fbpx

4.05/103.92/10

48% 52%


כמה המורים צריכים לקבל בתלוש? רוב הישראלים חושבים שיותר

לרופאות לא מגיע, למורים כן, לשופטות צריך להוריד שכר, לעובדים הסוציאליים להעלות, רבני שכונות – מי בכלל צריך אותם?, הכבאים מרוויחים בסדר, ולקצינים רצוי להוסיף.

אלה התוצאות אחרי שבוע של בדיקה, עוד לא משוקללות לייצג את כלל האוכלוסייה, אבל מייצגות בהחלט את משתתפי משחקי התקציב שלנו – שאם עוד לא ניסיתם אותם, זה הזמן לנסות. יהיה מעניין לכם, יהיה מעניין גם לנו. שאלנו: האם צריך להוריד או להוסיף שכר לבעלי תפקידים שונים המקבלים שכר מהמדינה. עכשיו אפשר לתת תשובות.

האם יש לכם אמון בשר האוצר? בשרת החינוך? בנשיא המדינה? בואו ודרגו אותם

מיהו יהודי? מיהי יהודיה? אנחנו ממשיכים לברר – אם עוד לא הצטרפתם, בואו והצטרפו

כבר ביום שיש כתבנו על שני המגזרים שהיו מפסידים שכר אם זה היה תלוי במשתתפי המשחק שלנו. רבני ערים היו מאבדים כשליש ממשכורתם (וחלק ניכר מהמשתתפים היו פשוט מוחקים אותם מספר התקציב), שופטות ושופטים היו מאבדים קרוב לעשרים אחוזים ממשכורתם. האם זה מוצדק? שאלה מעניינת. חלוקת משכורות שנעשית במסגרת של משחק היא במידה רבה שאלה של תדמית. למי ״מגיע״, למי ״לא מגיע״, מי מרוויח ״יותר מדי״ (ביחס אלינו), ומי ״פחות מדי״ (ביחס למה שנדמה לנו שצריך על פי ערך עבודתו). לא קל לשקול את מכלול המרכיבים של שכר השופטים. לדוגמה, השאיפה ששופטים לא יזדקקו להכנסה נוספת, שמא ייקחו שוחד מנאשמים. לדוגמה, השאיפה שהשופטים יהיו משפטנים מעולים, כדי למנוע הרשעות של חפים מפשע ושחרור של אשמים.

נעזוב את השופטים, ואת שאר המגזרים שלא מקבלים תוספת (מהמשתתפים במשחק עד כה), ונעבור למי שכן מקבלים. בראשם – המורות והמורים. הסיפור עם השכר שלהם מורכב. מצד אחד, הם מרבים להתלונן ולתבוע עוד שכר. המאבק שלהם על שיפור תנאים מאוד פומבי, ומוכר כמעט לכל אזרח, כי כמעט לכל אזרח יש ילדים במערכת החינוך, החשופים לאיומי השבתה. נדמה שמשום כך, התקבעה בתודעה הקולקטיבית העמדה ששכר המורים נמוך ומחייב תיקון דחוף. מצד שני, כאשר מעניינים בדו״חות של הממונה על השכר באוצר, וגם במחקרים אחרים שבחנו את שכר המורים בישראל, מגלים שבממוצע השכר שלהם לא כל כך רע. למעשה, השכר החציוני הממוצע למשרה מלאה בהוראה גבוה משמעותית, בכמה אלפי שקלים, מהשכר החציוני הממוצע במשק.

אז אם כל כך טוב למה כל כך רע? משום שהמורים בישראל הם אחד מהמגזרים הכי לא שוויוניים ממקבלי השכר מהמדינה (והרשויות המקומיות). יש מורים שמרוויחים יפה מאוד – הוותיקים – ויש מורים שהתלוש שלהם אכן מעיד על בעיה – הצעירים. במילים אחרות: הבעיה המרכזית בכל מה שנוגע לשכר המורים הוא פחות גובה השכר הממוצע ויותר פערי השכר בין ותיקים לצעירים. הפער הזה מאוד העמיק בעשור הקודם. והוא אחד העמוקים בעולם.

