fbpx

עזבו ״לחם עבודה״, תנו מלפפון!

אם צריך להכריז סוג של הכרזה אופנתית, בסגנון מדורי הרכילות, היינו מנסחים אותה כך: יצרני הפסטה – אאוט. הלובי החקלאי – אין. וביתר פירוט: אם לפני שבוע סומנו בעלי חברות גדולות כאויבי הציבור, שמעלים מחירים ומכבידים על הכיס מתוך חמדנות חסרת מעצורים – יכול להיות שהשבוע הגיע הזמן לסמן קבוצה אחרת. קבוצה שקצת פחות נעים לדבר נגדה, ומצד שני, זו שייקור מוצריה מכביד יותר מייקור הפסטה. או כך לפחות הציבור מרגיש.

לחצו ודרגו את האמון שלכם במפכ״ל המשטרה, בשר האוצר, בשרת החינוך, בנשיאת בית המשפט העליון

כלב יש לכם בבית? ושואב אבק רובוטי? ועציץ? לחצו וספרו לנו על עצמכם, כדי שנדע איך ישראלים חיים

הלובי החקלאי. זה האויב. מיהו הלובי החקלאי? זו קבוצה של חברי כנסת, שמפעילה השפעה כדי למנוע פתיחה של השוק לתחרות. משרד החקלאות, הגוף הממשלתי שאמור לעסוק בענף, נמצא באופן מסורתי בידי מישהו או מישהי שהלובי החקלאי רואה בהם בעלי ברית. מפלגת העבודה היא הפלטפורמה הפוליטית המועדפת. גם כחול לבן היא מפלגה אוהדת. בממשלה הנוכחית קרתה ללובי תקלה: שר החקלאות עודד פורר, מישראל ביתנו, התגלה כמי ששואף להיות רפורמטור, ולא שכפ״ץ. הוא ושר האוצר ממפלגתו, אביגדור ליברמן, הציגו תוכנית שכוללת הפחתת מכסים על פירות וירקות בהדרגה, כאשר חלק מהמכסים יתאפסו מיד, ואחרים בתהליך שמשכו חמש השנים. במקביל, התוכנית עוסקת בתמיכה בחקלאים ובמענקים שיקדמו חדשנות ובאימוצה של תקינת איכות אירופית.

על התוכנית הזאת מתנהל מאבק שטרם הסתיים. הלובי דואג שהשערים יישארו סגורים למחצה לייבוא, הממשלה נהנית ממכס גבוה על הפירות המיובאים. הצרכנים, כלומר אנחנו, נהנים פחות. התוצרת החקלאית היא מוצר יסוד יקר מאוד. חלקה עוף, חלקה ביצים, חלקה פירות וירקות. בשנים האחרונות זינקו המחירים של אלה בעשרות אחוזים, וזה למרות שיש פטור ממע״מ על פירות וירקות. פטור שתועלתו לא לגמרי ברורה, אך נזקו ברור: יותר משלושה מיליארד שקלים לקופת המדינה. התוצאה היא ירידה ברמת הצריכה של פירות וירקות. כמה ירידה? יש שחישבו כחמישית.

יש ללובי החקלאי נימוקים, חלקם טובים, נגד הצעות שעלולות לפגוע בחקלאים מקומיים, שגם כך לא בדיוק מתעשרים מעבודתם. החשש הוא מנטישת אדמות שלא יעובדו. החשש הוא מפגיעה באחיזת החקלאים באדמה, שהיא ערך ציוני חשוב. האם הנימוקים הללו משכנעים את הציבור? את חלקו מן הסתם כן, אבל לא בטוח שהרבה יותר מחלקו. הציבור מתוסכל ממחירי הפירות והירקות. זיהינו את העובדה הזאת בשתיים מהשאלות שאנחנו מציגים במסגרת המיזם המשותף לאתר המדד ומשחקי הכיס – מדד היוקר (בואו להשתתף בו).

שאלה אחת נוגעת לרכישות בעבר, ואחת לחששות ביחס לעתיד. אחת בוחנת האם ישראלים נמנעים מרכישות של מוצרים מסוימים בגלל מחירם – ואיזה. השנייה בודקת מה הכי לא היו רוצים שיתייקר מרשימה של מוצרים. סל הצריכה של משפחה בישראל מורכב מהרבה סעיפים, שהמזון, כולל פירות וירקות, הוא פחות מחמישית ממנו. תחבורה ותקשורת ודיור הם מרכיבים משמעותיים יותר. ובכל זאת, גם בשאלה הראשונה, האם נמנעים, וגם בשאלה השנייה, מה רוצים שלא יתייקר, בולט המזון, ובעיקר ענף החקלאות. בולטים המחירים הגבוהים של פירות וירקות.

