fbpx

5.14/105.08/10

18% 29% 23% 27% =


זוכרים שבנט וסער היו הבטחת הבחירות?

בדבר אחד הם צדקו, גדעון סער בעיקר, נפתלי בנט אופן אחר: בלעדיהם זה לא יקרה. בלעדיהם, אין בישראל מספיק בוחרים שיכולים להביא לסיום כהונתו הארוכה מאוד של בנימין נתניהו. בישראל יש ימין, שמונה כשישים אחוזים מכלל הבוחרים היהודים. ויש מרכז ושמאל, שמונים יחדיו את שאר הארבעים אחוז (המרכז רבע, השמאל, כולל מרכז שמאל, פחות מעשרים אחוזים). ויש ערבים, שחלקם מסרבים לשחק את המשחק הפוליטי, וחלקם פסולי חיתון מטעמים כאלה או אחרים.

ולכן, בלעדיהם אי אפשר. לא בהכרח בלעדיהם אישית, אלא בלעדיהם מהותית. כדי שמישהו ינצח את נתניהו צריך שנתניהו יאבד קולות של מצביעי ימין. ונתניהו מאבד קולות של מצביעי ימין רק למועמדים שהם מועמדי ימין. כמו סער. כמו בנט. כמו שסער ובנט היו לפני כמה חודשים, ואפילו לפני כמה שבועות, כאשר סימנו את האפשרות שהפעם יהיה אחרת.

יש לכם עוד הזדמנות אחרונה להצטרף ולחזות את תוצאות הבחירות. בואו בהמוניכם.

חדש: ואחרי שתחזו את תוצאות הבחירות, בואו לחזות גם את הרכב הקואליציה!

צפו: שמואל רוזנר משוחח עם פרופ׳ קמיל פוקס על הסקרים, המתלבטים והמתנדנדים.

מאז, כמו שאומרים, זרמו לא מעט מים בירדן. וזרמו לא מעט קולות מבנט וסער למקומות אחרים. קצת חזרו לליכוד, קצת חזרו להתלבט. בנט איבד לציונות הדתית. סער איבד לבנט, ולכחול לבן המתעקשת להתאושש. אי אז באמצע ינואר, ממוצע המדד של תקווה חדשה עמד על כ-17 מנדטים.  אי אז בדצמבר, ממוצע המדד של ימינה עמד על כ-21 מנדטים. זה נשמע מזמן, אבל זה בקושי שלושה חודשים מאז שנדמה היה שבנט, ואחר כך סער, יכולים לחולל את המפץ הגדול של הימין. עכשיו מצבם שונה. בחמשת הסקרים האחרונים, בנט קיבל בין 11 לעשרה מנדטים. סער קיבל בין עשרה לשמונה. שניהם בסימן ירידה. ירידה נוספת. קודם באה הירידה הגדולה, ממרומי האולימפוס של סביבות העשרים לריאליה המפוכחת של קצת יותר מעשרה. עכשיו באה הירידה הקטנה. ירידה של סוף. מעשרה לקצת פחות מעשרה. מעבר סמלי מדו ספרתי לחד ספרתי.

וככל שירדו שני אלה, כך פחתו הסיכויים להקים קואליציה שאיננה בראשותו של בנימין נתניהו. ראו את הניתוח שפרסמנו כאן אתמול, בעקבות סקר הסקרים. הוא לא משאיר הרבה מקום לספק. המצב מסובך. לא רק למי שרוצה לסיים את כהונתו של נתניהו (וזה רוב הציבור הישראלי). גם למי שסתם רוצה לראות קואליציה מתפקדת ולא חשוב של מי. סער ובנט תקועים בגרון. כשהיו גדולים, אפשר היה לראות בהם אלטרנטיבה לנתניהו. כעת הם בעיקר הפרעה לנתניהו. כמובן, בעיקר סער, כי כאשר מדובר בבנט, רוב גדול של הציבור (בערך שישים אחוזים) מניח שיחבור לנתניהו.

אחרי הבחירות ירבו לעסוק בשאלה למה הם ירדו. זו שאלה מעניינת, שהתשובה הנכונה עליה, אגב, איננה יכולת ירודה לנהל קמפיין. מומחים ליחסי ציבור, סוקרים, פרשנים ואסטרטגים פוליטיים למיניהם, ניטים לייחס חשיבות מוגזמת לשאלה מי הופיע ואיך, מי הצטלם באיזו פוזה, מי נואם קצת יותר טוב או קצת פחות טוב. ברור שסער הוא לא נואם כמו מנחם בגין. ברור שבנט נתקל בתקרת זכוכית בגלל החלטתו לא להתחייב לצד זה או אחר. אגב, סימן מובהק שמראש לא בדיוק ציפה לנצח, אלא בעיקר לצבור כוח מיקוח שיאפשר לו לנהל משא ומתן קשוח עם שני הצדדים.

לא שלדברים האלה אין שום חשיבות. יש להם חשיבות מסויימת, אבל היא בטלה בשישים לעומת המציאות הבסיסית שברקעה מתנהלת מערכת בבחירות. והמציאות הבסיסית היא זו: נתניהו תזמן היטב את הגעת החיסונים המהירה לישראל, אחר כך תזמן היטב את הפצתם, אחר כך תזמן היטב את פעולתם, ואת פתיחת המשק הנובעת מהם, ואת ירידת התחלואה הנובעת מהם. תזמן היטב לא במובן שהיה יכולתו לדעת במדוייק שיספיק לבחירות. תזמן היטב במובן שעשה מאמץ כדי להספיק לבחירות – והצליח לו.

אם נתניהו ינצח בבחירות האלה, אם לא יפסיד בבחירות האלה, זה בעיקר בזכות המתחסנים. בוחרי מרצ ויש עתיד, בוחרי העבודה וכחול לבן, בוחרי תקווה חדשה וימינה – כל מי שמיהרו להתחסן יותר מהר מאחרים. הסקרים המוקדמים של המדד וכאן חדשות הוכיחו פעם ופעמיים שהטיפול בקורונה הוא המבחן החשוב של הבחירות האלה. הם הוכיחו שלמרות שהממשלה עושה לא מעט טעויות ושטויות, הציבור עודו סומך על נתניהו לטפל בקורונה יותר מאשר על מנהיגים אחרים (ועל בנט במקום שני). ועכשיו, כשהקורונה דועכת, או לפחות מעמידה פני דועכת, היתרון של נתניהו בזירה הזאת בולט יותר מתמיד. בסקר ערוץ 12 אתמול, שיעור הישראלים המעריכים את טיפול הממשלה בקורונה כטוב או טוב מאוד קפץ מסביבות הארבעים אחוז לסביבות השישים אחוז. כאילו ברגע הנכון נפל לכולם האסימון. לא סער הביא חיסונים ולא בנט, רק נתניהו. הוא היה היחיד שיכול היה להביא, ועמד במשימה בכבוד. מה שמאפשר, לפחות לכמה בוחרים בימין, לשכוח לו את מה שעמד בו קצת פחות בכבוד.

, , , , , , , , ,
24/10/2021רוב הרפובליקנים רוצים שטראמפ יתמודד שוב (אנגלית) Nathaniel Rakich, Mackenzie Wilkes, 538
התקציב עמוס מהפכות - אך מתעלם מארבע פצצות מתקתקות אבי בר אלי, דה מרקר
מביידן עד מרקל: מה אפשר ללמוד מסקר המנהיגות העולמי שמואל רוזנר, מעריב
"3.5 שנים באופוזיציה? לא ניתן לזה לקרות" עמית סגל, N12
שלום, חברים: הגיע הזמן שנציגי הימין יפסיקו להגיע לטקס לזכר רבין קלמן ליבסקינד, מעריב
השאלה מי המשרד עם התקציב הכי גדול מורכבת משחשבנו המשרוקית של גלובס, גלובס
גורמי ביטחון: בממשל ביידן עודכנו מראש על הכרזת הארגונים הפלסטיניים כארגוני טרור ברק רביד, וואלה
מבחינת ליברמן - התקציב הוא עובדה מוגמרת והחלו ההכנות לשנים הבאות יהודה שרוני, מעריב
נתניהו הוא זה שהוכיח שהחוק שימנע מנאשם בפלילים לכהן כרה"מ הוא צורך קיומי בן כספית, מעריב
מה רוצה איילת שקד רוית הכט, הארץמפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2021-10-12)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 34.36
תקווה חדשה 6 4 2.85
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 9 8.15
ימינה 7 7 6.07
כחול לבן 8 8 7.65
יש עתיד 17 18 19.65
המשותפת 6 6 7
ישראל ביתנו 7 5 5.33
מרצ 6 5 4.33
עבודה 7 7 7
הציונות הדתית 6 6 6.73
רע"מ 4 4 4.36