מה עושים? התשובה של משתתפי משחק התקציב כפולה. קודם כל, הם רוצים להעלות מאוד את השכר הממוצע למורה. אבל – הם לא מסתפקים בזה. כאשר שאלנו אותם למי להעלות שכר, לא רק למורים אלא לכל בעלי המשכורות שהם רוצים להעלות להם את המשכורות, רובם אמרו: לבעלי משכורות נמוכות, או נמוכות ובינוניות. וזה נכון גם כאשר בוחנים את מי שרוצים להעלות את שכר המורים. לקחנו רק את מי שרוצים במובהק להעלות את שכר המורים הממוצע. הממוצע היום מתקרב ל-15 אלף, אז בחנו רק את מי שרוצים להעלות את שכר המורים ל-16 אלף שקלים בחודש ומעלה. מהם – כחמישית סבורים שצריך להעלות שכר לכל בעלי דרגות השכר, עוד כחמישית חושבים שצריך להעלות רק לבעלי השכר הנמוך, והרוב הגדול חושבים שצריך להעלות שכר לבעלי משכורות נמוכות ובינוניות.

ומה עם העובדים הסוציאליים? גם את שכרם המשתתפים רוצים להעלות. ובהרבה. האם שכרם נמוך במיוחד? שאלה טובה. אם בוחנים את שכר העובדים הסוציאליים בהשוואה בינלאומית (כפי שעשה מכון ברוקדייל), מסתבר שבכל העולם שכרם נמוך. יותר מזה, מסתבר ששכרם בישראל דווקא הכי פחות נמוך, לעומת השכר הממוצע במשק. עובד סוציאלי בניו זילנד מרוויח 33% פחות מהשכר הממוצע. בבריטניה, 20% פחות. בדנמרק, 31% פחות. בישראל – 8% פחות. אז למה במשחק התקציב יש נטייה חזקה כל כך לשפר את שכרם? נדמה שכמו במקרה של המורים, גם במקרה שלהם התדמית משחקת תפקיד לא פחות מהעובדות. העובדים הסוציאליים מרבים לומר ששכרם נמוך, והציבור, שמזהה שמדובר בעבודה קשה, שוחקת, הכרחית, סבור שהם כנראה צודקים.

, , , , ,
19/01/2022החרדים כבר יודעים את מי היו רוצים אחרי נתניהו ישי כהן, N12
אל תילחמו במערכת החינוך, תילחמו יחד איתה יפעת שאשא ביטון, מעריב
הקושי בהגדרה העצמית בין ה"יהודי" ל"ישראלי" מחייב הגדרה מחדש של הלאום סלי מרידור, ליברל
המשטרה שוכרת האקרים לבצע פריצות ולאסוף מידע על אזרחים תומר גנון, כלכליסט
מציאות חדשה במפרץ: איחוד האמירויות בסכנת מלחמה אהוד יערי, N12
פוטין הכריז מלחמה על אירופה (אנגלית) Bernard-Henri Lévy, Wall Street Journal
בנט לא צפוי לתמוך במועמדות קלדרון ליו"ר הסוכנות היהודית עטרה גרמן, מקור ראשון
האם התמותה בפלורידה נמוכה למרות שאין בה כמעט הגבלות? המשרוקית של גלובס, גלובס
מנסור עבאס הוא איש השנה שלכם? באמת? ג׳קי חורי, הארץ
"חוק הגיוס" מסוכן ויחסל סופית את מודל צבא העם שוקי פרידמן, הארץ
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-01-19)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.72
תקווה חדשה 6 0 0.6
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 9 8.84
ימינה 7 5 5.09
כחול לבן 8 9 8.88
יש עתיד 17 18 18.59
המשותפת 6 7 6.37
ישראל ביתנו 7 6 6.4
מרצ 6 4 4.32
עבודה 7 8 7.41
הציונות הדתית 6 8 7.57
רע"מ 4 5 5.08