fbpx

המצב הכלכלי
המצב החברתי


כמה שעות מתמחים ברפואה צריכים לעבוד?

יש דברים, אתם יודעים איזה, שהם עניין של גיאוגרפיה. ויש דברים, כמו מספר שעות העבודה של עובד, שהם גם עניין של גיאוגרפיה, אבל לא פחות מזה עניין של זמן. מה שהיה טוב לאתמול אינו טוב להיום. מה שאפשר במלזיה אי אפשר בדנמרק. זה הסיפור של המאבק על שעות המשמרת של המתמחים, שלפעמים נדמה כמאבק משני צדיו ניצבים, ולא במקרה, נציגיו של דור קודם – עם הסטנדרטים שלו – ונציגיו של דור חדש – עם הסטנדרטים שלו.

פתחו לכם חנות בשבת מול הבית – אתם בעד או נגד? בואו ושחקו את ראש.ת העיר 

עם פתיחת מושב החורף של הכנסת, בואו לתת ציונים לשרות ולשרים (ולראש הממשלה!)

נתחיל מזה: המתמחים אינם מפונקים יותר מקודמיהם כאשר הם דורשים לקצר את שעות המשמרת שלהם. נכון – היו שנים שבהן היה נהוג לעבוד יותר שעות. אבל לא כל דבר שהיה פעם ראוי להערצה, ולא כל דרישה להטבת תנאים מחייבת הרמת גבה. פעם העולם היה קשוח יותר. פעם גם מתו בו יותר מטופלים. פעם הרופאים עבדו שעות רבות יותר. אולי גם עשו טעויות רבות יותר – מי יודע. כך או כך, הסטנדרט השתנה. לא רק המתמחים רוצים לעבוד פחות שעות, גם החולים רוצים טיפול יותר קפדני, יותר מדויק, יותר סבלני. מי שרוצה שיפור בתנאי הטיפול, צריך להצמיד לו שיפור בתנאי המטפלים. אחרת לא יוכלו לעשות את מה שאנחנו – המטופלים – רוצים שיעשו.

נמשיך מזה: המערכת שמתקשה לקבל את תביעות המתמחים היא מערכת כבדה, קצת מסורבלת, עם הרבה עניינים על הראש. וגם: בעיית המתמחים היא בעיה מורכבת, שמתחברת לבעיות אחרות, של הכשרת רופאים, ומספר רופאים לנפש, ולימודי רפואה. השוואה בינלאומית של תנאי המתמחים היא לא דבר פשוט. כי לא ברור למה משווים. ובכל העולם יש פער בין החוקים לבין המימוש שלהם, בין מה שמותר לבין מה שקורה. וכל מקרה, המערכת הישראלית התרגלה למתמחים שעושים איקס, ופתאום הם באים ורוצים לעשות ווי. אפשר להבין מדוע דרישתם נתקלת פה ושם בהתנגדות. מה קרה – למתמחים של היום מגיע יותר מאלה של פעם? מה קרה – הרופאים של מחר לא מסוגלים להתמודד עם מה שהתמודדו הרופאים של אתמול? הזיכרון קצר, אבל לפני לא כל כך הרבה שנים מתמחים עוד עבדו 32 שעות ברצף ותבעו קיצור, וגם קיבלו קיצור ל-26 שעות. עכשיו מסתבר שגם 26 שעות זה יותר מדי. וזה כנראה באמת יותר מדי. אבל כמה זה לא יותר מדי?

בלי קשר לתוצאתו, מאבק המתמחים הוא חלון שדרכו אפשר להביט בשאלות גדולות יותר, שכלל העובדים, בכל העולם, מתמודדים איתן. כמה שעות עבודה ראוי שאדם יעבוד במאה ה-21? כמה ברצף וכמה בכלל. כמה בדנמרק וכמה במלזיה. והאם זה מוסרי שהדנים יעבדו פחות, ויקנו בזול מוצרים ממלזיה, שבה עובדים יותר. ומה בכלל יעשו בני האדם בכל הזמן שיתפנה להם אם יעבדו פחות. בספרו של יובל נח הררי ״21 מחשבות על העשרים ואחת״ מסתתרת פרובוקציה מעניינת, שזו זכתה לתשומת הלב הראויה. כאשר שוק העבודה ידרוש פחות עובדים, הוא כותב, בני האדם יזדקקו להכנסה בסיסית, שלא ברור מהיכן תבוא, וגם ל״פעילויות מאתגרות ומשמעותיות״ – שהרי, בלי פעילות אנושית אין תכלית אנושית ואין שמחה אנושית. מה תהיה הפעילות הזאת? הררי מצביע על מודל אחד שעובד היטב: החברה החרדית, שיש בה פחות עבודה, פחות הכנסה ויותר אושר.

