fbpx

4.95/105.01/10

16% 29% 25% 27% =


משחקי התקציב: מהפך – האזרחים רוצים פחות!

הנה שאלה שאנחנו שואלים במסגרת ״משחקי התקציב״ שלנו:

מבין שתי העמדות הבאות, לאיזו עמדה אתה נוטה יותר: עדיפה ממשלה שגובה פחות מיסים ונותנת פחות שירותים לאזרח / עדיפה ממשלה שגובה יותר מיסים ונותנת יותר שירותים לאזרח.

הנה שאלה שמכון גאלופ שואל את האמריקאים במסגרת סקר שנתי שלו:

יש אנשים שסבורים שהממשלה עושה יותר מדי דברים שצריכים להישאר בידי אנשים ועסקים. אחרים חושבים שהממשלה צריכה לעשות יותר כדי לפתור את הבעיות במדינה שלנו. איזו דעה קרובה יותר לשלך?

האם השאלות זהות? הן אינן זהות. בסקר שלנו אנחנו מזכירים, למי מהאזרחים שנוטים לשכוח, שממשלה גדולה ואקטיבית יותר פירושו יותר מיסים. כי מישהו צריך לממן את הפעילות הנמרצת הזאת. בסקר של גאלופ מודגשת יותר השאלת של הממשלה מול אנשים פרטיים ועסקים. כלומר, זו לא רק שאלה על גודל האחריות של הממשלה, אלא שאלה על חלוקת אחריות בין הממשלה לבין גופים אחרים. כך שהשאלות לא זהות, ומצד שני, ברור שיש ביניהן דמיון מסויים. שתיהן מכוונות להבין האם הציבור רוצה לפתור את בעיותיו בעצמו, או מאמין שהממשל צריכה להתערב ולפתור אותן.


כפי שכבר הדגמנו, לפני כמה שבועות, בישראל יש פער משמעותי בתשובה לשאלה הזאת בין מצביעים הנוטים לימין לבין כאלה הנוטים לשמאל. למעשה, הופתענו לראות שישראל דומה בזה להרבה מדינות אחרות, שבהן האידיאולוגיה של ימין ושמאל מתייחסת קודם כל לשאלות כלכליות ולא לשאלות מדיניות. אתמול, שוב הופתענו, הפעם על ידי האמריקאים. גם הסוקרים של גאלופ קצת הופתעו. אחרי שבשנה שעברה נרשמה עלייה חדה בשיעור האמריקאים התומכים בתוספת אחריות לממשלה, השנה נרשמה צניחה במדד הזה. בלשון החוקרים: ״האמריקאים חזרו להעדיף גישה לא מעורבת של הממשלה בטיפול בבעיות האומה לאחר תמיכה נדירה בתפקיד פעיל יותר לממשלה בשנה שעברה״.

השינוי בא בכל הגזרות. רפובליקנים ודמוקרטים מרגישים שהממשל שלהם מנסה ״לעשות יותר מדי״. זה מסביר מדוע הנשיא ג׳ו ביידן מתקשה להעביר את התוכניות השאפתניות שלו בקונגרס, ומסביר מדוע הדמוקרטים חוששים שיוכו קשה בבחירות אמצע הקדנציה בעוד כשנה. בקרב מצביעים ״עצמאים״ נרשמה עליה של כמעט עשרים אחוז בשיעורם של מי שמרגישים שהממשלה מנסה יותר מדי. זה הרבה מאוד. וצריך לומר שבאופן מסורתי, אמריקאים הם עם חשדן למדי ביחס לממשלתו. רובם סבורים שלממשלה הפדרלית יש ״יותר מדי כוח״ (54%). רבים מהם חושבים, אם כי לא הרוב, שיש ״יותר מדי רגולציה״ (43% – לעומת 25% הסבורים שיש פחות מדי).

וגם בשאלה דומה עוד יותר לשאלה שלנו על ישראל אפשר לראות שינוי. ישראל היא מקום שבו לאזרחים יש ציפיות מהממשלה, הם מניחים שתפקידה לפתור בעיות. אמריקה היא מקום שבו האזרחים חושדים שהממשלה היא זו שגורמת לבעיות, מפריעה לחיים להתנהל בשקט. הנה, כך הם שואלים: ״האם אתם מעדיפים ממשלה שנותנת יותר שירותים אם זה אומר יותר מיסים – ממשלה שנותנת פחות שירותים כדי להוריד מיסים – או שירותים ומיסים כמו שיש עכשיו?״. זו השאלה האמריקאית. היא שונה משלנו בדבר עיקרי אחד: אצלנו צריך לבחור אחת משתי אפשרויות עקרוניות, יותר ממשלה ומיסים או פחות ממשלה ומיסים. אצלם מתבקשים המשיבים לבחור אחת משלוש אפשרויות מעשיות, יותר, פחות, או כמו שיש עכשיו. בשנת 2011, בשיא תקופת הנשיא ברק אובמה, עלה שיעור האמריקאים המבקשים להקטין את הממשלה ולהוריד מיסים ל-56%. זה הזמן שבו חטפה המפלגה הדמוקרטית מכה אלקטורלית קשה, ולזירה הגיחה תנועה פופוליסטית חדשה תחת השם ״מסיבת התה״.

האם אנחנו מתקרבים לרגע דומה? שימו לב לנתון הבא: לפני שנתיים, לקראת סוף תקופת הנשיא דונלד טראמפ, רק מיעוט מהאמריקאים (42%) רצו להקטין את הממשלה ולהוריד מיסים. הרוב רצו אותו דבר (32%) או יותר ממשלה ומיסים (25%). השנה, המצב מתהפך. שיעור התומכים בממשלה גדולה יותר ירד ל-19%. שיעור התומכים במה שיש עכשיו ירד ל-29%. שיעור התומכים בהקטנת ממשלה והורדת מיסים עלה ל-50%. אמנם, עוד לא השיעור הגבוה של שנת 2011, ומצד שני, יש עוד שנה עד בחירות אמצע הקדנציה, ואם המגמה תמשך זה בהחלט עלול להגיע לאותה רמה, ולהזניק פוליטית את הקבוצות שמקדמות את אותו סנטימנט.

בואו לשחק במשחקי התקציב, ולחלק מחדש את תקציב המדינה, , , , ,
26/11/2021ועדת המינויים נגד מינוי עמיר פרץ לדירקטוריון עמית סגל, N12
האמת המסובכת על טראמפ 2024 (אנגלית) Peter Nicholas, Atlantic
המפקח על הבנקים יאיר אבידן מסביר כיצד הבנקים צלחו את תקופת הקורונה | ריאיון יהודה שרוני, מעריב
באיחור, גם בצה"ל הבינו: משבר האקלים הוא איום, וצריך להיערך לקראתו עמוס הראל, הארץ
עזיבת אונסק"ו הייתה מוצדקת - ואין סיבה לשוב אליו אריאל בולשטיין, ישראל היום
בנט הולך על מדיניות התחזיקו אותי גילי כהן, כאן חדשות
צבא העם לאן? נדב איל, ynet
בנט מגביר את הלהבות מול ארה"ב, אך נזהר מלהפוך לתואם קודמו יוסי ורטר, הארץ
אין מספיק מכלאות לכולם: דווקא הגרסה המוחלשת של גידופי אמסלם מסוכנת יותר מהמנופחת בן כספית, מעריב
נתניהו מיקד מאמציו בתקשורת - והמציאות מוכיחה עד כמה צדק אמנון לורד, ישראל היוםמפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2021-11-22)
ממוצע המדד
הליכוד 30 33 34.44
תקווה חדשה 6 0 0
יהדות התורה 7 8 7.3
ש"ס 9 8 7.64
ימינה 7 6 6
כחול לבן 8 9 7.95
יש עתיד 17 18 19.41
המשותפת 6 7 7.36
ישראל ביתנו 7 6 5.38
מרצ 6 5 5
עבודה 7 8 8.32
הציונות הדתית 6 7 6.64
רע"מ 4 5 4.62