fbpx

4.05/103.92/10

48% 52%


שבת מנוחה: כמה חנויות תפתחו בשכונה שלכם?

מועצת העיר תל אביב תצביע, וכנראה תאשר, פתיחת עוד הרבה מאוד מרכולים בשבת. אלה לא יהיו כמובן המרכולים הראשונים שפועלים בעיר, רק תוספת למה שכבר יש, אבל על פי הדיווח (בהארץ) תוספת משמעותית. ליותר ממאה מרכולים נוספים תותר פתיחה. לרוב גדול של תושבי תל אביב זה כנראה לא מפריע, גם אם יהיו פה ושם ציוצים של מחאה. מי שבא לגור כאן – כמוני – יודע את כללי המשחק, מכיר את אופי העיר ותושביה, מקבל את כל אלה על יתרונותיהם הרבים וחסרונותיהם המעטים. תל אביב היא עיר שתושביה אוהבים לגור בה.

עוד קצת יותר מחודש סוגרים את התקציב: האם המגזר הערבי מקבל יותר מדי או פחות מדי? 

אבל שאלת פתיחת העסקים בשבת חורגת הרבה מעבר לגבולות תל אביב, ונוגעת לא רק למרכולים, אלא גם לעסקים נוספים. היא משיקה לעניינים של סדר סוציאלי (אם עסקים פתוחים בשבת, משמע א.נשים עובדים בשבת, גם אם הם לא ממש רוצים). היא משליכה על תרבות המדינה (איך נראה יום המנוחה שלנו, ועד כמה הוא מתייחד לעומת ימי החול). היא מזרזת תהליכים של היפרדות מגזרית (החילונים גרים איפה שיש מרכול, הדתיים גרים איפה שאין). היא מעלה שאלות על סמכות מקומית מול סמכות מדינתית (מי קובע, העיר או המדינה).

במקרה, בדיוק עכשיו, אתר המדד מנסה למדוד את עמדות הציבור בכמה מהשאלות האלה (ואנחנו כמובן מזמינים אתכן ואתכם להשתתף במשחק. העמידו פנים שאתם ראש.ת העיר, ונסו לפתור כמה דילמות הנוגעות לשבת ולעוד עניינים). הנה נתון שכבר מסתמן ממה שאספנו עד כמה: הרבה מאוד ישראלים מעדיפים שההחלטה על פתיחה וסגירה של עסקים בשבת תהיה בידי התושבים בכל שכונה, או בכל עיר, ולא מוכתבת מלמעלה על ידי המדינה.

זו עמדה לא לגמרי מפתיעה. בדרך כלל בני אדם מעדיפים שהכוח יהיה בידם לא בידי המדינה. לדוגמה, אם היינו שואלים: ״מה אתם מעדיפים, שהמדינה תקבע כמה מס הכנסה אתם משלמים, או שאתם תקבעו״, אפשר להניח שחלק גדול מכם – מאיתנו – היה אומר: תנו לנו לקבוע. אנחנו יודעים יותר טוב כמה נכון שנשלם. ועוד דוגמה, אם היינו שואלים: ״מה אתן מעדיפות, שהמדינה, או העיריה, תקבע אם מותר לכם להוסיף קומה לבניין שלכם, או שאתם תחליטו לבד״. אפשר להניח שרבים מאיתנו היו רוצים להחליט לבד – ביחס לבית שלהם (כמובן, המצב היה משתנה אם היינו שואלים מי יחליט מה קורה בבית של השכנות). במילים אחרות: זה שרבים רוצים שהם יחליטו, ולא המחוקקים בירושלים, לא אומר בהכרח שזו עמדה סבירה. זה גם לא אומר שהיא לא סבירה. יש דברים שמוטב שהמדינה תחליט, ויש דברים שמוטב שהעיר או השכונה תחליט, והאם השבת נופלת באיזו קטגוריה היא עיקר הוויכוח.

יש מי שחושב שהשבת היא בעיקר עניין פרטי: זה יום המנוחה שלי, ואני רוצה לקיים אותו בתנאים שלי. יש מי שחושב שהשבת היא בעיקר עניין לאומי: זה יום המנוחה שלנו, וצריך לקיים אותו בתנאים שמתאימים לכולנו. ואם נדמה לכם שזו אמירה מובנת באליה, שווה שתיזכרו שוויכוח כזה לא ממש התקיים אצל היהודים לאורך רוב הדורות, וברוב המקומות. זה ויכוח ייחודי לישראל. למעשה, גם היום, וברוב המקומות, היהודים מעדיפים את השבת בעיקר כעניין פרטי, כדי שיוכלו להחליט כל אחד לעצמו כיצד לנהוג, בלי שהמדינה תכפה עליהם כללי התנהגות שהם לא יכולים לחיות איתם. רק בישראל, בגלל שיש בה רוב יהודי, ובגלל שהוגדרה כמדינת הלאום היהודי, יש מקום לשאלה אם רצוי שהמדינה, ולא כל אחד לעצמו, בעירו או בשכונתו, תקבע את אופייה הרצוי של השבת.

