fbpx

רפורמת כשרות? הקרב האמיתי יהיה רפורמת הגיור

נתחיל מהסוף: לרוב אזרחי ישראל לא במיוחד אכפת מרפורמת הכשרות. בצדק. זה אירוע קטן, טכני, של פוליטיקאים ועסקנים. במקום שההוא ייתן תעודה ההיא תיתן תעודה, במקום שההוא ישלח משגיח, ההם ישלחו משגיח, וההיא תפקח. תאמרו: זה יוזיל את העלות של כשרות. נאמר: אולי. נחכה ונראה. אולי יוזיל קצת, לא באופן משמעותי. אולי לא יוזיל בכלל. רפורמת הכשרות איננה מהפכה כלכלית לרווחת האזרח. זו איננה מהפכת הסלולר (שגם היא הייתה, כך מסתבר בדיעבד, לא לגמרי מוצלחת). זהו קרב כוחני על שליטה. קרב בין פוליטיקאים, שהאזרחים משמשים בו כצופים לא ממש משתתפים. עכשיו ננסה להסביר, בקצרה.

מה רוצה השר כהנא

מתן כהנא בא למשרד הדתות כדי לעשות דבר אחד: להעביר את השליטה במוסדות הדת מהחרדים לציונות הדתית. זה לא אומר כמובן שהוא לא מתכוון לטובה. הוא בוודאי מתכוון לטובה. רק שבמקרה יוצא, שמה שבעיניו לטובה תמיד יתאים איכשהו למה שטוב למחנה החברתי-אידיאולוגי שלו. אם המחנה שלו עוד היה שולט ברבנות, נניח, אם הרב דוד סתיו היה נבחר בזמנו לרב הראשי, כפי שרצה, כהנא היה מן הסתם ראש הלוחמים לשימור כוחה של הרבנות הממלכתית. מכיוון שזה לא קרה, ושהרבנות הראשית היא רבנות בשליטה חרדית, כהנא מבקש להחליש אותה. להעביר כוח מהרבנים שלה – לרבנים שלו.

זו משמעותה העיקרית של הפרטת השירות: העברת כוח ממוסד מרכזי שלחברים של כהנא אין עליו השפעה, למוסדות מבוזרים שעל חלקם לחברים של כהנא יש השפעה. רב עיר מהציונות הדתית יוכל לעמוד בראש תאגיד כשרות. הוא יוכל לחלק משרות למשגיחים מהציונות הדתית. האם זה אומר שהכשרות תהיה גם קצת יותר נינוחה, מסבירת פנים וזולה? סביר בהחלט שכך יהיה. תחרות היא בדרך כלל דבר בריא. אלא שעד לפני לא מזמן, החברים של כהנא היו הראשונים להסביר שרבנות יש רק אחת, ושאסור לערער את מעמדה כסמכות דתית-ציונית-ממלכתית-בלעדית. מתי נהיה להם נוח לערער אותה? כשהתברר שאין להם שליטה עליה, ושכנראה כבר לא תהיה.

יש לכם אמון בבנט כראש הממשלה? בליברמן כשר האוצר? בנתניהו כראש האופוזיציה? בואו והשיבו לסקר המדד

מה רוצים החרדים שזועקים

לא צריך להתפעל יתר על המידה מהרפורמה, וצריך להתפעל עוד פחות ממי שזועק חמס נגד הרפורמה. החרדים צודקים כאשר הם טוענים שהמהלך יערער במשהו את הסטנדרט האחיד של כשרות. אבל נאמר את האמת: הסטנדרט האחיד המדוקדק לא כל כך חשוב לרוב אוכלי הכשר בישראל, שכמחצית מהם אינם דתיים. ובכל מקרה, מה שמפריע לחרדים באמת אינו אבדן הסטנדרט אלא אבדן הכוח. פחות רבנות זה פחות תקציב, פחות משרות, פחות כוח ללחוץ על בעלי עסקים, פחות אפשרויות להיות מוציאים ומביאים, לפתור בעיות ולארגן מעקפים. אם כל כך חשוב להם סטנדרט אחיד – שיתגייסו. כמו כולם.


מה לא יקרה כל כך מהר

שום דבר שחורג מהשגרה האורתודוכסית. ההתניה ברפורמה כוללת אחת משני דברים, או אישור של הרבנות הראשית, או תאגיד בראשות רבני עיר. כלומר, לא במהרה יוכל לקום תאגיד של כשרות בשליטת רב קונסרבטיבי. לא במהרה יקום תאגיד שיחלק תעודות לעסקים שפתוחים בשבת, אלא אם יעמדו בתנאים הקיימים היום, לדוגמה, בבתי מלון. עסק לא יוכל לחלל שבת ולקבל תודת כשרות. עסק לא יוכל להחליט שהרב המכשיר שלו היא רבה רפורמית. כאמור – לא מהפכה של ביזור אמיתי, אלא העברת כוח מגוף מרכזי חרדי, לגופים פרטיים של הציונות הדתית.

מה עוד לא יקרה כל כך מהר

שיתוף פעולה של הרבנות הראשית. זה לא יקרה מהר. מה שמן הסתם יתקע את הרפורמה ויעכב אותה. הרבנות תקווה שהממשלה השברירית לא תחזיק מעמד, ושאם תעכב מספיק את המהלך, הפריץ ימות (כמובן, אלגורית, לא באמת פריץ ולא באמת ימות) והמהלך יבוטל.

מה כן יקרה די מהר

בית המשפט ימצא את עצמו דן בשאלות הנוגעות לרישיון ולשוויון. ובמילים אחרות, במקום לעסוק בשאלה למה רק הרבנות יכולה להכריז על מקום ככשר, בית המשפט יידרש לדון בשאלה למה רק הרבנות, או תאגיד שהקימו החברים של כהנא יכול להכריז על מקום ככשר. במילים פשוטות: חכו לעתירת התנועה הרפורמית. היא תטען – אולי בצדק – שאם יש ״סטנדרטים״ של כשרות, אזי הגופים צריכים להיבחן על פי אמת מידה של עמידה בסטנדרטים, ולא על פי השאלה האם מי שעומד בראשם שייך לאחד מהמחנות של היהדות האורתודוכסית.

וזה עוד כלום

הכשרות היא כסף קטן. הכשרות היא מהלך אידיאולוגי קטן. המהלך הגדול הוא הגיור. כהנא עובד על זה. אם יהיה לו כוח, ואישור מבנט ללכת עם זה עד הסוף, המתכונת תהיה מן הסתם דומה: הפרטה. במקום רבנות ראשית, רבני ערים (אולי במסגרת חזרה למתווה של השר משה ניסים). שוב, העברת כוח מהחרדים (ששולטים ברבנות הראשית) לציונות הדתית (שמחזיקה עמדות בערים שונות). אם נדמה לכם שהכשרות היא עניין גדול, חכו לקרב על הגיור. אם כהנא אכן יממש אותו (ושר האוצר, אביגדור ליברמן, ישמח מאוד לסייע גם בזה), זה יהיה קרב הרבה יותר מעניין.

ואגב גיור – כבר השבתם על שאלון מיהו יהודי? אם לא, זה הזמן!

 

 

, , , , , , , ,12/07/2024חמש סיבות לאופטימיות, אפילו בעיצומה של התקופה החשוכה הזאת שאול אמסטרדמסקי, כלכליסט
ישראלים רבים בדרך החוצה מכאן ג׳וש בריינר, הארץ
תחקיר בארי: תמונה מבהילה של קריסת מערכות עפר שלח, Ynet
הגאומטריה של ״מרחב הריח״ ג׳ייסון קסטרו, אלכסון
על חשיבה מחוץ לקופסה מיכאל אברהם, שו״ת ומאמרים
בטח שאפשר להרוג רעיון, גם את זה של חמאס אבי גרפינקל, הארץ
משרד התרבות נגד עם הספר רותם ידלין, ישראל היום
ההסכמות והפערים בדרך לעסקה עם חמאס אבי יששכרוף, Ynet
על משטר, אמריקה וחרדים. שאלות לקיפוד והשועל שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
סקר המנדטים של i24NEWS נדב אלימלך, i24
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-07-09)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 8 22 22.2
הליכוד 32 21 21.9
יש עתיד 24 15 14
ישראל ביתנו 6 14 12.9
ש״ס 11 11 9.9
עוצמה יהודית 6 10 9.3
מפלגת הדמוקרטים (עבודה-מרצ) 4 8 8.3
יהדות התורה 7 8 7.6
רע״מ 5 6 5.1
חדש תע״ל 5 5 4.6
הציונות הדתית 8 0 4
בל״ד 0 0 0
תקווה חדשה 4 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר