fbpx

תחזית הגולשים: מי תזכה בגביע?

מדינהאחוז
ארגנטינה 40%
ברזיל 25%
צרפת 14%
גרמניה 6%
אנגליה 5%המצב הכלכליהמצב החברתי


עד מתי ומאיפה? שתי שאלות על האיחוד של גנץ וסער

לפני שנתחיל תזכורת: היה איחוד, זה הזמן לעדכן את תחזית הבחירות שלכם (את המנדטים המאוחדים תנו לכחול לבן, תקווה חדשה מסתלקת מהמשחק). אם עוד לא הצטרפתם לתחזית הבחירות, הנה הזדמנות. הכל בתחתית המאמר.

לכמה זמן?

אף אחד לא נפל מהכסא כאשר בני גנץ וגדעון סער הכריזו אתמול על איחוד, או, ליתר דיוק, ריצה משותפת לכנסת. אף אחד לא נפל מהכסא מהאיחוד, ואף אחד לא יפול מהכסא אם וכאשר יבוא גם פיצול. וזאת בעצם השאלה הראשונה על האיחוד: עד כמה הוא רציני, עד כמה הוא ארוך טווח, עד כמה הוא מבטא כמיהה להקמת פלטרפורמה שיש לה כוח ממשי וחיות לאורך זמן – לעומת האפשרות שמדובר בתרגיל פוליטי קצר טווח שמטרתו הבחירות האלה ולא יותר.

כחול לבן-תקווה חדשה זה לא יש עתיד. מול יאיר לפיד, הצד המפלגתי זה המקום שבו גנץ וסער חלשים. ללפיד יש מפלגה. יש לו סדר יום שהוא רץ איתו כבר שנים. יש לו מוסדות. יש לו סדר יום. לפיד לא הקים את יש עתיד כאוונטורה לחמש דקות, עד שיוחלט מה לעשות יום אחרי הבחירות. הוא מתכוון ברצינות למה שהוא עושה. יש לזה חסרונות – בגמישות, במרחב פעולה. יש לזה יתרונות – עם הזמן הוא צובר בוחרים שזו המפלגה שלהם.

כמו שלליכוד יש בוחרים שלא יעזבו את הליכוד, לא משנה מה, נדמה שגם ללפיד כבר יש כאלה, או לפחות משהו שדומה לכאלה. לבני גנץ וגדעון סער אין בוחרים נאמנים. יש להם בוחרים אסטרטגיים. בוחרים שמזהים במפלגה שלהם את הפלטפורמה הנכונה ברגע פוליטי מסויים. הבוחרים האלה יביטו במפלגה שלהם במידה של אהדה, כי גנץ וסער מעוררים אהדה, וגם במידה של חשדנות, כי גנץ וסער עוד לא הוכיחו שמה שהם עושים הוא יותר מאוונטורה רגעית. אז זו בעצם השאלה הראשונה: לכמה זמן אתם? יש לה שלוש תשובות אפשריות. עד הבחירות – ואז איש לדרכו. עד שיוחלט איזו קואליציה מתרקמת ואילו תפקידים מתפנים לכל אחד – ואז איש לדרכו. עד הבחירות שאחרי – ואז איש לדרכו (ואם הצליח יפה, אולי נישאר). עד הנצח – כמובן, לא נצח-נצח, אבל ברצינות. מפלגה, מוסדות, מעשה פוליטי לטווח ארוך. צריך לומר את האמת: האפשרות האחרונה נראית כרגע קצת מפוקפקת. במקרה הסביר יותר, מדובר בראשונה או בשנייה.

בואו לסקר המתגלגל של המדד: אם הבחירות היו נערכות היום, למי הייתם מצביעים?

מאיפה הבוחרים?

כחול לבן היא מפלגה שלא איבדה בוחרים. לא מאז הבחירות האחרונות. זה הכוח של בני גנץ והחבורה שלו. הם שמרו על הקהל שלהם. תקווה חדשה היא מפלגה שמלכתחילה לא היו לה כל כך הרבה בוחרים, ומאז הבחירות איבדה בין שליש למחצית מהם, לכן התנדנדה על גבול אחוז החסימה. גנץ נתן לסער שלושה מקומות בעשיריה הראשונה. זה היה פחות או יותר ריאלי – זה פחות או יותר מה שתקווה חדשה שווה, רק שאם היתה רצה לבד, שלושה מקומות לא מכניסים אותה לכנסת.

עכשיו השאלה כמה יעזבו את המפלגות בגלל החבירה וכמה יצטרפו אליהן. כפי שהראינו בשבוע שעבר, בוחרים שהחליטו לנטוש את תקווה חדשה עברו יותר ליש עתיד מאשר לכחול לבן. גם בוחרים שעזבו את כחול לבן עברו בעיקר ליש עתיד. המפלגה של לפיד היא האבן השואבת של מצביעים במרכז-שמאל, והאיחוד של גנץ וסער נועד לייצר מולה מסה מספיקה בכדי להתגבר על כוח המשיכה שלה.

עכשיו צריך לברר מי הבוחרים שרוצים את גנץ וסער יותר מאשר את לפיד. כמובן, יש את מי שהלכו איתם עד עכשיו. אלה מצביעים שסבורים שגנץ או סער מתאימים יותר לניהול מדינה מאשר לפיד. מי עוד? אפשר לחשוב על חלק ממצביעי ימינה, שאיילת שקד נלחמת עליהם. מי שעזבו את ימינה בשבועות האחרונים עברו חלקם לליכוד, חלקם לכחול לבן, והנתח העיקרי שלהם ל״לא החלטתי״. את אלה גנץ וסער אולי יכולים למשוך, אבל הם לא רבים. ייתכן שגם בין הבוחרים של אביגדור ליברמן יש מי שירצו ללכת עם גנץ וסער, אם כי, כפי שהדברים נראים כעת, ליברמן הוא הפוליטיקאי היחיד בזירה שמתכוון לנהל קמפיין נגד החרדים, וכל השאר מתכוונים להתנחמד לחרדים. יש בישראל קבוצה לא מבוטלת של בוחרים שיחפשו את המסר האנטי-חרדי, ויכול להיות שיעברו לליברמן כדי לשדר אותו (גם לפיד עשוי לאבד בוחרים לליברמן מאותה סיבה, אם כי פחות, כי על לפיד הבוחרים שלו סומכים יותר שלא יתכופף לגמרי מול החרדים).

זהו, זה פחות או יותר המאגר. אלא אם גנץ וסער ימצאו דרך למשוך בוחרים משתי המפלגות הגדולות, שהבוחרים שלהן נאמנים למדי, אין להם פוטנציאל גדילה דרמטי. מי שחושב על ״המפלגה השנייה בגודלה״, כמו שכבר שמעתי אתמול, צריך להסביר איך. לבוחרי מרצ ועבודה אין סיבה לעבור עד גנץ, הם יכולים לחנות אצל לפיד. בוחרי ליכוד שאולי היו עוברים להצביע לסער ואלקין יחשבו שוב כשמדובר על גנץ. במילים אחרות: או שגנץ מתכוון למפלגה בינונית, שתאפשר לו לתמרן אחרי הבחירות (נפתלי בנט עשה את זה עם מפלגה קטנה). או שגנץ מתכוון לפתוח בקרב מר מול יאיר לפיד, שסיכויי ההצלחה בו בינוניים (הטענה תהיה: לפיד לא יוכל להרכיב ממשלה, אני כן). אז הנה השאלה השנייה: כמה בוחרים גנץ רוצה להביא מאיפה?

 

 

, , , , , , ,02/12/2022גידול בהשכלה, בתעסוקה ובצריכה, אבל היישובים הערביים נשטפים בדם מירב ארלוזורוב, הארץ
מינוי מעוז הוא תחילת הסוף של החינוך הממלכתי שי פירון, Ynet
האנשים שמריעים לסוף האנושות (אנגלית) Adam Kirsch, The Atlantic
יום אבל על הקמתה של ישראל מנוגד לרוח האו"ם עדי שורץ, ישראל היום
איזנקוט הפך למטרה החדשה של הביביזם בן כספית, מעריב
האירועים בגדה מרמזים על כיוון אחד: התלקחות עמוס הראל, הארץ
ברית המיעוטים המודרים: מנחם בגין ונאום הצ'חצ'חים אלעד נחשון, השילוח
למה בחוק שיגרום למשכנתה לא לעלות אין היגיון? שאול אמסטרדמסקי, כאן חדשות
אנחנו בדרך למלחמת כל בכל. מלחמת נתניהו אורי משגב, הארץ
האם לאילון מאסק פשוט היה מזל? (אנגלית) Megan McArdle, Washington Post