המצב בפועל מסבך עוד יותר את הדיון הזה. המצב בפועל הוא שלמרות שהדימוי הפשטני של ישראל הוא כשל מדינה שאין בה מסחר בשבת, בפועל, רוב היהודים בישראל עושים קניות בשבת. לפני כמה שנים, בסקר #יהדותישראלית של פרופ׳ קמיל פוקס, התברר לנו ששיעור הקונים הוא מעט יותר מחמישים אחוזים. לפני כמה שבועות, בסקר עמותת חדו״ש בביצוע הסוקר רפי סמית, נמצא כי שליש מהיהודים עושים קניות בשבת, ועוד 16% רוצים לקנות, אבל אין להם היכן. בסך הכל: 49%. מקרב החילונים, רוב משמעותי כבר עורכים קניות כיום. כלומר, ניסיון לומר להם שבישראל מסחר בשבת אסור יהיה בבחינת הרעת תנאים. ספק אם יש כוח פוליטי שירצה או יוכל להרע את תנאיהם באופן כזה. מכייון שכך, השאלה היא מה הלאה, ויש כמה אפשרויות:

אפשרות אחת: מעכשיו והלאה שומרים על סטטוס קוו. מה שפתוח פתוח, מה שסגור סגור. החלטה אפשרית אבל לא פשוטה. לראייה, עיריית תל אביב מתכוונת לאפשר פתיחה של עוד מאה מרכולים. כלומר, מי שרוצה שיהיה היכן לרכוש מוצרים בשבת ימשיך לדחוף לכיוון של פתיחה.

אפשרות שנייה: ניסיון להגביל את סוג העסקים הנפתחים. לדוגמה, מרכולים כן, אבל חנויות נעליים לא. גם זו עמדה בעייתית. קודם כל, משום שיש, בעיקר בקניונים ומחוץ לגבולות הערים, גם חנויות נעליים שפתוחות. וגם, משום שמי בדיוק מוסמך לקבוע שחלב עמיד הוא מוצר חיוני ונעל לא (המדינה? או אולי השכונה? כלומר, חזרנו לשאלת הסמכות).

אפשרות שלישית: כניעה לתהליך בלתי נמנע של פתיחת עוד ועוד עסקים בשבת. מי שירצה יפתח, והשוק יסדיר את יום המנוחה כפי שיסדיר אותו. גם לעמדה הזאת יש כמובן כמה חסרונות. הרבה מאוד ישראלים יצטרכו לעבוד בשבת מתוך אילוץ כלכלי, גם אם לא ירצו בזה. הרבה מאוד ישראלים ירגישו שהתרבות של ישרראל אינה תרבות הראויה למדינת הלאום היהודי.

אפשרות רביעית: העברת ההכרעה לדרג המקומי, בעיר או בשכונה. נדמה שהרבה ישראלים סבורים שזה הפתרון הנכון, אבל צריך להבין שמשמעותו ארוכת הטווח היא חיים בבועות, דתיים לחוד, חרדים לחוד, חילונים לחוד. תהיה לזה השפעה על היכולת של יהודים בישראל לחיות יחדיו, וללמוד להתפשר.

מה מכל אלה היא העמדה שלכם? מה אתן חושבות שצריך לעשות? את זה בדיוק אנחנו שואלים, במשחק ראש.ת העיר שלנו. תוכלו לסגור, תוכלו לפתוח, תוכלו להתמודד עם עוד כמה מצבים מפתיעים יותר או פחות. זה נוגע ישירות לחיים של כולנו. ולכן מעניין. בואו לנסות.

, , , , , , ,
19/01/2022החרדים כבר יודעים את מי היו רוצים אחרי נתניהו ישי כהן, N12
אל תילחמו במערכת החינוך, תילחמו יחד איתה יפעת שאשא ביטון, מעריב
הקושי בהגדרה העצמית בין ה"יהודי" ל"ישראלי" מחייב הגדרה מחדש של הלאום סלי מרידור, ליברל
המשטרה שוכרת האקרים לבצע פריצות ולאסוף מידע על אזרחים תומר גנון, כלכליסט
מציאות חדשה במפרץ: איחוד האמירויות בסכנת מלחמה אהוד יערי, N12
פוטין הכריז מלחמה על אירופה (אנגלית) Bernard-Henri Lévy, Wall Street Journal
בנט לא צפוי לתמוך במועמדות קלדרון ליו"ר הסוכנות היהודית עטרה גרמן, מקור ראשון
האם התמותה בפלורידה נמוכה למרות שאין בה כמעט הגבלות? המשרוקית של גלובס, גלובס
מנסור עבאס הוא איש השנה שלכם? באמת? ג׳קי חורי, הארץ
"חוק הגיוס" מסוכן ויחסל סופית את מודל צבא העם שוקי פרידמן, הארץ
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-01-19)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.72
תקווה חדשה 6 0 0.6
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 9 8.84
ימינה 7 5 5.09
כחול לבן 8 9 8.88
יש עתיד 17 18 18.59
המשותפת 6 7 6.37
ישראל ביתנו 7 6 6.4
מרצ 6 4 4.32
עבודה 7 8 7.41
הציונות הדתית 6 8 7.57
רע"מ 4 5 5.08