fbpx

סקרים מול תחזיות: מי מאמין באבידר וזליכה?

לא נחשוף את השמות המלאים. אולי בהמשך, אם הם יסכימו. מדובר בחמישיה. חמישה מתוך חמשת אלפים. במשחק תחזית הבחירות שלנו, בסיבוב הקודם – בחירות 2021 – החמישה האלה היו יחסית מדוייקים. כאשר בדקנו לאחור את התחזיות מול התוצאות, הם היו קרובים למדי, וגם מוקדם למדי. המוקדם הוא חשוב, כי יש עוד שלושה חודשים עד הבחירות, כך שמעניין אותנו לראות היום מה אומרים מי שבפעם הקודמת זיהו מוקדם.

אז מה אתם אומרים, ישראל יותר מפוצלת או יותר מאוחדת? בואו לומר מה דעתכם

ממוצע הסקרים המשוקלל של אתר המדד: בואו לעקוב אחר ביצועי ״גוש נתניהו״

וזה מה שאנחנו עושים. מציעים לכם תוספת קטנה, אבל מעניינת למשחק תחזית הבחירות שלנו. עד עכשיו, יכולתם לעקוב אחר ממוצע הסקרים המשוקלל של המדד, ואחרי ממוצע התחזיות של כל מי שמשתתפים במשחק. מעכשיו תוכלו לעקוב גם אחרי החמישיה הזאת, שאנחנו מכנים ״סופר-חזאים״. האם הם באמת סופר-חזאים? מי יודע. במשחק הקודם הם היו טובים, במשחק הזה אנחנו מאירים עליהם בזרקור כדי לראות בזמן אמת מה הם חוזים. אתם יכולים כמובן להתעניין בהם, או להתעלם מהם. אתם יכולים להיות מושפעים מעמדתם (שאינה אחידה), או להחליט לוותר עליה, כדי לא להיות מושפעים ממנה.

כך או כך, האירוע לא מורכב. יש דף שאפשר להקליק אליו (הקליקו כאן כדי לראות את תחזית החמישיה המלאה), ולראות את התחזית הכי מעודכנת של החמישייה הזאת. בכל פעם שמישהו מהם מעדכן את התחזית, גם אתם יכולים לראות את זה, אם תבואו לבקר. אם תבקרו תראו, שאין ביניהם הסכמה. הליכוד מקבלת מ-33 מושבים עד 37. יש עתיד מ-20 עד 25. גם הגושים לא מסתדרים אותו דבר. תחזית אחת מעמידה את גוש נתניהו על 59, שלוש מעמידות אותה על 60, אחת, חריגה, על 64.

באופן כללי, חמשת החזאים נותנים לגוש נתניהו קצת יותר מאשר ממוצע הסקרים הנוכחי. הם נותנים לגוש נתניהו הרבה יותר מממוצע כלל התחזיות. ויש לזה סיבה אחת עיקרית: הרבה חזאיות וחזאים נותנים מנדטים גם ל״מפלגות אחרות״. קרי, הם סבורים שהמפלגה החדשה של אלי אבידר, או המפלגה הישנה של ירון זליכה, או מפלגה אחרת שמתכוונת להתמודד אבל עוד לא מופיעה בסקרים, כי אין לה תמיכה ממשית, תעבור את אחוז החסימה. המשמעות של זה היא שבתחזית הגולשים הכללית 3.3 מנדטים הולכים למפלגה ״אחרת״, ויורדים בעיקר מהסך הכל של גוש נתניהו (הסופר-חזאים לא נותנים מנדטים למפלגות ״אחרות״).

וצריך לומר: זה כרגע ההבדל המשמעותי ביותר בין התחזיות של שחקני המדד לבין מה שאנחנו רואים בסקרים. אבל לא ההבדל היחיד: החזאים נותנים לליכוד קצת פחות מהסקרים (בכמעט מנדט וחצי). הם נותנים לציונות הדתית קצת פחות מהסקרים (בכמעט מנדט וחצי). הם נותנים ליש עתיד קצת פחות מהסקרים (מעל חצי מנדט). הם נותנים לרוח הציונית יותר מהסקרים, אבל במקרה הזה צריך הערת אזהרה: זה יותר – אבל עדיין רחוק מאחוז החסימה. כלומר, יש משתתפים שסבורים שהרוח הציונית תעבור, ולכן הם מעלים לה את הממוצע, אבל הרבה אחרים חושבים שלא תעבור, ולכן מורידים את הממוצע הרבה מתחת לארבעה מנדטים הדרושים. ומצד שני, שימו לב שמרצ כבר הגיעה לארבעה מנדטים בממוצע הסקרים, ומתקרבת לזה גם בתחזית הגולשים.

 

, , , , ,19/06/2024על גיוס בני ישיבות וחרדים – מבט הלכתי מיכאל אברהם, שו״ת ומאמרים
גדי היימן, אז איפה המנוע של ההיסטוריה? שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
המו"לים מופתעים ממבול הספרים על המלחמה שירי לב ארי, כלכליסט
מלחמות ונסיגות: 40 שנות המאבק הישראלי בלבנון יהודה יפרח, מקור ראשון
אורוול 1984? בית הנשיא 2024! אשר כהן, ישראל היום
אף על פי כן, אסור למחאה להתייאש נחום ברנע, Ynet
בממשלה הבאה החרדים כנראה לא יהיו שותפים חגי סגל, מקור ראשון
חשש מהורדת דירוג האשראי סוניה גורודיסקי, ישראל היום
קברניטי הספינה מכלים את זמנם בקטטות חסרות תוחלת קלמן ליבסקינד, מעריב
המגעים לאיחוד גדול בימין לקראת הבחירות אנה ברסקי, מעריב
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-06-14)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 8 24 23.9
הליכוד 32 21 21.9
יש עתיד 24 15 14.2
ישראל ביתנו 6 14 11.7
ש״ס 11 10 9.9
עוצמה יהודית 6 9 9.3
יהדות התורה 7 7 7.3
עבודה 4 5 5.9
רע״מ 5 5 5.1
חדש תע״ל 5 5 4.8
הציונות הדתית 8 5 4.2
מרצ 0 0 1.7
בל״ד 0 0 0
תקווה חדשה 4 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר