fbpx

4.05/103.92/10

48% 52%


מה יותר חשוב, המגזר שלכם או המלחמה בקורונה?

אתמול שודר בכאן חדשות עוד פרק של המוסף הפוליטי בשיתוף המדד. הוא עסק בקורונה. ואם לדייק, בהשפעת הקורונה על הבחירות. כדאי כמובן לצפות בו, וללמוד כמה דברים מעניינים, לדוגמה: למרות שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקבל ציון די בינוני על תפקודו במשבר הקורונה (אם כי, לעומת פוליטיקאים אחרים בממשלה שלו, כמו כץ וגנץ, מצבו טוב), הוא בכל זאת נחשב למי שיכול לטפל בה יותר טוב מכל המנהיגים האחרים, למעט, אולי, נפתלי בנט. כאמור, הפרטים בפרק עצמו, צפו וראו.

אם עוד לא הצטרפתם לתחרות תחזית הבחירות של המדד עם כאן חדשות? זה הזמן. לחצו כאן.  

במאמר הקצר הזה נוסיף לכם משהו שלא היה בפרק, ועודו מעניין מאוד. יהיו שיאמרו, מטריד מאוד. אבל אנחנו לא נותנים ציונים על דעות – רק מדווחים עליהן. ובמקרה הזה, הדיווח עוסק בשאלה של סדרי עדיפויות. מה גורם לבוחרים להצביע כמו שהם מצביעים, שאלה שכבר עסקנו בה כמה פעמים בשבועות האחרונים, כל פעם בדרך אחרת.

הפעם, נתאר מה קרה כאשר הצגנו שאלה כזאת: כאשר אתם הולכים לקלפי, מה יותר חשוב לכם, לבחור מישהו (או מישהי) שמייצג את המגזר שלכם, או לבחור מישהו או מישהי שיטפלו היטב בקורונה. כפי שהסברנו אתמול, רוב משמעותי של ישראלים סבורים שהטיפול בקורונה הוא האתגר החשוב ביותר של המנהיגות הישראלית, והוא שצריך לקבל משקל משמעותי בבחירה. אבל כאשר שואלים שאלת מגזר מול קורונה – בעצם, מגזר מול ממלכתיות, מתגלה דבר מעניין. קבוצות מסוימות באוכלוסייה רואות את המטרה הכללית שלהן כשיפור המצב הכללי, במקרה זה במלחמה בקורונה. קבוצות אחרות באוכלוסייה רואות מטרה אחרת: לשלוח לכנסת מישהו שייצג את האינטרסים שלהם.

כאמור, אנחנו (בדרך כלל) לא שופטים ולא מגנים, רק מציגים ומסבירים. ומה שמוצג כאן הוא החלוקה של ישראל לבוחרים שמתעדפים, או לפחות אומרים שהם מתעדפים, את טובת הכלל, לעומת בוחרים שמתעדפים את טובת המגזר. האם זה מטריד? בוודאי. האם יש לזה גם הסברים טובים? בהחלט. ברור שהקבוצות שמרגישות מאוימות יותר, אלה שחושבות שהן זקוקות להגנה, בוחרות ״מגזרית״. הערבים, החרדים, ואולי קצת מפתיע, אבל לא לגמרי, גם מצביעי הציונות הדתית. לא אלה מהם שמצביעים לבנט, אלה מהם שמצביעים לסמוטריץ׳. במובן מסויים, זה בדיוק ההבדל בין הכיפה הסרוגה של בנט לבין זו של סמוטריץ׳. בנט חושב שהציונות הדתית כבר ניצחה ויכולה להנהיג את ישראל. סמוטריץ׳ ובוחריו מתגוננים מפני ישראל החילונית, הליברלית, הסוחפת.

כך או כך, הנה הם לפניכם, בוחרי כמה מפלגות והבחירה שלהם, בין מלחמה בקורונה לבין המגזר שלהם.

 

, , , , ,
19/01/2022החרדים כבר יודעים את מי היו רוצים אחרי נתניהו ישי כהן, N12
אל תילחמו במערכת החינוך, תילחמו יחד איתה יפעת שאשא ביטון, מעריב
הקושי בהגדרה העצמית בין ה"יהודי" ל"ישראלי" מחייב הגדרה מחדש של הלאום סלי מרידור, ליברל
המשטרה שוכרת האקרים לבצע פריצות ולאסוף מידע על אזרחים תומר גנון, כלכליסט
מציאות חדשה במפרץ: איחוד האמירויות בסכנת מלחמה אהוד יערי, N12
פוטין הכריז מלחמה על אירופה (אנגלית) Bernard-Henri Lévy, Wall Street Journal
בנט לא צפוי לתמוך במועמדות קלדרון ליו"ר הסוכנות היהודית עטרה גרמן, מקור ראשון
האם התמותה בפלורידה נמוכה למרות שאין בה כמעט הגבלות? המשרוקית של גלובס, גלובס
מנסור עבאס הוא איש השנה שלכם? באמת? ג׳קי חורי, הארץ
"חוק הגיוס" מסוכן ויחסל סופית את מודל צבא העם שוקי פרידמן, הארץ
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-01-19)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.72
תקווה חדשה 6 0 0.6
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 9 8.84
ימינה 7 5 5.09
כחול לבן 8 9 8.88
יש עתיד 17 18 18.59
המשותפת 6 7 6.37
ישראל ביתנו 7 6 6.4
מרצ 6 4 4.32
עבודה 7 8 7.41
הציונות הדתית 6 8 7.57
רע"מ 4 5 5.08