fbpx

המצב הכלכליהמצב החברתי


מה יותר חשוב, המגזר שלכם או המלחמה בקורונה?

אתמול שודר בכאן חדשות עוד פרק של המוסף הפוליטי בשיתוף המדד. הוא עסק בקורונה. ואם לדייק, בהשפעת הקורונה על הבחירות. כדאי כמובן לצפות בו, וללמוד כמה דברים מעניינים, לדוגמה: למרות שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקבל ציון די בינוני על תפקודו במשבר הקורונה (אם כי, לעומת פוליטיקאים אחרים בממשלה שלו, כמו כץ וגנץ, מצבו טוב), הוא בכל זאת נחשב למי שיכול לטפל בה יותר טוב מכל המנהיגים האחרים, למעט, אולי, נפתלי בנט. כאמור, הפרטים בפרק עצמו, צפו וראו.

אם עוד לא הצטרפתם לתחרות תחזית הבחירות של המדד עם כאן חדשות? זה הזמן. לחצו כאן.  

במאמר הקצר הזה נוסיף לכם משהו שלא היה בפרק, ועודו מעניין מאוד. יהיו שיאמרו, מטריד מאוד. אבל אנחנו לא נותנים ציונים על דעות – רק מדווחים עליהן. ובמקרה הזה, הדיווח עוסק בשאלה של סדרי עדיפויות. מה גורם לבוחרים להצביע כמו שהם מצביעים, שאלה שכבר עסקנו בה כמה פעמים בשבועות האחרונים, כל פעם בדרך אחרת.

הפעם, נתאר מה קרה כאשר הצגנו שאלה כזאת: כאשר אתם הולכים לקלפי, מה יותר חשוב לכם, לבחור מישהו (או מישהי) שמייצג את המגזר שלכם, או לבחור מישהו או מישהי שיטפלו היטב בקורונה. כפי שהסברנו אתמול, רוב משמעותי של ישראלים סבורים שהטיפול בקורונה הוא האתגר החשוב ביותר של המנהיגות הישראלית, והוא שצריך לקבל משקל משמעותי בבחירה. אבל כאשר שואלים שאלת מגזר מול קורונה – בעצם, מגזר מול ממלכתיות, מתגלה דבר מעניין. קבוצות מסוימות באוכלוסייה רואות את המטרה הכללית שלהן כשיפור המצב הכללי, במקרה זה במלחמה בקורונה. קבוצות אחרות באוכלוסייה רואות מטרה אחרת: לשלוח לכנסת מישהו שייצג את האינטרסים שלהם.

כאמור, אנחנו (בדרך כלל) לא שופטים ולא מגנים, רק מציגים ומסבירים. ומה שמוצג כאן הוא החלוקה של ישראל לבוחרים שמתעדפים, או לפחות אומרים שהם מתעדפים, את טובת הכלל, לעומת בוחרים שמתעדפים את טובת המגזר. האם זה מטריד? בוודאי. האם יש לזה גם הסברים טובים? בהחלט. ברור שהקבוצות שמרגישות מאוימות יותר, אלה שחושבות שהן זקוקות להגנה, בוחרות ״מגזרית״. הערבים, החרדים, ואולי קצת מפתיע, אבל לא לגמרי, גם מצביעי הציונות הדתית. לא אלה מהם שמצביעים לבנט, אלה מהם שמצביעים לסמוטריץ׳. במובן מסויים, זה בדיוק ההבדל בין הכיפה הסרוגה של בנט לבין זו של סמוטריץ׳. בנט חושב שהציונות הדתית כבר ניצחה ויכולה להנהיג את ישראל. סמוטריץ׳ ובוחריו מתגוננים מפני ישראל החילונית, הליברלית, הסוחפת.

כך או כך, הנה הם לפניכם, בוחרי כמה מפלגות והבחירה שלהם, בין מלחמה בקורונה לבין המגזר שלהם.

 

, , , , ,


הקליקו על הכותרת כדי לעזור לנו לכוון את ״המדחום הפוליטי״ של ישראל (התוצאות משוקללות על פי מפתח פוליטי כדי לייצג בקירוב את עמדת הציבור הישראלי)
07/10/2022נתניהו זיהם לתמיד את הדיון על ההסכם עם לבנון נחום ברנע, ידיעות אחרונות
גם הכשיר את הסעודים וגם קיבל אגרוף (אנגלית) Eugene Robinson, Washington Post
שני האנשים שמתנגדים להסכם על המים הכלכליים הם נסראללה ונתניהו בן כספית, מעריב
שיקלי הוא מפא"י החדשה אריאל הורוביץ, ישראל היום
איך כל אדם מפרש באופן סובייקטיבי את העולם שמולו עידן דוויב, N12
לפיד לא נכנע לחיזבאללה בעניין לבנון. הוא נענה לביידן אלוף בן, הארץ
הנצרות והיהדות מנהלות מערכת יחסים מורכבת. מה הקשר המקורי ביניהן? יגאל בן נון, אלכסון
האחריות של פוליטיקאים ערבים לפריחת הפשיעה והטרור נאיל זועבי, Ynet
אין כמעט מדינה שבה בחוק אי־העברת תקציב מובילה לבחירות גידי רהט, ישראל היום
האיום הגרעיני של פוטין אמיתי (אנגלית) Walter Russel Mead, Wall Street Journal
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-10-07)
ממוצע המדד
הליכוד 30 32 32.3
יהדות התורה 7 7 7
ש״ס 9 8 8.1
המחנה הממלכתי 12 12 12
יש עתיד 17 23 23.9
חדש תע״ל 4 4 4
ישראל ביתנו 7 6 5.8
מרצ 6 5 5
עבודה 7 5 5.2
הציונות הדתית 6 14 12.6
רע״מ 4 4 4
בל״ד 2 0 0