fbpx

4.94/105.02/10

55% 45%


מה שלום אגדת ״התקציב יעבור ואז ביבי יילך״

קשה לדעת מה עובר בראשו של ראש ממשלה לשעבר, שצפויים לו עוד ימים רבים כראש אופוזיציה, ורבים לא פחות על ספסל הנאשמים. אולי בנימין נתניהו מחפש דרך החוצה. אולי הוא בוחן אפשרות לפרישה. או לעסקה. אולי. נאומו בכנסת אתמול בהחלט לא נראה כך. אבל הפתעות תמיד יכולות להיות. כך או כך, נדמה שבקואליציה, או לפחות בחלק ממפלגות הקואליציה, בונים על תסריט כזה או אחר שיסיט את נתניהו מהדרך. או שיפרוש מרצונו, או שסופסוף (לשיטת המקווים) יבוא המרד הגדול בליכוד. אחרי יולי אדלשטיין, שכבר הרים את דגל ההתמודדות, יבואו ברקת וכץ, ארדן ואוחנה, דיכטר ורגב ומי יודע איזה עוד מועמדים (ספר חדש של צחי הנגבי, שיש לו בשלב זה הרבה יותר פרסומות רדיו מקוראים, בהחלט מעורר תחושה של התמודדות).

התקציב אוטוטו עובר – כמה זמן הקואליציה תחזיק מעמד אחריו? הקליקו ושתפו אותנו בתחזית שלכם

האם נתניהו בדרך למטה? את התחזית, או הנבואה, נשאיר לאחרים, ונתרכז רגע במספרים. המספרים שנגד נתניהו, ואלה שבעד. שלוש, חמישים ותשע, שלושים ושש, שמונה. תכף נסביר אותם אחד-אחד.

שלוש

התקציב עובר, הקואליציה נותרת על כנה. לכמה זמן? זו השאלה. אם מדור על עוד חצי שנה, או שנה, לא נורא. הליכודניקים יעמדו זה. אם מדובר על קואליציה שתחזיק מעמד עד סוף הקדנציה, עוד שלוש שנים ויותר, זה הרבה זמן. הרבה זמן אופוזיציה לליכוד. הרבה זמן להרהר בשאלה מה היה קורה אם לא נתניהו היה שם אלא ברקת או הנגבי או כץ. מה הבעיה עם השלוש שנים? שלא יודעים. אפשר לנחש – ח״כ קרעי מהליכוד ניחש הבוקר ברשת ב׳ שמעבר התקציב הוא תחילת הסוף של הממשלה. עד עכשיו היה יעד ברור, עוד מעט יתחילו לריב. גנץ לא רוצה את לפיד כראש ממשלה. שקד לא חושבת טובות על עמיתיה משמאל. בליכוד מקווים שהממשלה תתפרק לאיטה עוד לפני הרוטציה. רוב גולשי המדד לא מסכימים: רוב קטן מהם מעריך שהממשלה תשרוד מעבר לשנת 2022. כך או כך, ככל שעובר הזמן, הקואליציה נשחקת, ואולי איתה גם מעמדו של נתניהו. מצד שני, כל עוד נשמרת התקווה שאוטוטו זה נגמר, לנתניהו יש קלף לשחק איתו, ויש לו סיבה לחכות.

חמישים ותשע

זה מקסימום המנדטים שהליכוד ושותפותיו קיבלו בחודשיים האחרונים בסקר. ברוב הסקרים הגוש מקבל פחות. מי בגוש? המפלגות שמוכנות לשבת עם נתניהו בקואליציה: הליכוד, הציונות הדתית, ש״ס, יהדות התורה. אם זו האופציה היחידה של נתניהו, כרגע אין לו אפשרות ריאלית להקים ממשלה. גם לא לפי הסקר המחמיא ביותר. אתמול בכנסת דיבר על ההמונים הלא מרוצים. אכן – יש המונים כאלה. אבל יש עוד יותר המונים שלא רוצים את הנציגים שלהם ליד שולחן אחד עם נתניהו. אתמול בכנסת נתניהו לגלג על המנדטים הנעלמים של בנט. אכן – בנט לא ממריא מעבר לגובה שולחן הממשלה. אבל גם לנתניהו יש תקרה שאיננו ממריא מעבר לה. תקרת הגוש החוסם של הצד השני. באף סקר היא לא נשברת.

