fbpx


5.2/105.13/10

19%29.4%22.7%25.6%

ייצוג היתר של הימין: מספרים ומשמעות

לא תמיד לקבוע מהו גוש הימין ומהו גוש השמאל, ואם יש גוש מרכז, ובכלל, כמה גושים יש בפוליטיקה המפלגתית בישראל. האם גושים נקבעים על פי עמדותיהם – ימין ושמאל מסורתיים? ואם כן, האם ימין ושמאל במובן הכלכלי, או במובן הביטחוני-מדיני? ואולי המבחן כבר לא בזירה הזאת – אולי צריך למדוד גושים לפי היחס לבית המשפט העליון. או לפי היחס לבנימין נתניהו (גוש אולי-נשב-אתו מול גוש לא-נשב-אתו). או לפי היחס למפלגות אחרות – נאמר, גוש נשב עם החרדים וגוש לא נשב עם החרדים, גוש נשב עם הערבים וגוש לא נשב עם הערבים, גוש נשב עם סמוטריץ׳ וגוש. לא נשב עם מרצ ועוד ועוד גושים ותתי גושים.

לא תמיד קל, אבל יש טעם בבדיקה מזדמנת של מצב הגושים מול נתונים אחרים שיש לנו על החברה הישראלית, כדי לראות את מי ואת מה מייצגות המפלגות ברגע נתון. נאמר – עכשיו. כאשר לכולם יש תחושה חזקה שהמשחק הפוליטי הוא בעיקר קרב בימין (נתניהו, סער, בנט) שיכריע את גורל הבחירות, ותחושה חזקה שמי שאינו ימין לא מיוצג כראוי בזירה המפלגתית.

בדקנו. ולצורך הבדיקה עשינו שני דברים.

האחד – לקחנו שני סקרים שפילחו את החברה הישראלית היהודית לפי הגדרה עצמית מימין לשמאל. כלומר, זוהי בדיקה שאיננה קובעת האם מדובר בימין מדיני או בשמאל כלכלי, אלא בדיקה שמותירה בידי הנסקרים את ההחלטה איך הם מגדירים את עצמם ומדוע. כפי שאפשר לראות בגרף, שני הסקרים הללו (של המכון לדמוקרטיה ושל המכון למדיניות העם היהודי) משתמשים בהגדרות קצת שונות, ובסולם שיש בו מספר שונה של דרגות להגדרה (חמש לעומת שבע). אבל בסופו של דבר הסקרים הללו נותנים תוצאות דומות. שמאל ושמאל-מרכז, בקרב היהודים, בין 15% ל-20%. כחמישית עד רבע במרכז. בין מחצית לשני שלישים בימין. כך עמדות המצביעים על פי הגדרתם העצמית.

הדבר השני שעשינו קצת יותר מורכב. לקחנו את כל המפלגות, בדקנו לפי הסקרים את שיעור הצבעת היהודים למפלגות (בקירוב, לא קל למצוא אותו בדיוק מרבי), חילקנו את המפלגות לגושים ימין, מרכז ושמאל על פי האופן שבו הן נתפסות בעיני רוב הציבור, ואז השווינו את שיעור המצביעים לגושים (לפי ממוצעי הסקרים של היום) לשיעור המצביעים לפי גושים. כלומר – כמה מצביעים יש שמגדירים את עצמם ״ימין״ לעומת שיעור המצביעים שמתכוונים להצביע למפלגות בגוש ה״ימין״.

התוצאה לפניכם. גוש הימין מקבל כרגע הרבה יותר מנדטים מכפי שהוא אמור לקבל על פי הגדרה עצמית של המצביעים. עודף של כעשרים אחוזים. אבל – וזה חשוב, צריך להוסיף כמה הערות אזהרה. נעשה זאת לאחר הצגת הגרפים.

 

 

הערות אזהרה:

  1. על ההחלטה איזו מפלגה שייכת לאיזה גוש אפשר להתווכח. לדוגמה, האם ישראל ביתנו היא מפלגת ״ימין״ או מפלגת ״מרכז״ (או שמאל). תלוי מה הקריטריון שעל פיו בוחנים את המפלגה. מצד אחד, בנושאים מדיניים, כנראה שהיא בימין. מצד שני, מבחינה פוליטית, היא כבר לא מחוברת לימין.
  2. גם על ההחלטה למקם את החרדיות בימין אפשר להתווכח. לטעמנו, במקרה של ש״ס אין בכלל שאלה – הבוחרים שלה עמוק בימין. המקרה של יהדות התורה קצת יותר מורכב. מיקמנו בימין, כי המפלגה הולכת כבר הרבה מאוד שנים עם הימין. אבל זה לא אומר שהיא לא יכולה ברגע מסוים להחליט אחרת. ובמילים פשוטות: ליהדות התורה אין סדר יום ימני במיוחד בנושאים מדיניים.
  3. הזיזו את ישראל ביתנו למרכז, וזה עדיין מותיר את הימין בעודף. למה? גרף שהצגנו אתמול בשידורי כאן חדשות מלמד שרוב המפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה הן מפלגות מרכז-שמאל. מסתובבים שם חמישה-שישה מנדטים שבשלב זה חסרים לגוש. השאלה אם יהיה מי שירים אותם מהרצפה.
  4. הערה אחרונה, והמשמעותית ביותר: יכול להיות שכל הדיון הזה בשמאל וימין פשוט לא כל כך חשוב. כן, הימין אוהב לחגוג את הדומיננטיות שלו בזירה, אבל הציבור פשוט לא שם. הוא מצביע לא על שאלות של שמאל וימין אלא על שאלות של ביבי כן ולא, ולכן פשוט מתעלם או כמעט מתעלם מהעמדות המדיניות של המפלגות. זה. בקיצור, זה לא ניצחון של הימין, או הפסד של השמאל, זו תזוזה של סדר היום למקום אחר.

 

, , , , , ,