fbpx

רק תחזיות הימין צופות לנתניהו קואליציה

חמישי הוא יום של סיכום שבוע, סיכום של סקרים ותחזיות. היו הרבה סקרים השבוע. המדד המשוקלל עודכן כמה פעמים, ומציג תמונה מאוזנת של כולם. בשורה התחתונה: קואליציה אין לאף אחד. גוש נתניהו ירד (בממוצע) וקרוב ל-59. נזכיר שהוא מעולם לא הגיע ל-61. מפלגות הקואליציה מקבלות קצת יותר מ-55 מנדטים. תחזית הגולשים של אתר המדד וכאן חדשות דומה, אבל כוללת כמה הבדלים. קודם כל, היא עדיין מחלקת 4 מנדטים לכל מיני מפלגות ״אחרות״, קרי, הבית היהודי, זליכה, אבידר, מוכתר וכל השאר. אם היינו מורידים את ה״אחרות״ מהחישוב (כי כרגע אף אחת מהן אפילו לא קרובה לעבור את אחוז החסימה), תחזית הגולשים הייתה כמעט זהה לתחזית הסקרים: גוש נתניהו עם 59.

כמה דברים ששווה לשים לב אליהם בסקרים ובתחזיות: אחר כך כדאי שתבואו לעדכן את התחזית שלכם, או להיכנס למשחק ולהתחיל לחזות. הרשימות נסגרות, התירוצים נגמרים. עכשיו זה כבר שלב הבאמת (לחצו כאן למשחק, או רדו לחלון בתחתית המאמר כדי להשתתף).

אם כבר, אז בואו לחזות גם מה יקרה לנו בשנת תשפ״ג

חרדים? לא חרדים? בואו לפצח את אתגר היחסים

הליכוד בירידה

כפי שאפשר לראות, הליכוד היא מפלגה שמקבלת מהגולשים יותר מכפי שהיא מקבלת מהסקרים. או שהגולשים מבינים משהו שהסוקרים לא רואים (המון ליכודניקים יחזרו ברגע האחרון הביתה, נתניהו ישכנע אותם), או שהגולשים עוד לא הפנימו שזו המגמה. כך או כך, הירידה של הליכוד נמשכת ועיקשת לכל רוחב חזית הסקרים. מי לא מקבל את הממצא הזה? בעיקר אנשי ימין. בדקנו את התחזיות לפי התפלגות אידיאולוגית. גולשי ימין עדיין חוזים לליכוד כ-35 מנדטים, כמו שהיה בסקרים לפני שבועות לא מעטים (אם לדייק, 35.2). גולשי מרכז ושמאל קרובים יותר למה שממוצע הסקרים מראה.

גוש הימין מאמין

מדד הסקרים המשוקלל מקרב את גוש נתניהו לקואליציה, אבל לא מעביר אותה את הסף. כמו שכתבנו, מעולם לא העביר. היו סקרים בודדים שהעבירו, אבל לא ממוצע הסקרים. הוא תמיד נשאר קצת מתחת ל-61, ולאחרונה ירד לכיוון ה-59. מי לא מאמין לסקרים בעניין הזה? בוחרי גוש הימין. שימו לב לפערי התחזית בינם לבין שאר הבוחרים. אלה פערים משמעותיים. כמובן, התחזית של בוחרי המרכז והשמאל מתרחקת מהסקרים עוד יותר, כלפי מטה. אבל מה שמעניין יותר הוא שתחזית הימין עדיין מעמידה את הגוש קצת מעל ה-61. כלומר, בשלב זה – בממוצע – נראה שבוחרי ימין עודם סבורים שהמטרה בהישג יד.

מי על גבול החסימה

בשעה שכולם עסוקים בדיבורים על העבודה ומרצ, על כך שלא התאחדו, על כך שזה מסוכן לגוש, על כך שאולי אחת מהן לא תעבור – המפלגה שבאמת על גבול החסימה היא רע״מ. אז למה לא מדברים על זה? בגלל שבוחרי רע״מ היו תעלומה בבחירות הקודמות, והסוקרים לא הצליחו לפצח אותם, ונותרו תעלומה, גם אם קצת פחות, גם בבחירות האלה. דיברתי עם כמה סוקרים. הבטחון שלהם ביחס לתוצאה של רע״מ הוא הנמוך ביותר. אולי הם צודקים, אולי הם טועים, מי יודע מה יעשו הבדואים בדרום ביום הבחירות. כמובן, אם יתברר שרע״מ לא עוברת, זו תהיה בשורה טובה לגוש נתניהו. זה מה שבאמת יכול להעביר אותו מעל ה-61 (וגם אם העבודה או מרצ לא יעברו).

הציונות הדתית זה רציני?

זו המפלגה שביחס אליה ניכר הפער הגדול ביותר בין מה שאומרים הסקרים למה שחוזים הגולשים. בממוצע הסקרים (ובכמה סקרים), הציונות הדתית היא כבר כמעט המפלגה השלישית בגודלה. בתחזית הגולשים, היא 2.6 מנדטים פחות. שוב, שווה לבדוק התפלגות. הגולשים בימין סבורים שהציונות הדתית תקבל 11.2, כמעט כמו בסקרים (הממוצע כרגע 11.9). הגולשים בשמאל סבורים שתקבל הרבה פחות, 7.9 מנדטים. האם מתערבבת להם משאלת לב עם תחזית ריאלית? כך זה נראה. או שהם לא מאמינים שהסקרים מדייקים במקרה של הציונות הדתית. זו לא אפשרות מופרכת, כי אם בודקים לדוגמה כמה תומכי השמאל חוזים לש״ס, אין הבדל גדול בין התחזית שלהם לבין הסקרים. ואם בודקים כמה הם נותנים למרצ, גם אין הבדל גדול. כך שאולי דווקא כשמדובר בציונות הדתית הם סבורים שהסקרים מפספסים משהו. מה זה יכול להיות? את הבוחרים של בן גביר, שכבר הצביעו יותר מפעם אחת בסקרים, ואחר כך שכחו לבוא לקלפי.

, , , , , , , , ,24/05/2024נתניהו צריך לפטר את מירי רגב רותם שטרקמן, הארץ
כך התובע בהאג הפיל אותנו בפח רוברט נוייפלד, וואלה
המאבק בין סמוטריץ' לצה"ל על השליטה ביהודה ושומרון חנן גרינווד, אמיר אטינגר, ישראל היום
איך יוצאים מהפלונטר האסטרטגי מיכה גודמן, Ynet
ההיערכות להילולה במירון: פני ההר כפני המדינה חן ארצי סרור, Ynet
אורנה לנדאו, למה את בוכה? שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
הקרע בין נתניהו לגלנט מונע את בחירת הרמטכ"ל הבא אמיר בוחבוט, וואלה
מרוצה, או נקמני ודורסני? כך תיראה חזרת טראמפ שמואל רוזנר, מעריב
האג: ישראל נרדמה בשמירה רונן ברגמן, Ynet
מיתוס היום שאחרי: מול חמאס – אין לישראל קיצורי דרך יוסי קופרווסר, N12
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-05-24)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 8 29 28.3
הליכוד 32 20 20.7
יש עתיד 24 14 14.3
ישראל ביתנו 6 11 10.3
ש״ס 11 9 9.8
עוצמה יהודית 6 10 9.5
יהדות התורה 7 7 7.3
רע״מ 5 5 4.9
חדש תע״ל 5 6 4.8
הציונות הדתית 8 0 4.6
מרצ 0 5 3.8
עבודה 4 4 1.2
תקווה חדשה 4 0 0.3
בל״ד 0 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר