fbpx

3.86/104.01/10

46% 54%


ממדים לגמדים

אתמול בערב, הבן שלי התרגז, וכשהוא מתרגז – אם זה לא עלי – גם אני מתרגז. בעיקר אני מתרגז כשהוא צודק. והפעם הוא צודק.

הוא השתחרר מצה״ל לפני שנה, נסע לעבוד בחו״ל, נאלץ לחזור, נרשם ללימודים. מכיוון שהיה חייל קרבי, וגם מפקד, בנה על שכר לימוד מתוכנית ושמה ״ממדים ללימודים״. תוכנית שצה״ל עצמו מכנה ״מהפכנית״. תוכנית שנכתב עליה שהיא ״מוקירה את החיילים המשוחררים על שירותם ותרומתם למדינה, וצפויה לעודד ולאפשר ליותר חיילים משוחררים ללמוד לתואר או מקצוע, שיעזרו להם להשתלב בצורה טובה יותר בחיים האזרחיים״.

נעשה את זה קצר: צה״ל מסייע לחיילים – קודם כל נצרכים או קרביים – לממן את לימודיהם. מדוע? כהוקרה על תרומתם. ודייק: התרומה שכבר תרמו בהיותם חיילים. לא תרומה אחרת, עתידית.

כבר לפני חודשים התברר שיש קושי עם מדים ללימודים. קושי כלכלי. צה״ל הבטיח, אבל בבוא תורו לקיים, גילה שלימודים עולים כסף, ושלחיילים יש ציפייה שאכן ישלם. ומכיוון שיש קורונה, יותר חיילים רוצים ללמוד, וגם שיעור התרומות ירד. אז היו קצת דיונים, וסערה קצרה ברשתות, ובסוף צה״ל שוב התחייב: התוכנית תתקיים כרגיל. כמו שהובטח. התחייב – אבל כנראה לא ממש התכוון.

ישבו חכמי צה״ל וחשבו: איך נפר את ההבטחה לחיילים בלי להיראות עלובים וקטנוניים? חשבו, ומצאו עצה: נחייב את מקבלי הקצבה בשעות התנדבות למען הקהילה. מי יכול להגיד לא להתנדבות למען הקהילה? הנה הודעת הרמטכ״ל: ״בעת הזו, כאשר העולם כולו ומדינת ישראל נמצאים במשבר זו שעתו היפה של צה״ל כצבא העם לבוא לידי ביטוי ולתרום לחברה, ולאור כך נקבע, בשיתוף קרן אדמונד דה רוטשילד השותפה לתכנית, כי החל משנת הלימודים תשפ״ב הלוחמים והלוחמות והאוכלוסייה הזכאית לקבלת המלגה יבצעו במסגרת המלגה התנדבות בקהילה. הדבר יוסיף מיליוני שעות התנדבות בקהילה לחברה הישראלית״.

עכשיו נסביר למה ההודעה הזאת היא שקר על גב כזב: קודם כל, היא הפרת הבטחה. ממדים ללימודים לא הותנתה בשום דבר, והחייל הקרבי שבנה עליה מקבל בדיעבד הודעה על שינוי כללי המשחק. ועוד: היא חותרת תחת משמעותה של התוכנית, כי התוכנית נועדה לתגמל על מה שהחיילים כבר תרמו במסגרת שירותם, ולא לבקש מהם עוד תרומה. ופרט אחרון, חשוב למדי: כלכלית – התביעה של הרמטכ״ל הופכת את מדים ללימודים מתוכנית שנותנת סיוע ממשי לחיילים לתוכנית שלא נותנת להם כמעט כלום. הנה החישוב (שנשען על אתר משרד הבטחון). שימו לב: אחרי החישוב יבוא עדכון של החישוב.

החישוב המקורי: גובה הסיוע הוא עד 6,798.66 שקלים לשנה. הרמטכ״ל מבקש תמורת הסיוע התנדבות נוספת של 180 שעות – כלומר, 180 שעות השקעה. על פי הביטוח הלאומי, מי שעובד 182 שעות בחודש זכאי לשכר מינימום של קצת יותר מ-29 שקלים. עכשיו. נחשב: 180 כפול 29 שווה 5220 שקלים. כלומר: כדי שחייל יקבל ממשרד הביטחון כ-6800 שקלים, הוא צריך להשקיע עבודה ששוויה המינימלי הוא 5200 שקלים (אני מעגל כדי לא להיות מדי קטנוני). משמע: צה״ל קיצץ במדים ללימודים ומציע עכשיו לחייל הקרבי סיוע בסך 1600 שקלים בלבד. ואת זה הוא מנסה לטשטש במילים יפות על התנדבות ותרומה לקהילה.

