fbpx

המצב הכלכלי
המצב החברתי


מסתבר שלישראלים יש דעה על קמלה האריס

נפנה מבט לסגנית נשיא ארצות הברית. דמות היסטורית, בלי קשר למה שאתם חושבים על ביצועיה. בפעם הראשונה אשה בתפקיד. ואולי מועמדת לנשיאות, בסיבוב הבא. וגם לא לבנה, כמו הילרי קלינטון. האריס היתה מינוי מעניין של ג׳ו ביידן, ובחירה מעניינת של המפלגה הדמוקרטית. וכמו הרבה דברים אחרים שקרו למפלגה, השנה וחצי האחרונות לא הטיבו איתה. אחוזי התמיכה בה נמוכים. קצת יותר נמוכים מאחוזי התמיכה בביידן, קצת יותר נמוכים מאחוזי התמיכה בדונלד טראמפ. כרגע, היא לא נראית סגנית חזקה, לא במדיניות ולא בדעת הקהל. כרגע, היא נראית רחוקה מאוד מלהיות המועמדת המלהיבה שתסחוף את המפלגה אחרי עידן ביידן, שגם אם הוא עצמו עוד לא השלים עם זה, כנראה ייגמר לאחר קדנציה אחת, כמו שבוחרי המפלגה שלו-עצמו רוצים שיקרה.

האם החברה הישראלית כיום מאוחדת או מפוצלת? בואו לומר מה דעתכם

חילונים, חרדים, מסורתיים וכל השאר – מה יש לכם לומר על החרדים בישראל

למה נזכרנו בהאריס? שתי סיבות. האחת, ביידן חלה בקורונה. כמובן, כמו כולם, צריך לקוות שייצא ממנה חזק ובריא עוד יותר מכפי שהיה. ומצד שני, לפחות לרגע, אי אפשר היה שלא להיזכר שהוא כבר בן קרוב לשמונים, וגם לא תמיד נראה במיטבו. האריס היא זו שתצטרך לתפוס את מקומו אם יתברר שבריאותו לא עומדת ברף הנדרש לנשיא. סיבה שנייה – מכון הסקרים פיו פרסם את מצב התמיכה בהאריס. לא מצב התמיכה בהאריס באמריקה, שכבר הסברנו שהוא נמוך, אלא מצב התמיכה בה במדינות שונות בעולם. סגנית הנשיא אמנם לא עשתה הרבה דברים בולטים במיוחד, וקשה לומר שהיא זוהרת על הבמה העולמית, ובכל זאת, כששואלים שאלה, מסתבר שיש תשובה. לא רק לאמריקאים, אלא גם לשבדים, לצרפתים, לקוריאנים, לקנדים, ליפנים – אפילו לישראלים.

כן, מסתבר שיש לכם עמדה ביחס לקמלה האריס. יש לכם בטחון מסויים שהיא ״תעשה את הדבר הנכון במדיניות החוץ״. לא לכולם כמובן. אבל לכמחציתכם, 48%. איך אתם יודעים להביע דעה בעניין שלה? עובדה, אתם מביעים. 48% סומכים עליה, 39% לא סומכים עליה, רק 14% לא יודעים. כמובן, יש פערים בין ימין ובין שמאל בשאלת האריס. כמו ברוב המדינות שנסקרו, גם בישראל האמון בהאריס גבוה יותר בקרב מצביעי מרכז ושמאל. למעשה, הפער בישראל בין עמדות המצביעים הוא הגדול ביותר מכל המדינות למעט הונגריה. 40% סומכים עליה בימין, 64% בשמאל. גם באוסטרליה הפער גדול (20%), וביוון הוא גדול, אבל הפוך. מוזר (הימין סומך עליה, השמאל היווני לא).