כמובן, זה איננו מודל רלבנטי לפתרון בעייתם הדחופה – אחרי שבעים וכמה שנים פתאום היא נראית דחופה – של המתמחים. אבל הוא מודל שאפשר להשתמש בו כדי להבין שהתמודדות עם בעיות בשוק העבודה של היום מחייבת הסטה של נקודת המבט. במקום מבט על ציר העבר-הווה – כלומר, בואו נראה מה היה, ונעשה התאמות ככל יכולתנו. בואו נראה מה עשו הרופאות של פעם, וננסה לשפר ביחס אליהן את מה שעושות המתמחות של היום. במקום זה – צריך לעבור למבט על ציר ההווה-הווה. כלומר, בואו נראה מה קורה היום במקצועות אחרים, ונתאים את התביעות מהמתמחות לסטנדרט הזה. בואו נבין כמה עובדים א.נשים צעירים בהייטק, בעריכת דין, במערכות תקשורת, ונזהה את הסטנדרט המתאים למתמחים.

אגב – אפשר גם כך, ומעניין איזה צד יסכים לזה: נצמיד את מספר השעות של המתמחות למספר שעות העבודה של פקידות צעירות באגף התקציבים של משרד האוצר. אלה מוכשרים ואלה מוכשרים, אלה אמביציוזיות ואלה אמביציוזיות, אלה בתחילת דרכם ובדרך למעלה, ואלה בתחילת דרכם ובדרך למעלה, אלה חשובות לעתידנו ואלה חשובות לעתידנו. נכון – פקידות באוצר והתמחות ברפואה זה לא אותו דבר. אבל גם התמחות ברפואה – לפני עשרים שנה – והתמחות ברפואה – היום – זה לא אותו דבר. ובעיקר, ישראל היא לא אותו דבר. ישראל השתנתה, ציפיות אזרחיה השתנו. המתמחים לא יכולים להיות השבויים האחרונים של סטנדרטים שעבר זמנם.

, , , , ,

הקליקו על הכותרת כדי לעזור לנו לכוון את ״המדחום הפוליטי״ של ישראל (התוצאות משוקללות על פי מפתח פוליטי כדי לייצג בקירוב את עמדת הציבור הישראלי)
09/08/2022חיילים לא צריכים לשרת בבתי סוהר שלום ירושלמי, מקור ראשון
לאן נעלמו העובדים הצעירים חן ביאר, כאן חדשות
מלחמת טראמפ בגנרלים (אנגלית) Susan B. Glasser, Peter Baker, New Yorker
הג'יהאד הוא רק טעימה. לישראל מחכים חמאס, חיזבאללה ואיראן עמוס גלעד, וואלה
טאיוואן, תוקידידס ומלחמת ארה״ב-סין (אנגלית) Graham Allison, The National Interest
השכר הממוצע ברוטו למשרת שכיר של עובדים ישראלים , הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה
הפוליטיקה של המבצע: מי הרוויח מסבב הלחימה? רום ליאור, יואב קרקובסקי , כאן חדשות
מהי מדיניות אחרת ביחס לעזה? עפר שלח, Ynet
ישראל משלימה עם רעיון מסוכן: הסרת האחריות מחמאס יוסי קופרווסר, N12
לאן נעלמו הבכי והדמעות? שלמה פיוטרקובסקי, מקור ראשון
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-08-08)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 34.2
יהדות התורה 7 7 6.8
ש"ס 9 7 8.1
הרוח הציונית 7 4 1.2
כחול לבן 8 11 11.8
יש עתיד 17 22 22.7
המשותפת 6 6 5.9
ישראל ביתנו 7 5 5.2
מרצ 6 4 4.2
עבודה 7 5 5.1
הציונות הדתית 6 11 10.5
רע"מ 4 4 4.2