fbpx

מתחילים לסכם: מדד הסקרים מול מדד התחזיות

כמעט שלושה חודשים שאנחנו מריצים כאן שני מדדים פוליטיים. האחד נשען על תוצאות הסקרים, משקלל אותם, על פי נוסחה של פרופ׳ קמיל פוקס. השני נשען על ממוצע התחזיות של גולשי המדד וכאן חדשות. אתם חזיתם, אנחנו עיבדנו והצגנו את התוצאה המשתנה. מי היה קרוב יותר לתוצאות האמת נדע הלילה, או מחר, או מחרתיים. אז נוכל לבדוק גם את המדדים שלנו, גם את הסקרים של כל האחרים, גם את המדגמים שיפורסמו הלילה. נוכל להציג גם את הגולשים שהתחזיות שלהם היו המדויקות ביותר, או המוקדמות ביותר מבין המדויקות ביותר.

בינתיים, נראה כאן כמה דברים שאפשר ללמוד כבר עכשיו, עוד לפני שיש תוצאות. הראשון שבהם, בלי סקרים לא היו תחזיות גולשים. כלומר, הגולשים כמובן מכניסים לשיקולים שלהם דברים כמו ״תחושות בטן״ ו״נסיון עבר״ ו״ידע על המערכת הפוליטית״ ועוד כל מיני אלמנטים. אבל קודם כל הם נשענים על הסקרים. איך אפשר לדעת את זה? עשינו השוואה פשוטה. לקחנו את ממוצע התחזיות לכמה מפלגות, והשווינו אותו למדד הסקרים לאותן מפלגות. קל לראות שיש דמיון. מי שעולה בסקרים עולה בתחזיות, מי שיורד בסקרים יורד בתחזיות. הנה דוגמה: יש עתיד. בכחול סקרים, בירוק תחזית גולשים. את מדד הסקרים התחלנו קצת קודם, כך שאפשר לזהות שנקודת הכניסה של הגולשים מקבילה כמעט במדוייק למספר המנדטים שיש עתיד קיבלה בסקרים באותה עת. אחר כך אפשר לראות גם את הפער הקל, אבל די קבוע: תחזית הגולשים מיטיבה עם יש עתיד קצת יותר מהסקרים.

הנה עוד דוגמה, תקווה חדשה של גדעון סער. כשהגולשים נכנסים הם קצת יותר סקפטיים מהסקרים. אחר כך הקו כמעט מתאחד. ויורד, ויורד. לגולשים אין תחושות בטן ביחס לסער. המפלגה שלו חדשה, מי המצביעים שלה לא תמיד לגמרי ברור. היא נאבקת בליכוד מצד אחד וביש עתיד מצד שני. לגולשים אין ברירה אלא להישען על מעט המידע שיש להם. הסקרים. אחר כך, אם יתברר שהסקרים טעו, יאשימו את הסוקרים. אבל בלי הסוקרים פשוט לא הייתה לבוחרים שום דרך לדעת אם סער הוא מניה שיש לה ערך כלשהו, או שיא עוד מפלגה בשורה ארוכה של מפלגות קיקיוניות שאין להן חצי משמעות.

עכשיו נעבור לדוגמה אחרת. ימינה. דוגמה מעניינת, משום שבמקרה של ימינה אין הסכמה בין מה שאומרים הסקרים למה שמעריכים הגולשים. אמנם, עם הזמן יש התקרבות. כלומר, הגולשים משתכנעים שאולי בכל זאת ימינה שווה קצת יותר ממה שהניחו. אבל ממש עד הרגע אחרון, פער מסויים נותר בעינו. למה? כי שלא כמו במקרה של סער – מפלגה בלי עבר (ומי יודע אם יש לה עתיד) – במקרה של נפתלי בנט יש עבר, יש היסטוריה, יש ניסיון. הניסיון מלמד שבנט מקבל בסקרים יותר מאשר בבחירות. פעם אחת, לפני בסך הכל שנתיים, הוא אפילו נפל מתחת לאחוז החסימה. לכן, הגולשים זהירים איתו. הם רואים שהסקרים נותנים יותר, אבל ממשיכים להתעקש על פחות.

ודוגמה אחרונה: כחול לבן. גם במקרה שלה, הסקרים אומרים יותר, הגולשים אומרים פחות. למעשה, רוב הזמן, הסקרים אומרים תעבור, הגולשים אומרים לא תעבור. מה שכמובן לא אומר שכל הגולשים חושבים שכחול לבן לא תעבור. מה שאנחנו רואים כאן הוא ממוצע. והיו כמובן לא מעט גולשים שנתנו לכחול לבן ארבעה או חמישה או אפילו שישה מנדטים. ובכל זאת, עד הסוף ממש, הגולשים לא נתנו לכחול לבן סיכוי ממשי לעבור. ההם הציבו אותה, בחשבון סופי על 3.6 מנדטים, ולכן, הכנסת הבאה – כפי ששורטטה על פי תחזיות הגולשים – לא כוללת את כחול לבן. לעומת זאת, הכנסת על פי מדד הסקרים המשוקלל כן כוללת את כחול לבן.

שימו לב שהיום – יום בחירות – אנחנו כבר לא מקבלים תחזיות חדשות של התוצאות. אבל, זה אבל חשוב, אנחנו בהחלט מקבלים תחזיות קואליציה חדשות. אם עוד לא הצטרפתם, זה הזמן להירשם, ולנסות לחזות מי יהיה ראש הממשלה הבא, ואיזו קואליציה, מאילו מפלגות, הוא עומד להרכיב (או היא, אם אתם מניחים שזו תהיה מרב מיכאלי).

 

, , , ,

הקליקו על הכותרת כדי לעזור לנו לכוון את ״המדחום הפוליטי״ של ישראל (התוצאות משוקללות על פי מפתח פוליטי כדי לייצג בקירוב את עמדת הציבור הישראלי)
06/07/2022אוהב מתנות יחיה נחום ברנע, ידיעות אחרונות
חרם על ישראל אינו ״חופש דיבור״ (אנגלית) Eugene Kontorovich, Wall Street Journal
עד למהפכה במערכת החינוך - יש הרבה מה לעשות מיכל מושקט ברקן, ישראל היום
ישראל משלימה עם איראן גרעינית נח שמיר, הארץ
בהשראת חזירי הבר, התנים נוהרים לרחובות הערים יגאל מוסקו, N12
איך משפיעה העדות הדרמטית של הדס קליין על תיק 1000? תמר אלמוג, כאן חדשות
ההצלחה הגדולה של הממשלה שנפלה (אנגלית) Shmuel Rosner, New York Times
רב בראש אולפנה זו תופעה שחייבת להיפסק רחלי מלק בודה, מקור ראשון
ציפינו לקבל במחקר ימנים ושמאלנים. טעינו שחר ליפשיץ, הארץ
גיליון הציונים החברתי של ממשלת השינוי אבי דבוש, ישראל היום
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-07-03)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 35
תקווה חדשה 6 4 3.8
יהדות התורה 7 7 6.9
ש"ס 9 8 7.8
ימינה 7 4 4.5
כחול לבן 8 8 8.3
יש עתיד 17 21 20.7
המשותפת 6 6 5.8
ישראל ביתנו 7 5 5.1
מרצ 6 4 3.2
עבודה 7 5 5.7
הציונות הדתית 6 10 9.3
רע"מ 4 4 4.1