fbpx

4.95/105.03/10

55% 45%


חודש (ויומיים) לבחירות: רוצים קואליציה יציבה? קבלו את סער והחרדים

נתחיל בכותרת. מה משמעות ״יציבה״? לא מדובר על הטיה אידאולוגית כזאת או אחרת. רק על הרצון לראות קואליציה וממשלה מתפקדת, בלי קשר לזהותה. רק על הרצון להימנע מסיבוב בחירות חמישי. לכן ״יציבה״ מתייחסת לא למי שרוצה קואליציית ימין, ולא למי שרוצה קואליציית מרכז-שמאל. לא למי שרוצה ״רק ביבי״ ולא למי שרוצה ״רק לא ביבי״. רק למי שרוצה יציבות, באשר היא.

עכשיו נפרט. עיקר הפירוט בטבלה, אבל נוסיף כמה הערות לפניה. קודם כל הסתייגות: מדובר בטבלה של ממוצעים. חלק מהממוצעים האלה מלמדים על מפלגות שאולי לא יעברו את אחוז החסימה, מה שישנה את ספירת המנדטים.

דוגמה מובהקת היא כחול לבן. היא ממשיכה לרדת בממוצעים. נדמה שחוכמת ההמונים של גולשי המדד וכאן חדשות, שכבר מזמן חזתה לה התרסקות, חזתה נכון. המפלגה ממשיכה לרדת. בין ראשית פברואר לבין היום איבדה בממוצע כמעט מנדט וחצי. כל קואליציה שנשענת עליה היא קואליציה שיש לה בעיה עם ארבעה מנדטים שבהחלט ייתכן שפשוט לא יהיו. ועוד דוגמה: מרצ. היא ירדה בממוצע בחצי מנדט בשלושת השבועות האחרונים. אמנם רק בסקר אחד מהעשרה האחרונים ירדה מתחת לאחוז החסימה. ומצד שני, ברוב גדול של הסקרים היא עומדת על המינימום, קרוב לגבול הסכנה.

ועוד הסתייגות: הטבלה הזאת עובדת עם הממוצע של כל מפלגה, ומעגלת אוטומטית ל-120 מנדטים. זה לא משנה הרבה, אבל בכל זאת מדובר במניפולציה לצורכי נוחות.

ועוד אחת: חלוקת הקולות של מפלגות שלא עברו את החסימה לא נעשית כאן. מי שרוצה לראות מה קורה לממוצעים אחרי שלוקחים בחשבון את חוק בדר עופר ואת הסכמי העודפים מוזמן לעשות זאת כאן. כפי שתוכלו לראות, זה די משמעותי. לפי התחשיב הזה לקואליציית ימין-חרדים (עם בנט וימינה) יש רוב קטן של 62.

ובכל זאת, מה לומדים מהטבלה הזאת? יש מה ללמוד ממנה, והוא לא מבוטל: הקואליציה הכי חזקה, נוחה ויציבה שאפשר להקים כרגע, היא כזאת שמכניסה את החרדים יחד עם סער, לפיד ובנט. מן הסתם, קואליציה שסער עומד בראשה, תוך חריקת שיניים של לפיד, וגם של כל מי שהיה רוצה לראות את החרדים מחוץ לקואליציה. לא בטוח שזו קואליציה אפשרית. אבל כרגע היא האפשרות הכי קרובה למי שרוצה להיפטר מנתניהו. הקואליציה המועדפת על המרכז-שמאל, זו שאנחנו מכנים ברית אחים (לפיד, סער, בנט, ליברמן, העבודה, כחול לבן), לא מספיק גדולה ולא מספיק יציבה. אולי אם תכלול את מרצ במקום את כחול לבן המתרסקת, יהיה קצת יותר טוב. אבל לבנט זה לא יהיה קל, אולי גם לא לסער.

בקיצור – אין בשורות טובות למי שרוצה קואליציה ויציבות. בקיצור – חודש וקצת לפני הבחירות אנחנו עדיין במצב של בחירות צמודות ומתוחות מאוד. המספרים לפניכם.

 

, , , ,
02/12/2021"אישור למגדלי משרדים להקצות 20% מהשטח לדירות יוריד מחירים" יהודה שרוני, מעריב
אם תמשיך ליפול בקטנות, "ממשלת השינוי" עוד תהפוך ל"בנטוסטן" בן כספית, מעריב
לראשונה: בנט ביקר במעון רה"מ בבלפור עמית סגל, N12
השר כהנא פרסם את מתווה הגיור - בקואליציה זועמים ומתנגדים זאב קם, כאן חדשות
האם נבחרת הדירקטורים קפואה כבר 4 שנים? המשרוקית של גלובס, גלובס
שיחות הגרעין יימשכו בווינה: התרחישים השונים שעומדים על הפרק עמוס ידלין, N12
הסוף של רו-וי-וייד מגיע בקרוב (אנגלית) Mary Ziegler, New York Times
השקת ערוץ 14: תראו מי מבקר אריאל פלקסין, ישראל היום
מוכרח להיות שינוי ביחס המשטרה לנחקרים טובה צימוקי, Ynet
לחתוך את ירושלים: הגיע הזמן להחלטה לאומית שלום ירושלמי, מקור ראשוןמפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2021-12-02)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.86
תקווה חדשה 6 0 0
יהדות התורה 7 7 7.33
ש"ס 9 9 8.6
ימינה 7 5 5.14
כחול לבן 8 7 8.08
יש עתיד 17 21 19.36
המשותפת 6 7 7
ישראל ביתנו 7 7 6.6
מרצ 6 4 4.38
עבודה 7 7 7.4
הציונות הדתית 6 7 7
רע"מ 4 5 5.27