fbpx

מה מרגיש יהודי בלוס אנג׳לס, שמרביצים לו בגלל מלחמה בעזה

במקרה יש לנו סקר חדש. במקרה יש בו פרק על אנטישמיות באמריקה. בעצם – לא במקרה. סקר חדש על הקהילה היהודית באמריקה מוכרח לכלול גם פרק על אנטישמיות. במקרה הסקר יצא ממש עם תחילתה של מערכה בין ישראל לעזה, מה שמעלה את שאלת ההתנכלות ליהודים על הפרק. בימים האחרונים היו כמה תקריות נגד יהודים באמריקה בגלל המלחמה. אז הנה, כמה נתונים ותובנות על אמריקה, ישראל ואנטישמיות. לא בהכרח בסדר הזה.

 

הולכים לבחירות? ממשלת סער-נתניהו? ממשלת מיעוט? מחכים לתחזית שלכם, לחצו כאן

 

  1. החשש גובר

לא צריך להגזים. רוב היהודים באמריקה קמים בבוקר לעבודתם כרגיל, אולי קצת מודאגים, אולי אפילו זה לא. הם יוצאים לרחוב. הם הולכים לעבודה. הכל בסדר. אם תשאלו, הם יאמרו לכם שיש באמריקה יותר אנטישמיות היום מכפי שהייתה לפני חמש שנים. חצי מהם מרגישים פחות בטוחים. הם מעריכים שהסיבה לכך היא שאנטישמים מרגישים חופשיים יותר מאשר בעבר לבטא את עמדותיהם בגלוי. כלומר, זה לא שיש יותר אנטישמים, זה שהאנטישמים לא צריכים יותר להסתתר. ובכל מקרה, כאשר מבקשים מהיהודים להשוות את מצבם למצבן של קבוצות מיעוט אחרות, הם סבורים שמצב היהודים יותר טוב. מי סובל יותר? מוסלמים אמריקאים. 62% מהיהודים אומרים שמוסלמים סובלים מאפליה ממשית. רק 43% אומרים כך על היהודים עצמם.

  1. החשש ממי

יש קשר מובהק בין עמדות היהודים על אנטישמים לבין עמדותיהם הפוליטיות. יהודים הסבורים שהנשיא הקודם, דונלד טראמפ, היה ״לא ידידותי״ ליהודים, הם גם מי שסבורים בשיעור גבוה שהאנטישמיות עלתה, וגם מי שסבורים בשיעור גבוה שסיבת העלייה היא התחושה של אנטישמים שלגיטימי להיות אנטישמי. במילים אחרות: רוב היהודים באמריקה כורכים את האנטישמיות בעיקר בתופעות הבאות מהימין הקיצוני. רובם מזהים את העלייה באנטישמיות עם קבוצות של גזענות לבנה.

  1. הקשר לישראל

בכל פעם שישראל מנהלת מבצע או מלחמה יהודים בכל העולם נתקלים בעויינות. העובדה הזאת מכעיסה אותם – ובצדק. הם סופגים עלבונות, התנכלות, לעיתים מכות, בגלל משהו שאין להם קשר אליו או השפעה עליו. מדינה זרה יוצאת לקרב, והם חוטפים. כמובן, הם כועסים על התוקפים שלא יודעים לעשות הבחנה בין ״ישראל״ לבין ״יהודים״. וגם: הם קצת כועסים על ישראל, לפעמים במודע ולפעמים שלא במודע. עצם קיומה של ישראל מסבך את חייהם, מקשה עליהם לנהל יחסים תקינים עם שכיניהם. ישראל – תרצה או לא תרצה – גוררת אותם לעימות שלא ביקשו להשתתף בו.

  1. מי תוקף

כשישראל תוקפת בעזה, מי שמתנכל ליהודים באמריקה אלה לא אנטישמים של הימין הגזעני, אלה בעיקר פעילים של השמאל הרדיקלי. הנה עוד בעיה: לא רק שישראל מסבכת את היהודים, היא מסבכת אותם עם קבוצות בתוך המחנה שלהם (רוב היהודים שייכים למחנה הליברלי-דמוקרטי). פתאום, מתערבבת הידיעה שהאנטישמיות עולה עם המציאות שהיא עולה דווקא במחנה שהיהודים פחות מסתכלים עליו.

  1. אשמת ישראל

באופן כללי, יהודים באמריקה תומכים בישראל. הם מבינים שישראל לא יכולה לשבת תחת מטח רקטות ולשתוק. ובכל זאת, מתגנבת אצלם תחושת אי נוחות. כן – רקטות זה רע, אבל למה יש רקטות? במחקר החדש של פיו, כמו בכמה מקודמיו, שוב מתגלה שהיהודים באמריקה לא נותנים לישראל ציון גבוה על חתירה לשלום. רק שליש מהם סבורים שישראל עושה מאמץ כנה להגיע לשלום (33%). מקרב היהודים דמוקרטים, שהם הרוב, רק אחד מחמישה סבור שישראל חותרת בכנות לשלום. כלומר – ישראל לא מתאמצת, ואז מסתבכת בסכסוך מזויין, ואז הם – האמריקאים – סובלים. הנה עוד סיבה לתחושת כעס.

  1. אז מה עושים?

התשובה היא כנראה שום דבר. ישראל לא יכולה לנהל את מדיניות הביטחון שלה כך שתתאים לסנטימנטים של יהודי אמריקה. היא גם לא יכולה לספוג רקטות בלי תגובה, כדי שיהודי בלוס אנג׳לס לא יספוג מכות. אבל שווה להתעכב רגע ולהבין את מצבם של היהודים הללו, שצריכים לחשוש בגלל קטטה שאיננה שלהם, שמרגישים לעיתים איך מסתכלים עליהם בעין עקומה בגלל מעשים שאינם שלהם. ישראל כבר מבוגרת מספיק בכדי לזכור שבצד כל מה שנתנה ליהודים, היא גם הפכה אותם למשתפי פעולה. לעיתים קרובות, בעל כורחם.

עוד על יהודי אמריקה, והמחקר החדש של פיו:

יהדות אמריקה: שבעה וחצי מיליון יהודים, אבל לא בדיוק כמוכם

 

, , , , , ,

הקליקו על הכותרת כדי לעזור לנו לכוון את ״המדחום הפוליטי״ של ישראל (התוצאות משוקללות על פי מפתח פוליטי כדי לייצג בקירוב את עמדת הציבור הישראלי)
06/07/2022אוהב מתנות יחיה נחום ברנע, ידיעות אחרונות
חרם על ישראל אינו ״חופש דיבור״ (אנגלית) Eugene Kontorovich, Wall Street Journal
עד למהפכה במערכת החינוך - יש הרבה מה לעשות מיכל מושקט ברקן, ישראל היום
ישראל משלימה עם איראן גרעינית נח שמיר, הארץ
בהשראת חזירי הבר, התנים נוהרים לרחובות הערים יגאל מוסקו, N12
איך משפיעה העדות הדרמטית של הדס קליין על תיק 1000? תמר אלמוג, כאן חדשות
ההצלחה הגדולה של הממשלה שנפלה (אנגלית) Shmuel Rosner, New York Times
רב בראש אולפנה זו תופעה שחייבת להיפסק רחלי מלק בודה, מקור ראשון
ציפינו לקבל במחקר ימנים ושמאלנים. טעינו שחר ליפשיץ, הארץ
גיליון הציונים החברתי של ממשלת השינוי אבי דבוש, ישראל היום
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-07-03)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 35
תקווה חדשה 6 4 3.8
יהדות התורה 7 7 6.9
ש"ס 9 8 7.8
ימינה 7 4 4.5
כחול לבן 8 8 8.3
יש עתיד 17 21 20.7
המשותפת 6 6 5.8
ישראל ביתנו 7 5 5.1
מרצ 6 4 3.2
עבודה 7 5 5.7
הציונות הדתית 6 10 9.3
רע"מ 4 4 4.1