fbpx

טרומן עזב עוד פחות פופולרי מטראמפ, ותראו איפה הוא היום

דונלד טראמפ, המסיים היום את כהונתו, היה הנשיא עם אחוזי התמיכה הממוצעים הנמוכים אי פעם. אבל הוא לא היה הנשיא הכי לא פופולרי אי פעם, וגם לא הנשיא שעוזב את הבית הלבן עם אחוזי התמיכה הנמוכים אי פעם. בחברה מקוטבת, נגזר מראש שחלק ניכר מהבוחרים ילכו עם הצד שלהם, לא משנה מי עומד בראשו. בהתאם, לטראמפ הייתה ״תקרה״ של תמיכה שמעולם לא חצה אותה, אבל הייתה גם רצפה שמעולם לא ירד מתחתיה. רצפת הבוחרים שנשארים אייתו עד הסוף. כמה הם? כשליש מהבוחרים באמריקה. לא מעט.

הצטרפו לתחרות כאן חדשות והמדד: בואו לחזות את תוצאות הבחירות כאן

פרסמתי במעריב שני מאמרים, אחד אתמול, לסיכום כהונתו של טראמפ, אחד הבוקר, לפתיחת כהונתו של ג׳ו ביידן. הנה פסקה מזה ופסקה מזה.

על טראמפ:

הוא היה נשיא לא שגרתי, שכל סיכום מוקדם של תקופתו הקצרה יעשה לו עוול. בכלל, סיכומים מוקדמים נוטים להגזמות ולוקים בהיעדר פרספקטיבה. טראמפ מסיים את תקופתו בהשפלה, כמעט נמלט מוושינגטון. אפילו בקרב תומכיו שיעור התמיכה בו צונח. זוכרים לו את ההפסד הצורב, את התגובה הסרבנית, הילדותית, להפסד. את הרכיבה המסוכנת על גבו של נמר האנרכיה. אבל הסיפור של טראמפ יותר מגוון מזה, יותר מעניין מזה. כאמור, 75 מיליון בוחרים הצביעו לו. הוא הפסיד, אבל בפער קטן להפתיע. ולפני ארבע שנים ניצח, עוד יותר במפתיע. ולפני כן ניצח בפריימריז של המפלגה הרפובליקנית. במפתיע. אפשר לפטור את כל אלה בהנפת יד בנוסח “צריך להחליף את העם”. ואולי באמת צריך. אבל מכיוון שהחלפת העם אף פעם אינה אופציה, כדאי בכל זאת להבין מדוע קסם טראמפ למחצית העם. מה ביטאה כהונתו מעבר לחולשותיו האישיות ולהתפרצויות הציוצים בטוויטר.

על ביידן:

האם נשיא מנוסה יותר יהיה גם נשיא טוב יותר? קשה לעשות כאן מבחן סטטיסטי שיש לו תוקף, כי לא היו כל כך הרבה נשיאים, ואת אלה של המאה התשע עשרה, או תחילת המאה העשרים, ספק אם יש טעם לבחון בכלים דומים. אמריקה שלהם הייתה אמריקה אחרת, התפקיד שלהם היה תפקיד אחר. כך או כך, ביידן נכנס מנוסה, מתורגל היטב. הוא יודע איך מפעילים מנוף פוליטי, הוא יודע איך מעבירים תקציב וחוק. זה יתרון, בוודאי בתחילת הדרך, שתהיה גדושה בדיוק בדברים האלה: תקצוב וניהול, צווים וחוקים. מאה ימים של פעילות נמרצת שיש לה שלוש מטרות עיקריות. האחת, להתחיל לטפל במגפת הקורונה ביתר יעילות. השנייה, לנצל את הטיפול במשבר הקורונה כדי להשיג עוד כמה מטרות ארוכות טווח. השלישית, למחוק את מה שאפשר מהקדנציה הסוערת של דונלד טראמפ. להעלים את צילו הארוך של טראמפ. לפתוח דף חדש.

ומי היה עוד פחות פופולרי מטראמפ ביום פרישתו? אחד הנשיאים הכי חשובים של המאה העשרים.

ובאדיבות גאלופ, הנה עוד גרף, המעיד על עוד שיא של טראמפ: הוא הנשיא שאיבד הכי הרבה אוהדים בין יום הבחירות שבו הפסיד, לבין יום עזיבת הבית הלבן. רוב הנשיאים דווקא צוברים אהדה לקראת פרידה. טראמפ, בעיקר בגלל האירועים הקשים בוושינגטון, התרסק.

 

, , , , , , ,19/06/2024על גיוס בני ישיבות וחרדים – מבט הלכתי מיכאל אברהם, שו״ת ומאמרים
גדי היימן, אז איפה המנוע של ההיסטוריה? שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
המו"לים מופתעים ממבול הספרים על המלחמה שירי לב ארי, כלכליסט
מלחמות ונסיגות: 40 שנות המאבק הישראלי בלבנון יהודה יפרח, מקור ראשון
אורוול 1984? בית הנשיא 2024! אשר כהן, ישראל היום
אף על פי כן, אסור למחאה להתייאש נחום ברנע, Ynet
בממשלה הבאה החרדים כנראה לא יהיו שותפים חגי סגל, מקור ראשון
חשש מהורדת דירוג האשראי סוניה גורודיסקי, ישראל היום
קברניטי הספינה מכלים את זמנם בקטטות חסרות תוחלת קלמן ליבסקינד, מעריב
המגעים לאיחוד גדול בימין לקראת הבחירות אנה ברסקי, מעריב
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-06-14)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 8 24 23.9
הליכוד 32 21 21.9
יש עתיד 24 15 14.2
ישראל ביתנו 6 14 11.7
ש״ס 11 10 9.9
עוצמה יהודית 6 9 9.3
יהדות התורה 7 7 7.3
עבודה 4 5 5.9
רע״מ 5 5 5.1
חדש תע״ל 5 5 4.8
הציונות הדתית 8 5 4.2
מרצ 0 0 1.7
בל״ד 0 0 0
תקווה חדשה 4 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר