fbpx

לרפא חולים? לנצח בכדורגל? איזה תפילות עוזרות בראש השנה

 

התפילה עוזרת. זה מה שחושבים רוב הישראלים, על פי סקר האמונה הגדול של המדד וכאן חדשות, שניתח הפרופ׳ קמיל פוקס. ערב ראש השנה, אנחנו מתחילים לפרסם ממצאים מתוכו, ומה מתאים יותר מממצאים הנוגעים לתפילה. בראש השנה, כך על פי המסורת, העולם כולו עומד לדין לפני בורא עולם. מכיוון שכך, מרובות התפילות, מרובות הבקשות. סלח לנו, מחל לנו. אל נא תשת עלינו חטאת. האדם מתפלל, כדי שדינו ייגזר לטובה ולא לרעה.

רוצים להתמודד עם שאלון האמונה הגדול? אנחנו ממשיכים לאסוף נתונים. הקליקו לשאלון

האם תפילתו עוזרת? זה תלוי בכמה גורמים. קודם כל, בשאלה האם ישנו בורא השופט את העולם. לא כל הישראלים מאמינים בזה. ועוד: האם הבורא הוא בורא שמאזין לתפילות. גם בזה לא כולם מאמינים. ועוד: האם יש לתפילה דרך לסייע גם בהעדרו של בורא? יש ישראלים שדווקא מאמינים בזה. הם מאמינים שהתפילה משפרת את המצב הנפשי של המתפלל, ולכן מסייעת לו. אם אתם רוצים מספרים: בערך חמישית מהיהודים בישראל מאמינים בזה, שהם כשליש מכלל הישראלים שמאמינים (או חושדים) שהתפילה עוזרת.

פערים בין מגזרים ניכרים כמובן בשאלת התפילה. רוב גדול מבין הדתיים והחרדים מאמינים שהתפילה עוזרת. רוב גדול למדי (אך קטן יותר) מבין החילונים לא מאמינים בזה. אבל גם מעבר לשאלת האמונה בתפילה עצמה, ניכרים הפערים: החילונים שכן מאמינים בכוחה של התפילה, מאמינים בו בדרך כלל (66%) משום שהם סבורים שהתפילה פועלת על המאמין מבפנים, משפרת מצב נפשי, פועלת פסיכולוגית. כלומר, זה לא שהבורא מאזין, זה שהמתפלל עצמו מאזין. רוב החרדים, הדתיים וגם המסורתיים נוטים להסברים רוחניים יותר, מסתוריים יותר. או שהם מייחסים את כוחה של התפילה ישירות לא-לוהים, או שהם אומרים ש״תפילה מחוללת שינוי בעולם בדרך מסתורית שאיננו מבינים״.

כאשר הם מתפללים, וזה נכון לכל הקבוצות, הם מתפללים בראש ובראשונה לרפואה. שני שליש מהיהודים בישראל אומרים שהתפללו כדי ״לעזור לרפא חולים״. כמעט שמונה מכל עשרה מהם סבורים שתפילה ״יכולה לעזור לרפא חולים״. למה היא עוד יכולה לעזור? בקרב החרדים והדתיים מצאתי תופעה קצת משונה. באופן כללי, כמעט כולם מאמינים שהתפילה עוזרת. כמעט כולם מאמינים שהיא עוזרת בגלל א-לוהים, או בגלל אותה ״דרך מסתורית״. כמעט כולם מאמינים שהיא עוזרת לרפא חולים, וגם להוריד גשם, וגם לסייע במלחמה, וגם לעזור במצוקות של פרנסה. אבל שני דברים חלקם מחריגים מהרשימה. כלומר, יש שתי שאלות שעליהן התשובה פחות גורפת.

האם תפילה יכולה לסייע למי שצריך לעבור בחינה.

האם תפילה יכולה תפילה יכולה לעזור לקבוצה לנצח במשחק כדורגל.

וצריך לדייק: גם בשני המקרים האלה, רוב גדול של חרדים ודתיים סבורים שהתפילה מסייעת. אבל הרוב הגדול הזה הוא קצת פחות גדול מאשר במקרים של הגשם, או של עקרות, או של פרנסה. והשאלה היא למה. הרי רובם סבורים שהתפילה מסייעת משום שיש בשמיים מישהו שמאזין לה ונענה לה. וברור שרובם סבורים, שיש בכוחו של מי שבשמיים לסייע בכל מה שיחפוץ לסייע – הרי הוא בורא עולם, וכוחו גדול לעשות כל דבר. כך שבעצם הטענה המשתמעת של מי שאומרים שא-לוהים נענה לתפילת העקרה, אבל פחות נענה לתפילת החלוץ מספר תשע, היא שכוח התפילות תלוי לא רק בעוצמה ובכוונה, אלא גם בנושא. להטריח את בורא עולם לסייע בפרנסה זה עניין סביר, ולכן יש סיכוי שיתפנה לסייע. להטריח אותו במלחמה של עם ישראל זה בוודאי יותר מסביר, ולכן כמעט אין ספק שיתפנה לסייע. אבל להטריח אותו בגלל בחינה, או בגלל רצון לנצח במשחק כדורגל? זה כבר לא. במקרה הזה, הבורא מן הסתם יאמר, מצטער, יש לי כמה דברים יותר בוערים לעסוק בהם. אני כמובן יכול – אבל לא רוצה.

עוד נתונים על התפילה מתוך סקר האמונה הגדול, באתר כאן חדשות

, , , , , , , , , ,19/06/2024על גיוס בני ישיבות וחרדים – מבט הלכתי מיכאל אברהם, שו״ת ומאמרים
גדי היימן, אז איפה המנוע של ההיסטוריה? שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
המו"לים מופתעים ממבול הספרים על המלחמה שירי לב ארי, כלכליסט
מלחמות ונסיגות: 40 שנות המאבק הישראלי בלבנון יהודה יפרח, מקור ראשון
אורוול 1984? בית הנשיא 2024! אשר כהן, ישראל היום
אף על פי כן, אסור למחאה להתייאש נחום ברנע, Ynet
בממשלה הבאה החרדים כנראה לא יהיו שותפים חגי סגל, מקור ראשון
חשש מהורדת דירוג האשראי סוניה גורודיסקי, ישראל היום
קברניטי הספינה מכלים את זמנם בקטטות חסרות תוחלת קלמן ליבסקינד, מעריב
המגעים לאיחוד גדול בימין לקראת הבחירות אנה ברסקי, מעריב
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-06-14)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 8 24 23.9
הליכוד 32 21 21.9
יש עתיד 24 15 14.2
ישראל ביתנו 6 14 11.7
ש״ס 11 10 9.9
עוצמה יהודית 6 9 9.3
יהדות התורה 7 7 7.3
עבודה 4 5 5.9
רע״מ 5 5 5.1
חדש תע״ל 5 5 4.8
הציונות הדתית 8 5 4.2
מרצ 0 0 1.7
בל״ד 0 0 0
תקווה חדשה 4 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר