fbpx

4.05/103.93/10

49% 51%


נתניהו מנצח? הסקרים אומרים לא, הציבור אומר כן

שישי בבוקר, תמונת מצב: לנתניהו אין קואליציה כמעט באף סקר. אבל הציבור מאמין – חוזה – שנתניהו ינצח. תאמרו: לא הגיוני. אבל זה המצב. תאמרו: הציבור זוכר מן העבר. אבל מה בדיוק הוא זוכר? הרי זה עתה יצאנו משלוש מערכות בחירות שבאף אחת מהן נתניהו לא הצליח לממש את חלום ה-61 ולסגור קואליציה כרצונו. תאמרו: נדמה שהפעם זה קורה. נשאל: על סמך מה זה נדמה? ברור – יכול להיות שזה באמת קורה. יכול להיות שהפעם הוא יצליח. שהרי, גם בסיבובים הקודמים הפערים היו קטנים, מנדט לפה, שני מנדטים לשם והסיפור נסגר. ובכל זאת צריך לשאול, למה הציבור תמיד משוכנע שנתניהו ינצח, גם אם שוב ושוב הוא לא מנצח (אם כי, צריך לומר, גם לא בדיוק מפסיד. והראייה: הוא עדיין ראש הממשלה).

יש לכם עוד הזדמנות אחרונה להצטרף ולחזות את תוצאות הבחירות. בואו בהמוניכם.

חדש: ואחרי שתחזו את תוצאות הבחירות, בואו לחזות גם את הרכב הקואליציה!

אנחנו ביום הסקרים האחרון בהחלט. עד חצות. סיכמנו את מה שהיה שלשום, אתמול, היום. הסיכום פשוט: חמישה סקרים בלי קואליציה של ימין מלא מלא. סקר אחד עם. מה שכן, אם רע״מ חוברת לקואליציית ימין, נתניהו מסודר. מישהו באמת חושב שזה קורה? הבשורה הפחות טובה הבוקר: גם קואליציות אחרות לא נראות אפשריות כמעט באף סקר. ואלה שכן הן לא קואליציות מוד ריאליות מבחינה פוליטית. מה שנשאר הוא תיקו. מה שנשאר הוא האפשרות של עוד סיבוב, עוד בחירות. מה שנשאר הוא לקוות שהסקרים טועים, בגדול. או משום שלא קלעו היטב, או משום שקלעו, אבל שבשלושת ימים האחרונים תהיה התעוררות והחלטה לצד זה או אחר.

בינתיים, כאמור, הציבור שאנחנו מנטרים נותן לנתניהו את הסיכוי העיקרי להרכיב ממשלה. במקביל לתחרות חיזוי תוצאות הבחירות, שאוטוטו נגמרת (אבל אתם עדיין יכולים להצטרף ולחזות, ואולי אפילו לנצח, מי יודע), פתחנו תחרות מקבילה לחיזוי הרכב הקואליציה. נכון לעכשיו, על סמך מאות תחזיות ראשונות, שתי הקואליציות המובילות בתחזית הן קואליציות בראשות הליכוד. אחת קואליציית הימין הקלאסית, ושניה קואליציית ימין בתוספת כמה פורשים או עריקים ממפלגות אחרות. נכון לשישי בבוקר, ממוצע התחזיות שלכם קובע שהוא האיש, עם יותר מחמישים אחוז. לפיד עם בערך עשרים אחוז. בחירות חמישיות רק עם קצת יותר מעשרה אחוז. אמנם זה מה שהסקרים אומרים, אבל לנתניהו יש כוח. יש לו כוח לשכנע שהוא ווינר. שמה שלא יהיה, בסוף הוא ירכב על הסוס. עובדה: המספרים אומרים דבר אחד, הציבור אומר דבר אחר. מדד הגולשים של המדד וכאן חדשות הוא דוגמה טובה. ברוב הסקרים נתניהו לא מגיע לשישים. מדד הגולשים נותן לו 64. בלי רע״מ (שבכלל לא עוברת במדד הגולשים).

עכשיו טבלה, והסבר למה שרואים בה: לקחנו את כל הסקרים, הרכבנו מהמפלגות שמונה קואליציות. חלק מהן קואליציות סטנדרטיות, פשוטות, כמו ימין מלא מלא. חלק מן קואליציות שקשה מאוד לדמיין, כמו קואליציית רק לא ביבי, שמחייבת את איילת שקד לשבת עם אחמד טיבי. הוספנו לסקרים גם את מדד הקואליציות שלנו, מעודכן להבוקר, וגם את מדד תחזית הגולשים, מעודכן להבוקר. סימנו בצבעים את הקואליציות שמקבלות מעל שישים מנדטים. כלומר, בכל מלבן תוכלו לראות לפי איזה סקר תיתכן איזו קואליציה. קל מאוד לראות שרוב המלבנים לבנים, כלומר, שרוב הקומבינציות לא מאפשרות קואליציה. קל מאוד לראות שחלק מהמלבנים בצבע הם מלבנים של קואליציות קשות מאוד להרכבה. מן הסתם, בלתי אפשריות.

זה המצב. זה – והאמונה של רוב הציבור שנתניהו מנצח. בימין, זו משאלת לב. בשמאל, זו התבוסתנות שנלמדה בשנים ארוכות של הפסדים. לפי הסקרים, נתניהו לא מנצח. עוד לא מנצח. אולי בעוד שלושה ימים. אבל לפי התחושות. נו, אתם יודעים מה אתם מרגישים.

, ,
17/01/2022סקר כאן: רוב הציבור נגד הסדר לנתניהו יערה שפירא, כאן חדשות
מנדלבליט, מי ביקש זאת מידך? אמנון אברמוביץ, N12
האם החוב הנוכחי של המדינה גדול יותר מזה שהיה לה ב-2008? המשרוקית של גלובס, גלובס
אין בסיס מוסרי להסדר טיעון עם נתניהו נחום ברנע, ynet
מוכרחים להילחם באנטישמיות בעדיפות גבוהה (אנגלית) James McAuley, Washington Post
תמונת המנדטים ביום שאחרי נתניהו עמית סגל, N12
עסקת הטיעון: סער טרף את הקלפים לנתניהו שלמה פיוטרקובסקי, מקור ראשון
הנטייה לאחר תגרום לנתניהו להחמיץ את עסקת הטיעון רביב דרוקר, הארץ
שורת עדויות נגד ריבלין: "צרח, זלזל, בנות בכו ממנו" יוסי מזרחי, N12
בוריס ג׳ונסון שרד הרבה סקנדלים, הפעם זה אחרת (אנגלית) New York Times,
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-01-16)
ממוצע המדד
הליכוד 30 33 33.61
תקווה חדשה 6 4 1.22
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 9 8.8
ימינה 7 5 5.12
כחול לבן 8 9 8.85
יש עתיד 17 18 18.72
המשותפת 6 6 6.09
ישראל ביתנו 7 6 6.5
מרצ 6 4 4.4
עבודה 7 7 7.21
הציונות הדתית 6 7 7.4
רע"מ 4 5 5.1