fbpx

כבר אפשר לומר: כשלון רפובליקני בבחירות האמצע

עוד מוקדם, עוד לא נגמר. אבל כבר אפשר להודיע: כשלון. המפלגה הרפובליקנית נחלה כשלון. לא היה גל רפובליקני גדול – התסריט הכי אופטימי מבחינתם. לא היה אפילו גל רפובליקני קטן. במקרה הטוב (לרפובליקנים) הייתה אדווה קלה. בקושי שגרתית.

אוהבים כדורגל (בשבת או בימי החול)? בואו להשתתף בתחזית המונדיאל של המדד

מה דעתכם על ההבטחות הכלכליות של הקואליציה החדשה? בואו לשאלון משחקי הכיס

מקובל שהמפלגה שבאופוזיציה מנצחת בבחירות האמצע. מקובל שכאשר הנשיא לא פופולרי, וג׳ו ביידן לא פופולרי, יש למפלגה שבאופוזיציה עוד יתרון. מקובל שאינפלציה מטיבה עם האופוזיציה. ויש אינפלציה. אבל אפילו בנסיבות הנוחות האלה, לא התרומם גל גדול, ולא קטן. בקושי אדווה. אם אתם רוצים להיות נחמדים לרפובליקנים, אמרו שזו לא הצלחה. אם אתם רוצים להיות קצת פחות נחמדים – אפשר לומר גם כשלון.

כמובן, אם בסוף ישלטו בשני בתי הקונגרס, רושם הכשלון יימחה, יישכח. אבל זה כנראה לא ייודע מהר. אולי ייקח עוד כמה ימים. ובכל מקרה, גם אם ישלטו בשני הבתים, הרפובליקנים קיבלו היום איתות של אזהרה מהבוחרים. מועמדים רדיקלים כשלו. במדינת פנסילבניה, שתלו בה תקוות, ניצחו הדמוקרטים, גם במרוץ לסנאט וגם במרוץ למושל.

וכאמור – עוד מוקדם. זה יכול להיגמר בשליטה רפובליקנית בשני הבתים. בבית הנבחרים היא כמעט מובטחת, וזה יספיק כדי שלא לאפשר לדמוקרטים – לנשיא – להעביר חקיקה. הממשל של השנתיים הבאות יהיה ממשל נכה, מוגבל. ומצד שני, זה יהיה ממשל שמביט קדימה בתקווה. בשבוע הבא, לפי כל הסימנים, יודיע דונלד טראמפ שהוא מתמודד לנשיאות. הדמוקרטים צריכים לשמוח בהודעה הזאת. מועמדים של טראמפ בבחירות האמצע הרתיעו את הבוחרים. מועמדות של טראמפ ב-2024 תרתיע בוחרים. למפלגה הרפובליקנית תהיה דילמה. האם לאפשר לטראמפ לרוץ, גם בידיעה שסיכוייו לנצח לא נראים טובים, בטח לא לנוכח ההישג הדל בבחירות האמצע. או שמא להכריז על טראמפ מלחמה, לנסות לקחת מידיו את המפלגה, לנהל קרב פנימי גדול, שבוודאי יותר פצועים, ואולי גם בוחרים מאוכזבים של הנשיא לשעבר שיעדיפו להישאר בבית.

מה המפתח לכישלון הרפובליקני? יש שני מפתחות: הרושם העז שהותירה פסיקת העליון בעניין ההפלות – והקמפיין המוצלח של הדמוקרטים המתריע מפני פגיעה בדמוקרטיה. אם הבחירות היו על כלכלה, כמו בדרך כלל, הדמוקרטים היו מפסידים יותר. אבל הבחירות שוב היו – בפעם הרביעית ברצף – כנראה על אותו עניין אחד ויחיד: דונלד טראמפ. פעם אחת מתוך הארבע טראמפ ניצח, כאשר נבחר לנשיא. שלוש פעמים הפסיד. בבחירות האמצע של 2018, בבחירות 2020 לנשיאות, ועכשיו גם בבחירות האמצע האלה. את ההפסד הזה ינסה מן הסתם להציג כניצחון גדול. ומי שרוצה שיאמין.

עמיתיו בצמרת המפלגה לא יאמינו. האם יהיו אמיצים מספיק כדי לומר שאינם מאמינים? האם יהיו נחושים מספיק כדי לומר שטראמפ גורם להם נזק? לא קל לצאת נגד הנשיא לשעבר. לא קל להתמודד עם מיליוני מעריציו. אך למפלגה רפובליקנית חפצת חיים לא יהיה מנוס מהמהלך הזה. מתישהו. בחירות האמצע יוכיחו.

, , , , ,


28/02/2024התאהבנו בלילה שלפני, אבל הוא לא כל הסיפור אבי יששכרוף, Ynet
היכן צברו מפלגות הימין והשמאל הישגים משמעותיים? משה כהן, אנה ברסקי, מעריב
שש ערים לעקוב אחריהן בבחירות המקומיות עמית סגל, N12
מתי שלטון נהפך למשטר אלוף בן, הארץ
ויכוח עם חרדי מיומן על גיוס מרגיש כמו שחייה בבריכת ג'לי חיים נבון, מקור ראשון
איך ייסגר הבור הענק בתקציב המדינה? סבר פלוצקר, Ynet
יותר ממחצית צופים סיכויים נמוכים ל"ניצחון מוחלט" תמר הרמן, ירון קפלן, המכון לדמוקרטיה
למה השירות הצבאי של הסדרניקים קצר יותר? חיים נבון, מקור ראשון
7 באוקטובר של מגלן, דקה אחרי דקה איתי אילנאי, ישראל היום
מה המלחמה עושה לנו נחום ברנע, Ynet
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-02-23)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 12 39 36
הליכוד 32 18 18.7
יש עתיד 24 13 13.1
ישראל ביתנו 6 10 9.5
ש״ס 11 10 9.4
עוצמה יהודית 6 10 8.8
יהדות התורה 7 6 6.9
רע״מ 5 4 5
חדש תע״ל 5 5 4.8
מרצ 0 5 4
הציונות הדתית 8 0 3.9
עבודה 4 0 0
בל״ד 0 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר