fbpx

המצב הכלכלי
המצב החברתי


כמה המורים צריכים לקבל בתלוש? רוב הישראלים חושבים שיותר

לרופאות לא מגיע, למורים כן, לשופטות צריך להוריד שכר, לעובדים הסוציאליים להעלות, רבני שכונות – מי בכלל צריך אותם?, הכבאים מרוויחים בסדר, ולקצינים רצוי להוסיף.

אלה התוצאות אחרי שבוע של בדיקה, עוד לא משוקללות לייצג את כלל האוכלוסייה, אבל מייצגות בהחלט את משתתפי משחקי התקציב שלנו – שאם עוד לא ניסיתם אותם, זה הזמן לנסות. יהיה מעניין לכם, יהיה מעניין גם לנו. שאלנו: האם צריך להוריד או להוסיף שכר לבעלי תפקידים שונים המקבלים שכר מהמדינה. עכשיו אפשר לתת תשובות.

האם יש לכם אמון בשר האוצר? בשרת החינוך? בנשיא המדינה? בואו ודרגו אותם

מיהו יהודי? מיהי יהודיה? אנחנו ממשיכים לברר – אם עוד לא הצטרפתם, בואו והצטרפו

כבר ביום שיש כתבנו על שני המגזרים שהיו מפסידים שכר אם זה היה תלוי במשתתפי המשחק שלנו. רבני ערים היו מאבדים כשליש ממשכורתם (וחלק ניכר מהמשתתפים היו פשוט מוחקים אותם מספר התקציב), שופטות ושופטים היו מאבדים קרוב לעשרים אחוזים ממשכורתם. האם זה מוצדק? שאלה מעניינת. חלוקת משכורות שנעשית במסגרת של משחק היא במידה רבה שאלה של תדמית. למי ״מגיע״, למי ״לא מגיע״, מי מרוויח ״יותר מדי״ (ביחס אלינו), ומי ״פחות מדי״ (ביחס למה שנדמה לנו שצריך על פי ערך עבודתו). לא קל לשקול את מכלול המרכיבים של שכר השופטים. לדוגמה, השאיפה ששופטים לא יזדקקו להכנסה נוספת, שמא ייקחו שוחד מנאשמים. לדוגמה, השאיפה שהשופטים יהיו משפטנים מעולים, כדי למנוע הרשעות של חפים מפשע ושחרור של אשמים.

נעזוב את השופטים, ואת שאר המגזרים שלא מקבלים תוספת (מהמשתתפים במשחק עד כה), ונעבור למי שכן מקבלים. בראשם – המורות והמורים. הסיפור עם השכר שלהם מורכב. מצד אחד, הם מרבים להתלונן ולתבוע עוד שכר. המאבק שלהם על שיפור תנאים מאוד פומבי, ומוכר כמעט לכל אזרח, כי כמעט לכל אזרח יש ילדים במערכת החינוך, החשופים לאיומי השבתה. נדמה שמשום כך, התקבעה בתודעה הקולקטיבית העמדה ששכר המורים נמוך ומחייב תיקון דחוף. מצד שני, כאשר מעניינים בדו״חות של הממונה על השכר באוצר, וגם במחקרים אחרים שבחנו את שכר המורים בישראל, מגלים שבממוצע השכר שלהם לא כל כך רע. למעשה, השכר החציוני הממוצע למשרה מלאה בהוראה גבוה משמעותית, בכמה אלפי שקלים, מהשכר החציוני הממוצע במשק.

אז אם כל כך טוב למה כל כך רע? משום שהמורים בישראל הם אחד מהמגזרים הכי לא שוויוניים ממקבלי השכר מהמדינה (והרשויות המקומיות). יש מורים שמרוויחים יפה מאוד – הוותיקים – ויש מורים שהתלוש שלהם אכן מעיד על בעיה – הצעירים. במילים אחרות: הבעיה המרכזית בכל מה שנוגע לשכר המורים הוא פחות גובה השכר הממוצע ויותר פערי השכר בין ותיקים לצעירים. הפער הזה מאוד העמיק בעשור הקודם. והוא אחד העמוקים בעולם.

מה עושים? התשובה של משתתפי משחק התקציב כפולה. קודם כל, הם רוצים להעלות מאוד את השכר הממוצע למורה. אבל – הם לא מסתפקים בזה. כאשר שאלנו אותם למי להעלות שכר, לא רק למורים אלא לכל בעלי המשכורות שהם רוצים להעלות להם את המשכורות, רובם אמרו: לבעלי משכורות נמוכות, או נמוכות ובינוניות. וזה נכון גם כאשר בוחנים את מי שרוצים להעלות את שכר המורים. לקחנו רק את מי שרוצים במובהק להעלות את שכר המורים הממוצע. הממוצע היום מתקרב ל-15 אלף, אז בחנו רק את מי שרוצים להעלות את שכר המורים ל-16 אלף שקלים בחודש ומעלה. מהם – כחמישית סבורים שצריך להעלות שכר לכל בעלי דרגות השכר, עוד כחמישית חושבים שצריך להעלות רק לבעלי השכר הנמוך, והרוב הגדול חושבים שצריך להעלות שכר לבעלי משכורות נמוכות ובינוניות.

ומה עם העובדים הסוציאליים? גם את שכרם המשתתפים רוצים להעלות. ובהרבה. האם שכרם נמוך במיוחד? שאלה טובה. אם בוחנים את שכר העובדים הסוציאליים בהשוואה בינלאומית (כפי שעשה מכון ברוקדייל), מסתבר שבכל העולם שכרם נמוך. יותר מזה, מסתבר ששכרם בישראל דווקא הכי פחות נמוך, לעומת השכר הממוצע במשק. עובד סוציאלי בניו זילנד מרוויח 33% פחות מהשכר הממוצע. בבריטניה, 20% פחות. בדנמרק, 31% פחות. בישראל – 8% פחות. אז למה במשחק התקציב יש נטייה חזקה כל כך לשפר את שכרם? נדמה שכמו במקרה של המורים, גם במקרה שלהם התדמית משחקת תפקיד לא פחות מהעובדות. העובדים הסוציאליים מרבים לומר ששכרם נמוך, והציבור, שמזהה שמדובר בעבודה קשה, שוחקת, הכרחית, סבור שהם כנראה צודקים.

, , , , ,

הקליקו על הכותרת כדי לעזור לנו לכוון את ״המדחום הפוליטי״ של ישראל (התוצאות משוקללות על פי מפתח פוליטי כדי לייצג בקירוב את עמדת הציבור הישראלי)
14/08/2022דרישותינו הנמוכות מראשי הממשלה צריכות להשתנות שמואל רוזנר, מעריב
מה ארה״ב לא מבינה על איראן (אנגלית) Karim Sadjadpour, New York Times
המבצע בעזה תפס את החברה הערבית בשיא דילמת הבחירות שקיב עלי, Ynet
הספריות הציבוריות משגשגות, והמודל שלהן אפילו מתרחב אביעד הומינר-רוזנבלום, הארץ
עם בחירות בפתח - קיבלנו שר אוצר נדיב ביותר יהודה שרוני, מעריב
זהירות, פטור מוויזה הודיה כריש-חזוני, מקור ראשון
יש בישראל חילונים יהודים הגר להב, Ynet
לאופוזיציה בחרתנו: כשמרצ מתייאשת מלשלוט עירית לינור, ישראל היום
המקרה המוזר של הכלב זילי רועי שרון, כאן חדשות
המנצחים והמפסידים האמיתיים של הפריימריז דפנה ליאל, N12
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-08-14)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 34.1
יהדות התורה 7 7 6.9
ש"ס 9 9 8.2
הרוח הציונית 7 0 1.1
המחנה הממלכתי 8 13 12.1
יש עתיד 17 22 22.7
המשותפת 6 5 5.8
ישראל ביתנו 7 5 5
מרצ 6 4 4
עבודה 7 5 5.2
הציונות הדתית 6 11 10.4
רע"מ 4 5 4.4