fbpx

4.05/103.92/10

48% 52%


למי תצביעו בבחירות החמישיות?

עוד אין בחירות חמישיות, אבל יש דיבור חזק על בחירות חמישיות. לפיד אמנם חותם על הסכמים קואליציוניים זניחים, וכבר מפר הבטחה לממשלה קטנה, אבל במקביל חזרו הסקרים, חזרו הצעות החוק לפיזור הכנסת, חזרו האסטרטגים והבחשנים, חזרו התחזיות.

 אתם מוזמנים לסייע לנו בתחזית הקואליציה של המדד וכאן חדשות. בואו ושתפו אותנו בתחזית שלכם. אולי בזכותכם נדע יותר טוב מה הולך לקרות בשבועות הקרובים.

כמובן, כמעט אף אחד לא רוצה בבחירות האלה, וכמעט כל אחד יודע להסביר למה כמעט אף אחד לא רוצה בהן. בנט עלול להיעלם (הסקרים עוד לא חוזים דבר כזה, רק הפרשנים), החרדים עלולים להפסיד את התמיכה בישיבות (בעקבות פסיקת בג״צ), מנסור עבאס צריך לשאול את עצמו אם סיפק את הסחורה ויצליח למכור אותה שוב (בסקר אחד צלל מתחת לאחוז החסימה), נתניהו מקרב את האפשרות של רוטציה עם גנץ (אם לא יצליח להרכיב גם בפעם הבאה), סער – מי יודע מה יקרה לו (הסקרים יציבים למדי, זה לא מבטיח כלום), מרצ שוב תצטרך להתחנן לקולות (זה הסקרים כן אומרים). רק לפיד נינוח, כי התחזית היא לתוספת מנדטים, וגנץ נינוח, כי בפעם הבאה, למי שרוצה שינוי, באמת תהיה סיבה להצביע לו.

אם כמעט אף אחד לא רוצה אותן, אז למה שיהיו בחירות חמישיות? משום שכרגע אין אף אחד שנראה כמי שמוכן לשכב על הגדר כדי למנוע אותן. כל אחד מצפה שמישהו אחר יעשה את העבודה. בנט מקווה ששקד תתקפל, סער מקווה שבנט יתקפל, נתניהו מקווה שח״כים מתקווה חדשה יתקפלו, עבאס מקווה שסמוטריץ׳ יתקפל, שמצידו מקווה שסער יתקפל, וחוזר חלילה. אם אף אחד לא יתנדב לעצור בגופו את העגלה, ואולי גם לשלם על כך מחיר באמינות ובוחרים ועתיד פוליטי, העגלה תתגלגל מעצמה לתחנת הבחירות החמישיות. במילים פשוטות: לא מספיק שאף אחד לא רוצה בחירות – צריך שמישהו ירצה מספיק לעצור את הדהרה לבחירות. בקרוב נדע אם נמצאה המתנדבת.

למי תצביעו אם יבואו הבחירות האלה? מן הסתם עוד לא החלטתם. מן הסתם גם אם לא החלטתם, יש לכם מושג כלשהו, לפחות ביחס לשאלה לאיזה גוש תצביעו (הגוש שיילך עם נתניהו או זה שיילך נגדו). מן הסתם גם אם לא החלטתם, גבוהים הסיכויים שתצביעו פשוט לאותה מפלגה, כי זה מה שעושים רוב הבוחרים ברוב המקרים. אבל לא כולם כמובן, ולא תמיד זה אפשרי, כי מפלגות ישנות נעלמות, ומפלגות חדשות נולדות. למקרה של בחירות חמישיות, הכנו גרף צבעוני. אולי כדי לשמח את העין הבוכה. הוא מספר סיפור פשוט (על סמך קבוצה לא מייצגת של 550 בוחרים): רואים בו כיצד בוחרים זזו ממפלגה אחת למפלגה אחרת מבחירות 2020 לבחירות 2021. בצד שמאל: למי הצביעו בבחירות לפני אחרונות. בצד ימין: למי הצביעו בבחירות האחרונות. הגרף חושף לעין כמה דברים מעניינים.

אחד: בוחרי ליכוד נוטים ללקות באמנזיה. הם לא זוכרים למי הצביעו לפני שהצביעו לליכוד. למה? שאלה טובה. אולי לא נוח להודות שכבר פעמיים הם עושים אותו הדבר, ובלי לנצח (אם כי גם לא להפסיד).

שתיים: בוחרים בש״ס ויהדות התורה נשארים בסך הכל נאמנים, עם קצת זליגה לציונות הדתית, שקיבלה בוחרים גם מימינה.

שלוש: בסיבוב האחרון, כמה בוחרים (יהודים) ויתרו על הצבעה למשותפת כדי להציל את מרצ (אבל שימו לב שהגרף מציג יותר בוחרי מרצ ממה שמגיע, כך שהמספרים נראים יותר ממה שהם באמת).

ארבע: תקווה חדשה סחבה קצת מצביעים מישראל ביתנו, וקצת מכחול לבן והרבה פחות מהליכוד.

מה כל זה אומר על הבחירות הבאות? לא בטוח שיש כאן תשובות לשאלות הגדולות של הבחירות הבאות, אם יבואו, שבראשן השאלה לאן ילכו מצביעי הגוש שכינינו בעבר הלא רחוק ״גוש לך תדע״. מיהם מצביעי לך תדע? אלה כמעט חצי מיליון בוחרים, שהצביעו למפלגות שאולי ילכו עם נתניהו ואולי לא. בסך הכל, 11 מנדטים, שבעה של בנט וארבעה של עבאס. ההצבעה של רובנו לא כל כך חשובה. כלומר, לא כל כך משנה אם תצביעו לש״ס או לליכוד (כל עוד ש״ס נצמדת לנתניהו). לא כל כך משנה אם תצביעו למרצ או לליברמן. מה שחשוב הוא למי יצביעו הבוחרים שבפעם קודמת הימרו על אולי. אולי עם ביבי, אולי בלי ביבי. אם הפעם רובם יחליטו לא להמר ויצביעו למפלגה שבחירתה ודאית – כן עם ביבי או לא עם ביבי – יכול להיות שסופסוף תהיה הכרעה. אן לא יכריעו, או שהקולות שלהם יתפצלו בערך חצי לכאן וחצי לשם, התוצאה תהיה צמודה. כלומר, בחירות מספר שש.

, , , , , ,
19/01/2022החרדים כבר יודעים את מי היו רוצים אחרי נתניהו ישי כהן, N12
אל תילחמו במערכת החינוך, תילחמו יחד איתה יפעת שאשא ביטון, מעריב
הקושי בהגדרה העצמית בין ה"יהודי" ל"ישראלי" מחייב הגדרה מחדש של הלאום סלי מרידור, ליברל
המשטרה שוכרת האקרים לבצע פריצות ולאסוף מידע על אזרחים תומר גנון, כלכליסט
מציאות חדשה במפרץ: איחוד האמירויות בסכנת מלחמה אהוד יערי, N12
פוטין הכריז מלחמה על אירופה (אנגלית) Bernard-Henri Lévy, Wall Street Journal
בנט לא צפוי לתמוך במועמדות קלדרון ליו"ר הסוכנות היהודית עטרה גרמן, מקור ראשון
האם התמותה בפלורידה נמוכה למרות שאין בה כמעט הגבלות? המשרוקית של גלובס, גלובס
מנסור עבאס הוא איש השנה שלכם? באמת? ג׳קי חורי, הארץ
"חוק הגיוס" מסוכן ויחסל סופית את מודל צבא העם שוקי פרידמן, הארץ
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-01-19)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.72
תקווה חדשה 6 0 0.6
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 9 8.84
ימינה 7 5 5.09
כחול לבן 8 9 8.88
יש עתיד 17 18 18.59
המשותפת 6 7 6.37
ישראל ביתנו 7 6 6.4
מרצ 6 4 4.32
עבודה 7 8 7.41
הציונות הדתית 6 8 7.57
רע"מ 4 5 5.08