fbpx

4.95/105.03/10

55% 45%


טרומן עזב עוד פחות פופולרי מטראמפ, ותראו איפה הוא היום

דונלד טראמפ, המסיים היום את כהונתו, היה הנשיא עם אחוזי התמיכה הממוצעים הנמוכים אי פעם. אבל הוא לא היה הנשיא הכי לא פופולרי אי פעם, וגם לא הנשיא שעוזב את הבית הלבן עם אחוזי התמיכה הנמוכים אי פעם. בחברה מקוטבת, נגזר מראש שחלק ניכר מהבוחרים ילכו עם הצד שלהם, לא משנה מי עומד בראשו. בהתאם, לטראמפ הייתה ״תקרה״ של תמיכה שמעולם לא חצה אותה, אבל הייתה גם רצפה שמעולם לא ירד מתחתיה. רצפת הבוחרים שנשארים אייתו עד הסוף. כמה הם? כשליש מהבוחרים באמריקה. לא מעט.

הצטרפו לתחרות כאן חדשות והמדד: בואו לחזות את תוצאות הבחירות כאן

פרסמתי במעריב שני מאמרים, אחד אתמול, לסיכום כהונתו של טראמפ, אחד הבוקר, לפתיחת כהונתו של ג׳ו ביידן. הנה פסקה מזה ופסקה מזה.

על טראמפ:

הוא היה נשיא לא שגרתי, שכל סיכום מוקדם של תקופתו הקצרה יעשה לו עוול. בכלל, סיכומים מוקדמים נוטים להגזמות ולוקים בהיעדר פרספקטיבה. טראמפ מסיים את תקופתו בהשפלה, כמעט נמלט מוושינגטון. אפילו בקרב תומכיו שיעור התמיכה בו צונח. זוכרים לו את ההפסד הצורב, את התגובה הסרבנית, הילדותית, להפסד. את הרכיבה המסוכנת על גבו של נמר האנרכיה. אבל הסיפור של טראמפ יותר מגוון מזה, יותר מעניין מזה. כאמור, 75 מיליון בוחרים הצביעו לו. הוא הפסיד, אבל בפער קטן להפתיע. ולפני ארבע שנים ניצח, עוד יותר במפתיע. ולפני כן ניצח בפריימריז של המפלגה הרפובליקנית. במפתיע. אפשר לפטור את כל אלה בהנפת יד בנוסח “צריך להחליף את העם”. ואולי באמת צריך. אבל מכיוון שהחלפת העם אף פעם אינה אופציה, כדאי בכל זאת להבין מדוע קסם טראמפ למחצית העם. מה ביטאה כהונתו מעבר לחולשותיו האישיות ולהתפרצויות הציוצים בטוויטר.

על ביידן:

האם נשיא מנוסה יותר יהיה גם נשיא טוב יותר? קשה לעשות כאן מבחן סטטיסטי שיש לו תוקף, כי לא היו כל כך הרבה נשיאים, ואת אלה של המאה התשע עשרה, או תחילת המאה העשרים, ספק אם יש טעם לבחון בכלים דומים. אמריקה שלהם הייתה אמריקה אחרת, התפקיד שלהם היה תפקיד אחר. כך או כך, ביידן נכנס מנוסה, מתורגל היטב. הוא יודע איך מפעילים מנוף פוליטי, הוא יודע איך מעבירים תקציב וחוק. זה יתרון, בוודאי בתחילת הדרך, שתהיה גדושה בדיוק בדברים האלה: תקצוב וניהול, צווים וחוקים. מאה ימים של פעילות נמרצת שיש לה שלוש מטרות עיקריות. האחת, להתחיל לטפל במגפת הקורונה ביתר יעילות. השנייה, לנצל את הטיפול במשבר הקורונה כדי להשיג עוד כמה מטרות ארוכות טווח. השלישית, למחוק את מה שאפשר מהקדנציה הסוערת של דונלד טראמפ. להעלים את צילו הארוך של טראמפ. לפתוח דף חדש.

ומי היה עוד פחות פופולרי מטראמפ ביום פרישתו? אחד הנשיאים הכי חשובים של המאה העשרים.

ובאדיבות גאלופ, הנה עוד גרף, המעיד על עוד שיא של טראמפ: הוא הנשיא שאיבד הכי הרבה אוהדים בין יום הבחירות שבו הפסיד, לבין יום עזיבת הבית הלבן. רוב הנשיאים דווקא צוברים אהדה לקראת פרידה. טראמפ, בעיקר בגלל האירועים הקשים בוושינגטון, התרסק.

 

, , , , , , ,
02/12/2021"אישור למגדלי משרדים להקצות 20% מהשטח לדירות יוריד מחירים" יהודה שרוני, מעריב
אם תמשיך ליפול בקטנות, "ממשלת השינוי" עוד תהפוך ל"בנטוסטן" בן כספית, מעריב
לראשונה: בנט ביקר במעון רה"מ בבלפור עמית סגל, N12
השר כהנא פרסם את מתווה הגיור - בקואליציה זועמים ומתנגדים זאב קם, כאן חדשות
האם נבחרת הדירקטורים קפואה כבר 4 שנים? המשרוקית של גלובס, גלובס
שיחות הגרעין יימשכו בווינה: התרחישים השונים שעומדים על הפרק עמוס ידלין, N12
הסוף של רו-וי-וייד מגיע בקרוב (אנגלית) Mary Ziegler, New York Times
השקת ערוץ 14: תראו מי מבקר אריאל פלקסין, ישראל היום
מוכרח להיות שינוי ביחס המשטרה לנחקרים טובה צימוקי, Ynet
לחתוך את ירושלים: הגיע הזמן להחלטה לאומית שלום ירושלמי, מקור ראשוןמפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2021-12-02)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.86
תקווה חדשה 6 0 0
יהדות התורה 7 7 7.33
ש"ס 9 9 8.6
ימינה 7 5 5.14
כחול לבן 8 7 8.08
יש עתיד 17 21 19.36
המשותפת 6 7 7
ישראל ביתנו 7 7 6.6
מרצ 6 4 4.38
עבודה 7 7 7.4
הציונות הדתית 6 7 7
רע"מ 4 5 5.27