שעשוי לעניין ישראלים, על עמדותיו של המיניסטר הבפטיסטי בסוגיות שלנו.

לוורנוק יש היסטוריה עשירה של מנהיג בכנסייה, השזורה בהתבטאויות כאלה ואחרות בכל מיני סוגיות. בין השאר, חתם על עצומות ואמר דברים על ישראל, שאינם עולים בקנה אחד עם מה שרוב הישראלים יגדירו כ״תמיכה בישראל״. כמובן, הוא אומר שזכותה של ישראל להתקיים, וזה יפה מצדו, אבל אמר בעבר גם דברים שהשתמעה מהם ביקורת חריפה עליה, כולל שימוש בהשוואות לחומת ברלין ולאפרטהייד. הניסיון לשכנע בוחרים בג׳ורג׳יה, בעיקר יהודים רבים באיזור אטלנטה, שאפשר לסמוך על וורנוק שלא יהיה אוייב לישראל, נשען על עמיתו היהודי, אוסוף, וגם על אישים כמו השגריר בישראל לשעבר דן שפירו. למה היהודים חשובים? הם כאחוז וחצי מכלל תושבי המדינה, אבל יצביעו בשיעור גבוה יחסית. מן הסתם, קרוב יותר ל-3-4 אחוזים מהמצביעים (בבחירות הכלליות הם היו 2%).

למי יצביעו היהודים? יש בג׳ורג׳יה לא מעט יהודים שמרנים. בבחירות לנשיאות, לפחות על פי סקר אחד, מחצית מקולות היהודים הלכו למפסיד, דונלד טראמפ. הצבעה לא שגרתית לקהילות יהודיות. יהודים שמצביעים לטראמפ הם בדרך כלל יהודים שישראל היא פקטור משמעותי יותר בהצבעתם. משמע, אולי בבחירות לסנאט יחליטו לא להמר על וורנוק. מה שלא בהכרח יכריע את הבחירות נגדו. אבל בבחירות צמודות מאוד עשוי לעשות זאת.

4.

כל זה חשוב לאמריקאים, שהוציאו כבר יותר מ-400 מיליון דולר על קמפיינים בג׳ורג׳יה. כל זה חשוב גם לישראל. אם הדמוקרטים ישלטו בסנאט, הם ישלטו בכלל המוסדות הפוליטיים בוושינגטון. לישראל – ולעוד מדינות שנדרשות לתמרון מול הממשל – זה לא נוח. יותר נוח שיש על מי להישען במקרה של מחלוקת. יותר נוח שיש למישהו יכולת לרסן יוזמות ממשליות שישראל לא אוהבת. בעשורים האחרונים, זה נכון במיוחד כאשר הממשל הוא דמוקרטי, אבל היה נכון בעבר גם במקרים הפוכים, של ממשל רפובליקני שישראל רצתה לרסן בעזרת קונגרס לעומתי.

בקיצור – זה שוב נראה כאילו לישראל יותר נוח עם רפובליקנים מאשר עם דמוקרטים. ובאמת יותר נוח. לה. אבל האמת היא שהפעם מה שנוח לישראל זה ממשלה מפוצלת בוושינגטון, ולא נשיא כל-יכול.

5.

השבוע מסמן את סוף עידן טראמפ. באמת הסוף. הקונגרס החדש, שנבחר ב-2020 מתכנס. הקרב על הסנאט יוכרע. התוצאות יאושררו. ההיערכות להשבעה של נשיא וסגניתו, בעוד שבועיים (20 בינואר) בעיצומה.

 

, , , , ,
02/12/2021"אישור למגדלי משרדים להקצות 20% מהשטח לדירות יוריד מחירים" יהודה שרוני, מעריב
אם תמשיך ליפול בקטנות, "ממשלת השינוי" עוד תהפוך ל"בנטוסטן" בן כספית, מעריב
לראשונה: בנט ביקר במעון רה"מ בבלפור עמית סגל, N12
השר כהנא פרסם את מתווה הגיור - בקואליציה זועמים ומתנגדים זאב קם, כאן חדשות
האם נבחרת הדירקטורים קפואה כבר 4 שנים? המשרוקית של גלובס, גלובס
שיחות הגרעין יימשכו בווינה: התרחישים השונים שעומדים על הפרק עמוס ידלין, N12
הסוף של רו-וי-וייד מגיע בקרוב (אנגלית) Mary Ziegler, New York Times
השקת ערוץ 14: תראו מי מבקר אריאל פלקסין, ישראל היום
מוכרח להיות שינוי ביחס המשטרה לנחקרים טובה צימוקי, Ynet
לחתוך את ירושלים: הגיע הזמן להחלטה לאומית שלום ירושלמי, מקור ראשוןמפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2021-12-02)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.86
תקווה חדשה 6 0 0
יהדות התורה 7 7 7.33
ש"ס 9 9 8.6
ימינה 7 5 5.14
כחול לבן 8 7 8.08
יש עתיד 17 21 19.36
המשותפת 6 7 7
ישראל ביתנו 7 7 6.6
מרצ 6 4 4.38
עבודה 7 7 7.4
הציונות הדתית 6 7 7
רע"מ 4 5 5.27