הנה המספרים: שאלנו ישראלים מה הם לא רכשו בגלל מחיר. התשובה היא כמובן, כמעט כל דבר. כולנו מסתכלים על מחירים כאשר אנחנו רוכשים מוצרים, ופה ושם מוותרים. אבל כמה מוותרים? יש מוצרים שעליהם לא מוותרים, כמו מוצרי ניקיון. רק מעטים אמרו לנו שוויתרו על מוצרי ניקיון בגלל מחיר. רק אחד מעשרה אמר שוויתר על פסטה או אורז, וזה למרות שהשאלה נשאלה בעיצומה של מהומת ייקור הפסטה.

על פירות וירקות מוותרים הרבה יותר. כמעט שליש מהישראלים אומרים שוויתרו על רכישת פירות וירקות בגלל מחיר. האם זה מפריע להם? בהחלט מפריע להם. ואז זה אנחנו יודעים משאלה אחרת, שבה ביקשנו לדרג שישה מוצרים ושאלנו, מה אתם הכי לא רוצים שיתייקר (וכמובן, במקביל, מה פחות אכפת לכם אם יתייקר).

בסעיף ה״מה לא אכפת״, כלומר, מה שדורג במקום השישי מבין המוצרים שהצגנו, לא הייתה הפתעה: סיגריות. רוב הישראלים אינם מעשנים, ומן הסתם סבורים שלא נורא אם סיגריות יתייקרו, קודם כל כי זה לא יפגע בהם אישית, ואולי גם משום שהם חושבים שזה יניע ישראלים אחרים להפסיק לעשן. בסעיף ה״הכי אכפת״, קרי, מה שדורג ראשון מבין המוצרים, על ידי שיעור הישראלים הגדול ביותר, מצאנו את הפירות והירקות, ובפער לא קטן על הבאים בתור, דלק ותרופות. כשליש מהנשאלים אמרו לנו שפירות וירקות זה המוצר בעדיפות ראשונה שהם לא רוצים שיתייקר. צרפו את המידע הזה למידע על כך שלא רחוק משליש אומרים שהם נמנעים מרכישת פירות וירקות בגלל מחירים, ותקבלו עמדה די נחרצת. נדמה לי שזו עמדה שמצדדת ברפורמה כלשהי. אולי לאו דווקא הרפורמה המדויקת של פורר וליברמן, שהחקלאים מתנגדים לה, אולי אם למישהו אחר יש רעיון יותר טוב יסכימו לתמוך גם בו. אבל רפורמה שתוביל להורדה במחירו של סל הפירות והירקות כנראה תשמח הרבה מאוד ישראלים.

 

, , , , , , , ,12/07/2024חמש סיבות לאופטימיות, אפילו בעיצומה של התקופה החשוכה הזאת שאול אמסטרדמסקי, כלכליסט
ישראלים רבים בדרך החוצה מכאן ג׳וש בריינר, הארץ
תחקיר בארי: תמונה מבהילה של קריסת מערכות עפר שלח, Ynet
הגאומטריה של ״מרחב הריח״ ג׳ייסון קסטרו, אלכסון
על חשיבה מחוץ לקופסה מיכאל אברהם, שו״ת ומאמרים
בטח שאפשר להרוג רעיון, גם את זה של חמאס אבי גרפינקל, הארץ
משרד התרבות נגד עם הספר רותם ידלין, ישראל היום
ההסכמות והפערים בדרך לעסקה עם חמאס אבי יששכרוף, Ynet
על משטר, אמריקה וחרדים. שאלות לקיפוד והשועל שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
סקר המנדטים של i24NEWS נדב אלימלך, i24
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-07-09)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 8 22 22.2
הליכוד 32 21 21.9
יש עתיד 24 15 14
ישראל ביתנו 6 14 12.9
ש״ס 11 11 9.9
עוצמה יהודית 6 10 9.3
מפלגת הדמוקרטים (עבודה-מרצ) 4 8 8.3
יהדות התורה 7 8 7.6
רע״מ 5 6 5.1
חדש תע״ל 5 5 4.6
הציונות הדתית 8 0 4
בל״ד 0 0 0
תקווה חדשה 4 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר