fbpx

3.86/104.01/10

46% 54%


קואליציות שאפשר ואי אפשר, תמונת מצב מפורטת

תחילת חודש, ערב סגירת רשימות. זה נראה כמו זמן טוב לבחון היתכנות לקואליציות כאלה ואחרות. כמובן, אם הסקרים פחות או יותר מדייקים. או במקרה של ישראל, מדייקים לגמרי, כי ביותר מאפשרות קואליציונית אחת, תזוזה של מנדט לכאן או לכאן תקבע את גורל הקואליציה. ובמילים אחרות: אין כרגע אפשרות סבירה לקואליציה גדולה ויציבה. אלא אם אתם מוכנים להניח שיקרו הרבה מאוד דברים שאינם עולים בקנה אחד עם ההבטחות המוקדמות, כמו סער שיושב עם בנט שיושב עם נתניהו. או בנט עם המשותפת. או החרדים עם ליברמן. או בנט עם מרצ. או נתניהו עם המשותפת, או סמוטריץ׳ עם מרצ (אם שניהם יעברו את אחוז החסימה), ועוד כאלה.

אם עוד לא הצטרפתם לתחרות תחזית הבחירות של המדד עם כאן חדשות? זה הזמן. לחצו כאן.  

הטבלה מספרת את עיקר הסיפור, אבל בכל זאת כמה הבהרות והסברים.

המספרים הם נתוני המדד המשוקלל. למדד הזה יש יתרונות (הוא מזהה תהליכים טוב יותר), ויש חסרונות (הוא מגיב לאט יותר להתפתחות פתאומית). מפלגת העבודה החלה לעלות בבת אחת, והמדד מזהה את זה, אבל עוד לא מיושר עם הממוצע של העבודה בסקרים האחרונים. בטבלה היא שווה שני מנדטים, אבל אם לא יהיו הפתעות נוספות, היא כנראה שווה יותר, חמישה, אולי אפילו שישה (תלוי באחודים). כשהיא תעלה, מישהו אחר ירד. את הישראלים כבר זרקנו מהרשימה. לא נראה שתהיה מפלגה כזאת שעוברת את אחוז החסימה לבד. אבל עלייה של העבודה יכולה להשפיע גם על הסיכוי של מרצ. כל אלה, כאמור, עניינים לעתיד. אנחנו כרגע שוקלים את ההווה, במגבלות הז׳אנר.

מה הכותרות העיקריות בטבלה הזאת?

ראשונה: לנתניהו אין קואליציה. אבל הוא לא רחוק. אם בנט ילך אתו. ואם סמוטריץ׳ יעבור, כנראה שתהיה לו (אלא אם הכל יבוא על חשבון בנט). מי שמאוד לא רוצה את נתניהו צריך לקחת בחשבון שהצבעה לבנט תאפשר, בסבירות לא נמוכה, קואליציה צרה של נתניהו.

שנייה: קואליציית מרכז-שמאל פשוטה להקמה אין. אבל קואליציית בנט עד מרצ יכול להיות שיש. האם יש היתכנות פוליטית לבנט עד מרצ? שאלה טובה. צריך להזכיר שגם ההיתכנות המספרית תלויה, בין השאר, בכך שמרצ, העבודה וכחול לבן יעברו את אחוז החסימה. במקרה של כחול לבן, הסקרים אומרים כן, גולשי התחזית המשותפת של כאן חדשות והמדד אומרים לא.

שלישית: בשלב זה, רוב המצביעים נוטים למפלגות שהתחייבו לא לשבת עם נתניהו. זה לא מבטיח בלוק חוסם, בטח שלא קואליציה, אבל מאפשר אותו, אם לא ילכו יותר מדי קולות לאיבוד.

רביעית: קואליציה עם חרדים ובלי נתניהו היא האפשרות המעניינת ביותר. זרקנו ממנה את ליברמן, כדי שיהיה יותר קל להרכיב אותה. השארנו את סער, בנט, לפיד, העבודה וכחול לבן. כולם יבלעו הרבה צפרדעים בדרך. ומצד שני, זה טוב לחרדים (כדי להחזיר לתודעה את הכוח שלהם לקבוע מי שולט, ולהוכיח שגם המרכז שמאל נכנע להם בלי תנאי). וזה טוב לכל מי שרוצה קודם כל להוציא את נתניהו מבית ראש הממשלה. מי יוכל להרכיב קואליציה כזאת? מן הסתם רק סער או בנט. ללפיד יהיה קשה. האם הציבור ישמח בה? ממש לא. רוב הציבור לא רוצה חרדים בקואליציה.

זהו – הנה טבלה. אנא עיינו בזהירות.

 

 

, , , , , , , , ,
26/05/2022השגריר האמריקני שוחח עם בר-לב: הביע חשש שמצעד הדגלים יוביל להסלמה ברק רביד, וואלה
ישראל מצליחה להשפיע על העמדה האמריקנית מבלי להתעמת דנה ויס, N12
דעת הקהל האמריקאית והנשק (אנגלית) Megan Brenan, Gallup
פלונטר הדירות: למה הממשלה לא תצליח לעצור את עליות המחירים? שאול אמסטרדמסקי, כאן חדשות
אלה מנהיגי המורים שלנו? לימור לבנת, Ynet
חופש אקדמי או קמפוס שנאה? שרה העצני כהן, ישראל היום
איפה עדיף להתאשפז? הדירוג מרב כהן, וואלה
המפקח על הבנקים: "סיכון האשראי בנדל"ן עלה, אך אין סכנה ליציבות הבנקים" יהודה שרוני, מעריב
ארה"ב השלימה עם הסיכוי הנמוך להסכם עם איראן, בישראל עוד חוששים שייחתם עמוס הראל, הארץ
יו"ר ועדת הכלכלה: "לא אצביע עם הקואליציה" עמית סגל, N12
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-05-22)
ממוצע המדד
הליכוד 30 36 36
תקווה חדשה 6 4 3.16
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 8 7.62
ימינה 7 6 6.52
כחול לבן 8 8 7.31
יש עתיד 17 18 18.51
המשותפת 6 7 7.13
ישראל ביתנו 7 5 5.25
מרצ 6 0 3.2
עבודה 7 8 6.95
הציונות הדתית 6 9 8.73
רע"מ 4 4 2.95