מה משחק לרעתו? העיפו מבט בשתי קואליציות שהליכוד יוכל להקים בלי נתניהו. קואליציה עם ימינה, וקואליציה עם ימינה וכחול לבן ובלי סמוטריץ׳. סתם אופציות שבחרנו, יש עוד כמה וכמה אפשרויות. כפי שאפשר לראות, קואליציות כאלה ייתכנו. הליכוד יוכל להקים אותן לפי תחזית המנדטים של הסקרים האחרונים. רק דבר אחד צריך לקרות קודם: שנתניהו יפנה את המקום. קשה לראות את בנט יושב איתו, וגם בני גנץ, שכנראה קצת מתפתה, יתקשה מאוד לעשות זאת (הסיעה לא תלך איתו).

שלושים ושש

עכשיו הביטו בגרף המנדטים של הליכוד, בסקרים שנערכו מאז הבחירות. הוא מדבר בעד עצמו. יכול להיות שלנתניהו אין קואליציה, אבל הוא צובר עוד ועוד מצביעים. ואם יש לו מצביעים, למי שחולמים על החלפה שלו יש בעיה. לא בטוח שתהיה להם תמיכה בתוך המפלגה. לא בטוח שתהיה להם תמיכה של בוחרי המפלגה. וכל עוד נתניהו והליכוד צוברים מנדטים, גם חלום השישים ואחת בהישג יד. אולי עכשיו עוד אין קואליציה, אבל אם הגרף ימשיך לטפס בסוף תהיה. צריך סבלנות. בקיצור – העובדה שהליכוד לא מאבד אלא צובר תקשה מאוד על יריביו של נתניהו הרוצים לאתגר אותו.

שמונה

והנה עוד נתון על בוחרי הליכוד. המדד מפרסם נתון קבוע של רמת האמון בשרות ושרי הממשלה (שאתם.ן יותר ממוזמנים לעדכן אותו ולהוסיף לו את הדירוג שלכם). ביקשתי מעמיתי למדד, נוח סלפקוב, לבודד עבורנו את הדירוג של מצביעי ליכוד בלבד לנתניהו בלבד. הדירוג הוא מאפס עד עשר, הציון הכללי של נתניהו נמוך למדי – 4.24. למה? כי לכל המצביעים שמתנגדים לו יש בו אמון מאוד נמוך. מצביעי עבודה מדרגים אותו בציון 1.7. מצביעות תקווה חדשה מדרגות אותו 2.6.

אבל כמה הוא מקבל ממצביעי הליכוד? האם הם איבדו בו אמון? יכול להיות שהמנהיגים איבדו, אך לא המצביעים. הם מדרגים אותו 8.4. זה הרבה יותר ממה שהם נותנים לכל מנהיג אחר. זה יותר ממה שמצביעי רוב המפלגות נותנים למנהיגים ולמנהיגות שלהם. ובמילים פשוטות: קשה לזהות שחיקה במעמדו של נתניהו בקרב מצביעיו.

מסקנה? קל מאוד. כל עוד אלה המספרים, קשה לראות את נתניהו הולך (אלא אם נמאס לו והוא מחפש עסקה כלשהי). האם המספרים ישתנו? מי יודע. בנט, אם לפשוט על פי נאומו אתמול, חושב שכן, מנסה לגרום לזה. אבל כרגע זו משאלת לב יותר מאשר ודאות.

 

 

, , , , ,
03/12/2021 זן האומיקרון אינו מתפשט בינתיים בישראל, אבל את המכה חטף בנט דווקא מרעייתו יוסי ורטר, הארץ
ראש המוסד: לאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני, זו התחייבותי יובל קרני, Ynet
ארוך לך מדי? תעביר ערוץ עירית לינור, ישראל היום
הולכת ומתגברת הביקורת על בנט מתוך ימינה שלום ירושלמי, זמן ישראל
אנחנו מעניקים לאירועים שליליים משקל הרבה יותר גדול מאשר לדברים החיוביים יעקב בורק, אלכסון
לא רק תל אביב יקרה כל כך נחמיה שטרסלר, הארץ
למה בית המשפט העליון נחוש לבטל את רו וי וייד (אנגלית) Noah Feldman, Bloomberg
בעוד הממשלה מנסה לתקן את הנזקים מול איראן, נתניהו ניסה לפגוע במטרה אחרת בן כספית, מעריב
חמישה חודשים לממשלת בנט-לפיד: הפרות הבחירות הגיעו לרמה בלתי נסבלת יהודה שרוני, מעריב
האם נבחרת הדירקטורים קפואה כבר 4 שנים? המשרוקית של גלובס, גלובסמפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2021-12-02)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.86
תקווה חדשה 6 0 0
יהדות התורה 7 7 7.33
ש"ס 9 9 8.6
ימינה 7 5 5.14
כחול לבן 8 7 8.08
יש עתיד 17 21 19.36
המשותפת 6 7 7
ישראל ביתנו 7 7 6.6
מרצ 6 4 4.38
עבודה 7 7 7.4
הציונות הדתית 6 7 7
רע"מ 4 5 5.27