fbpx

3.86/104.01/10

46% 54%


הרב קניבסקי, סיפור הצלחה ישראלי

שש הערות על חייו ומותו.

1.

אם מיליון ישראלים מחשיבים את הרב חיים קניבסקי למנהיגם, די בכך בכדי שיזכה לכבוד גם ממי שאינם מבינים את פשר מנהיגותו. אם מיליון ישראלים רוצים להיות בהלווייתו, די בכך בכדי שיזכו להתחשבות גם ממי שהיו מעדיפים כבישים פנויים הבוקר.

2.

הרב קניבסקי ראה בחייו את עולם התורה החרדי דועך, ואז כמעט נכחד, ואז מתנער מאפר ואבק וצובר תנופה ועוצמה שלא היו לא מעולם. אם הספיק להרהר על חייו לקראת סופם, היתה לו סיבה טובה להביט בהם בסיפוק. המפעל שהיה חלק ממנו, המפעל שבו השקיע את מרצו וחוכמתו, הוא מפעל כביר ומצליח. בשנות העשרים של המאה הקודמת, כאשר הרב קניבסקי נולד, עולם התורה היה בדעיכה איטית. רוחות חדשות שנשבו באירופה נגסו בו בכל פה. כאשר הרב קניבסקי התבגר, והוא כבר תושב הארץ, עולם התורה התקרב לכליה. בחורותיו ובחוריו נשלחו למשרפות. מאז, עברו עוד שבעים וכמה שנים. תראו מה בנו הרב קניבסקי ועמיתיו בשבעים וכמה שנים. עולם משגשג של לימוד, של קהילה, של עוצמה חברתית ופוליטית. אפשר – וכנראה שגם צריך – להביט בעולם הזה בעין ביקורתית, ולעיתים מודאגת – אבל אי אפשר להכחיש שהתוכנית של קניבסקי וחבריו הצליחה. בכל חמש עשרה שנים בערך, מספר החרדים בישראל מוכפל. זה אומר שמספר לומדי התורה גדל. זה אומר שמספר הישיבות גדל. אולי לא כל הישראלים גאים ושמחים במפעל הזה, אבל הוא סיפור הצלחה ישראלי.

כבר דירגתם השבוע את בנט, לפיד, ליברמן, מיכאלי, סער, שקד, כהנא? בואו ודרגו

מצד אחד רוצים עולים, מצד שני, אתם לא מודאגים ממחירי הדיור? בואו ושתפו אותנו

3.

עמיתיו הלמדנים אומרים שהיה גדול בתורה. די בכך בכדי שנסכים, שכנראה באמת היה. שהרי, לרובנו אין דרך ממשית לבחון ולקבוע את גדולתו של בעל מלאכה במלאכתו. אין לנו יכולת לקבוע מי פיזיקאי חשוב, אין לנו ידיעה מספקת בכדי לקבוע מי גנטיקאי דגול, קשה לנו להכריע מי פילוסוף בעל משקל סגולי העולה על זה של חבריו. הרב קניבסקי עסק בלימוד פרטני בסוגיות שרובן לא מעניינות במיוחד את רוב הציבור. הוא פסק הלכות בנושאים שרובם לא מעניינים את רוב הציבור. האם פסיקותיו היו חדשניות, מעמיקות, מרתקות, מנומקות? מי שנזקק להן יקבע אם היו כאלה. מי שלא נזקק להן יקבל בהכנעה את פסק דינם של מי שכן.

ובכל זאת יש הבדל בין הגדול בתורה לבין הגדול (או גדולה) בגנטיקה. לגדול בתורה אין השפעה ממשית על רוב העולם, שאיננו נזקק לגדולים בתורה. לעומתו, לגדולה בגנטיקה יכולה להיות השפעה מכרעת על רוב העולם, שנזקק בהחלט לגדולות בגנטיקה. אם הרב קניבסקי כתב פסק הלכה חדשני, הוא ישפיע על הקהילה המצומצמת למדי שמבקשת לעצמה פסקי הלכה חדשניים. אם הגנטיקאית המהוללת זיהתה דרך חדשנית לתקן תקלה גנטית שמחוללת מחלה נפוצה קשה, היא תשנה את המציאות לכלל בני האדם.

4.

אוהדי לימוד התורה יאמרו כמובן, שבגלל לימודם העולם קיים, ואשר על כן, לימודו של הרב קניבסקי לא פחות משמעותי לבני האדם, ואולי יותר משמעותי לבני האדם, מחדשנותה של הגנטיקאית. זה טיעון שמשכנע רק את מי שמקבל את האקסיומה שעליה הוא מושתת. קרי, שלימוד התורה מקיים את העולם. כלומר, טיעון מעגלי שמשכנע רק את המשוכנעים, ושאין דרך לבדוק.

5.

אי אפשר שלא להתפעל מדמותו של מי שמוכר על ידי קהילתו כמנהיג, לא בגלל שיש לו חשבון בנק שמן, ולא משום שיש לו טירה מפוארת, ולא משום שהוא מיטיב לדבר בציבור, ולא משום שיש לו בלורית משומנת, ולא משום שיש לו חשבון פעיל בטיקטוק, ולא משום שחתר בנחישות להנהגה, ולא משום שהיה גס רוח יותר מחבריו, או שנון מהם, או מרפקן. אי אפשר שלא להתפעל מקהילה ששמה עליה למנהיג את מי ששקוע בלימוד, צנוע באורחותיו, ישר דרך, יודע דרך. לא במקרה, מיליון בני אדם רוצים לבוא להלווייתו, והרבה פחות מזה ירצו לבוא להלווייתם של רוב מי שהציבור הלא-חרדי מכנה ״מנהיגים״. ומצד שני, במה בדיוק היה קניבסקי ״מנהיג״ קשה לומר. סוד גלוי הוא, שרבנים דגולים בחברה החרדית לפעמים באמת מנהיגים, ולעיתים משמשים כחותמת של הכשר למה שלוחשים על אוזנם העסקנים. זה מצב שנוח לכולם. הרבנים נראים חזקים ומורמים מעם. העסקנים יכולים להשתמש בהם כתירוץ לכל גחמה. הציבור מקבל בהכנעה את הכרעות העסקנים הלובשות כסות של ״דעת תורה״.

6.

אין הכרח ליפול למלכודת ההגזמה הפומפוזית שמלווה את הסתלקותו של כל מנהיג זמני של הציבור החרדי. היום זה הרב קניבסקי, לפני חמש שנים הרב שטיינמן, וחמש לפניו הרב אלישיב, על כל אחד מהם נאמר שהיה יחיד בדורו, ואולי באמת היה. באורח פלאי, הקהילה החרדית מצליחה להצמיח מנהיגים יחידים בדורם הרבה יותר מפעם בדור. כל חמש או שבע שנים הולך לעולמו מנהיג שלא היה לפניו ולא יהיה אחריו אף אחד כמותו. כל חמש או שבע שנים מנצחים האראלים את המצוקים, וארון הקודש נשבה, ועשרות אלפים של בחורים צעירים מתקהלים לטקס קהילתי רב רושם, שהוא ביטוי של כוח, ושל אחדות, ושל העצמה. במותו, ציווה לקהילתו מפגן כביר של חיים.

 

, , , , ,
25/05/2022האסון כבר כאן: נטישת מערכת החינוך בעיצומה ציפי ברנד, ישראל היום
שוכרי הדירות ימשיכו לשלם את המחיר של מחדלי העבר אמיתי גזית, כלכליסט
מדוע משרד האוצר נלחם על לימודי ליבה לגברים חרדים? ליאל קייזר, כאן חדשות
ממשלת בנט היא הראשונה שבה רוב השרים הם לא ממפלגתו של רה"מ? המשרוקית של גלובס, גלובס
ביידן צודק, ארה״ב צריכה להגן על טאיוואן (אנגלית) Bret Stephens, New York Times
חגיגה בנקאית: הרווחים זינקו ב־%63 ל־4.4 מיליארד שקל יהודה שרוני, מעריב
הלילה המותח שקדם להעברת "ממדים ללימודים" עמית סגל, N12
דיווח: ביידן החליט להשאיר את משמרות המהפכה ברשימת ארגוני הטרור ברק רביד, וואלה
"ממדים ללימודים" זו הסללה פושעת ללי דרעי, ישראל היום
הקריפטו הוא פתרון שמחפש בעייה (אנגלית) Adam Lashinsky, Washington Post
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-05-22)
ממוצע המדד
הליכוד 30 36 36
תקווה חדשה 6 4 3.16
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 8 7.62
ימינה 7 6 6.52
כחול לבן 8 8 7.31
יש עתיד 17 18 18.51
המשותפת 6 7 7.13
ישראל ביתנו 7 5 5.25
מרצ 6 0 3.2
עבודה 7 8 6.95
הציונות הדתית 6 9 8.73
רע"מ 4 4 2.95