כמו שאפשר לשער, פיו מצא התאמה בין מי שסומכים על ביידן למי שסומכים על האריס. וגם בין מי שלא סומכים על ביידן למי שלא סומכים על האריס. במדינות כמו ישראל, יפן, גרמניה, דרום קוריאה, סומכים קצת יותר על ביידן וקצת פחות על האריס. במדינות כמו בלגיה, הולנד, איטליה, אוסטרליה, סינגפור, סומכים קצת יותר על האריס וקצת פחות על ביידן. אבל הגרף לא משאיר מקום לספק – יש קשר ברור בין לסמוך עליו לבין לסמוך עליה. בהונגריה לא סומכים על שניהם. בשבדיה סומכים על שניהם. אנחנו מצרפים את גרף הקורלציה מתוך המחקר של פיו, כדי שאפשר יהיה לראות את זה בבירור.

מה כל זה אומר על מצבה של אמריקה אם יתברר שהאריס צריכה להיכנס לנעליו של ביידן? זה אומר, קודם כל, שלהאריס יש מאיפה להתחיל. היא לא נתפסת כמישהי שהתפקיד גדול עליה. זה אומר שלהאריס יהיה קל יותר, לפחות בהתחלה, עם הקהל העולמי מאשר עם הקהל הביתי. ישראלים, פולנים, סינגפורים סומכים עליה הרבה יותר מאשר אמריקאים. ומצד שני, כדאי לזכור שהאריס, בשונה מביידן, לא תכנס לנעליים שלו עתירת ניסיון, בטח לא במדיניות חוץ. היא פוליטיקאית יחסית צעירה, שהקריירה המקצועית שלה רובה ככולה משפטית – פנים אמריקאית. היא לא פגשה את גולדה מאיר, ולא התקוטטה עם יורש העצר הסעודי, ולא ישבה לשיחות ארוכות עם פוטין, ולא התנסתה במשברים בינלאומיים. ביידן נבחר, במידה רבה, בגלל תחושתם של האמריקאים שאחרי העידן הקצת משוגע של טראמפ צריך להציב ליד ההגה מנהיג מנוסה, שכבר ראה הכל, שמע הכל, ולא יתבלבל מכל שינוי פתאומי בזירה העולמית. וגם: שצריך להציג ליד ההגה מישהו שמנהיגי העולם מכירים ומכבדים.

ביידן התאים לתיאור הזה. האריס מתאימה לו פחות.

, , , , ,

הקליקו על הכותרת כדי לעזור לנו לכוון את ״המדחום הפוליטי״ של ישראל (התוצאות משוקללות על פי מפתח פוליטי כדי לייצג בקירוב את עמדת הציבור הישראלי)
07/08/2022מהי מדיניות אחרת ביחס לעזה? עפר שלח, Ynet
ישראל משלימה עם רעיון מסוכן: הסרת האחריות מחמאס יוסי קופרווסר, N12
לאן נעלמו הבכי והדמעות? שלמה פיוטרקובסקי, מקור ראשון
מאה ימים לבחירות האמצע באמריקה, ואיך זה נוגע לישראל שמואל רוזנר, מעריב
במאבק בג'יהאד האיסלאמי, לחמאס ולישראל יש אינטרס משותף צבי בראל, הארץ
מה גרם לנסראללה לנפח את השרירים מול ישראל? רועי קייס, כאן חדשות
הר הבית בידינו? ובכן... איל זיסר, ישראל היום
מפולגים, שונאים - אבל מוכנים להתפשר נדב שרגאי, ישראל היום
אולי הדמוקרטים ינצלו מתבוסה בנובמבר (אנגלית) Ronald Brownstein, The Atlantic
במטמנה עם 110 אלף טונות זבל, קבורים 8,000 מטבעות ביטקוין רוני דורי, כלכליסט
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-08-05)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 34.5
יהדות התורה 7 7 6.7
ש"ס 9 8 8.2
הרוח הציונית 7 4 1.1
כחול לבן 8 11 12
יש עתיד 17 23 22.7
המשותפת 6 6 5.9
ישראל ביתנו 7 5 5.3
מרצ 6 4 4
עבודה 7 5 5.2
הציונות הדתית 6 9 10.3
רע"מ 4 4 4.2