והנה העדכון: ברביעי אחרי הצהריים, נוספה הבהרה באתר משרד הביטחון. ״יודגש: בכל שנת לימודים ידרשו 60 שעות התנדבות או 5 ימי מילואים פעיל״. מילא העברית העילגת. נוותר. מילא התיקון המאוחר – האם לזה התכוונו מלכתחילה או שמיהרו לתקן כשהבינו את הנזק התדמיתי המצפה להם. נגיד שהתכוונו ושכחו להסביר. וכן, מבחינה כלכלית זה משפר את המצב. שישים שעות לשנה זה בערך 1700 שקלים, מה שמוריד את המלגה מ-6800 לקצת יותר מחמשת אלפים.

עכשיו נשאל: היה שווה? בשביל הקיצוץ הקטן והמכוער והמיותר הזה? וכמה יעלה המנגנון שיפקח על שעות ההתנדבות של החיילים המשוחררים? ומי בכלל צריך את כל המתנדבים האלה, ואיפה, ועל חשבון איזה עובדים שיפוטרו לכבוד ההתנדבות הכפויה? על כל זה הרמטכ״ל חשב לפני שהגה, או הסכים לקבל, את התוכנית האידיוטית הזאת לפגיעה בחיילים משוחררים?

 

פלא שהבן שלי כעס? בצדק כעס. אתמול ישב וכתב מכתב לחבר הכנסת נפתלי בנט. למה בנט? שאלה טובה. אבל כנראה שהבחירה היתה נכונה. בנט פרסם הבוקר פוסט בפייסבוק, ושלח מכתב לשר הבטחון, בני גנץ. ״הוצאתי הבוקר מכתב לשר הביטחון בני גנץ בו ביקשתי להפסיק להערים עוד קשיים על חיילים משוחררים ולהחזיר ללוחמים המשוחררים את מלגת ״ממדים ללימודים״ בלי כל התניות של תרומת שעות לקהילה או סיבוכים אחרים. צריך להבין- מצב המשק בתקופה הזו הוא קשה מאוד וחיילים משוחררים נזרקים לשוק תעסוקה דל ומצומצם. הקשחת התנאים הזו אינה במקומה״.

בלי קשר לזה שבנט פוליטיקאי, ובטח רוצה קולות של חיילים משוחררים, כל מילה שכתב נכונה. וההחלטה של צה״ל, כולל הקישוט במילים יפות, הכיבוס במכבסה של צביעות, היא מהלך מביך. ומעליב. מה הניחו, שחיילים קרביים לא יעשו חשבון פשוט?

 

, , , , , ,
26/05/2022השגריר האמריקני שוחח עם בר-לב: הביע חשש שמצעד הדגלים יוביל להסלמה ברק רביד, וואלה
ישראל מצליחה להשפיע על העמדה האמריקנית מבלי להתעמת דנה ויס, N12
דעת הקהל האמריקאית והנשק (אנגלית) Megan Brenan, Gallup
פלונטר הדירות: למה הממשלה לא תצליח לעצור את עליות המחירים? שאול אמסטרדמסקי, כאן חדשות
אלה מנהיגי המורים שלנו? לימור לבנת, Ynet
חופש אקדמי או קמפוס שנאה? שרה העצני כהן, ישראל היום
איפה עדיף להתאשפז? הדירוג מרב כהן, וואלה
המפקח על הבנקים: "סיכון האשראי בנדל"ן עלה, אך אין סכנה ליציבות הבנקים" יהודה שרוני, מעריב
ארה"ב השלימה עם הסיכוי הנמוך להסכם עם איראן, בישראל עוד חוששים שייחתם עמוס הראל, הארץ
יו"ר ועדת הכלכלה: "לא אצביע עם הקואליציה" עמית סגל, N12
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-05-22)
ממוצע המדד
הליכוד 30 36 36
תקווה חדשה 6 4 3.16
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 8 7.62
ימינה 7 6 6.52
כחול לבן 8 8 7.31
יש עתיד 17 18 18.51
המשותפת 6 7 7.13
ישראל ביתנו 7 5 5.25
מרצ 6 0 3.2
עבודה 7 8 6.95
הציונות הדתית 6 9 8.73
רע"מ 4 4 2.95