fbpx

4.95/105.03/10

55% 45%


כמה ישראלים מתכוונים להתחסן? השוואה מעודכנת

כבר עסקנו בשאלה הזאת. פעמיים. מן הסתם נעסוק בה עוד. מבצע החיסונים החל, ובאופן טבעי, שאלת הנכונות להתחסן נעשית רלבנטית עוד יותר. ביום שישי פורסמו שני סקרים שעסקו בה. האחד, בידיעות אחרונות. סקר של דיאלוג בפיקוחו של פרופ׳ קמיל פוקס. האחד, במעריב, סקר של פאנלס פוליטיקס בניהולו של מנחם לזר. כמו שנהוג, כל עיתון, או סוקר, כותב את השאלות קצת אחרת, מה שמקשה על מי שמשווה סקרים להשוות. ובכל זאת ניסינו. בסקר של פוקס הציעו 5 תשובות לשאלה האם תתחסנו. בסקר של לזר הציעו 4 תשובות. בטבלה הזאת תוכלו לראות כיצד בחרנו להשתמש בהן להשוואה. בתקציר: מי שאמר לפוקס ״כנראה לא בשנה הקרובה״ נכנס אצלנו לטור ה״לא״. למה? כי שנה זה הרבה זמן. אלה לא ישראלים שפשוט לא רוצים להיות ראשונים. אלה ישראלים שלא רוצים להתחסן, אבל משאירים לעצמם פתח לחרטה. או כך לפחות אנחנו מפרשים זאת.

עכשיו, כשיש ארבע אפשרויות בכל צד, אפשר להשוות. הנה – כך זה נראה: יש הבדלים, אבל לא גדולים (מה שמחזק את ההחלטה שלנו לאחד את ה״לא״ עם ה״לא בשנה הקרובה״).

עד כמה הנתונים בסקרים האלה שונים מנתונים בסקרים מלפני חודש? שוב – ניסינו קצת השוואות. התשובה היא: לא. או מוטב: בינתיים לא. הסקרים האחרונים נערכו לפני שראינו את נתניהו עם מחט בזרוע, ויכול להיות שלקמפיין תהיה השפעה על הסרבנים. אבל ערב תחילת הקמפיין – והחיסונים – שיעור הישראלים ששינו את דעתם בחודש האחרון לא גדול במיוחד.

עכשיו נשאל: עד כמה זה מדאיג? התשובה: לא כל כך מדאיג. יותר מרבע מהאוכלוסייה רוצה להתחסן מיד (ובקרב המבוגרים, שיעור גבוה הרבה יותר). זה אומר שיש את מי לחסן. בעוד כמה שבועות, כשנגמור עם אלה, ובהנחה שהכל יעבור בשלום, יגיע תורם של מי שרצו לחכות קצת. הנה, חיכיתם, עכשיו הגיע תורכם. גם הם יתחסנו. השאלה מה תעשה ישראל עם הרבע בערך שממש לא רוצים להתחסן. ברור שהדבר הנכון לעשות הוא להגביל אותם. לא לאפשר להם כניסה לקניונים, למשרדי ממשלה, לקולנוע, לסופרמרקט. אם הממשלה תעביר החלטה כזאת, וגם תתעקש לאכוף אותה (לא קל לדמיין מהלך כזה, במקרה של ממשלה שלא ממש יודעת לקבל החלטות ועוד פחות יודעת לאכוף אותן), גם לסרבנים לא תהיה ברירה. אם הממשלה לא תתעקש, יהיו מי שלא יתחסנו, והשאלה עד כמה העובדה הזאת תסכן גם את שאר תושבי ישראל (לדוגמה, כי הלא מחוסנים ימשיכו להידבק ולהדביק אחד את השני, וישאירו את הנגיף באוויר בשיעור יחסית גבוה) עוד לא לגמרי מבוררת.

, ,
02/12/2021"אישור למגדלי משרדים להקצות 20% מהשטח לדירות יוריד מחירים" יהודה שרוני, מעריב
אם תמשיך ליפול בקטנות, "ממשלת השינוי" עוד תהפוך ל"בנטוסטן" בן כספית, מעריב
לראשונה: בנט ביקר במעון רה"מ בבלפור עמית סגל, N12
השר כהנא פרסם את מתווה הגיור - בקואליציה זועמים ומתנגדים זאב קם, כאן חדשות
האם נבחרת הדירקטורים קפואה כבר 4 שנים? המשרוקית של גלובס, גלובס
שיחות הגרעין יימשכו בווינה: התרחישים השונים שעומדים על הפרק עמוס ידלין, N12
הסוף של רו-וי-וייד מגיע בקרוב (אנגלית) Mary Ziegler, New York Times
השקת ערוץ 14: תראו מי מבקר אריאל פלקסין, ישראל היום
מוכרח להיות שינוי ביחס המשטרה לנחקרים טובה צימוקי, Ynet
לחתוך את ירושלים: הגיע הזמן להחלטה לאומית שלום ירושלמי, מקור ראשוןמפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2021-12-02)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.86
תקווה חדשה 6 0 0
יהדות התורה 7 7 7.33
ש"ס 9 9 8.6
ימינה 7 5 5.14
כחול לבן 8 7 8.08
יש עתיד 17 21 19.36
המשותפת 6 7 7
ישראל ביתנו 7 7 6.6
מרצ 6 4 4.38
עבודה 7 7 7.4
הציונות הדתית 6 7 7
רע"מ 4 5 5.27