fbpx

המצב הכלכלי
המצב החברתי


שורה תחתונה: כרגע לאף אחד אין קואליציה ריאלית

נפתח בכותרות:

לנתניהו אין קואליציה. אין לו גם אופציה ממשית לקואליציה.

הכניסה של חולדאי למרוץ סייעה לנתניהו. לא סייעה הרבה, אבל סייעה.

קואליציה בלי נתניהו אפשרית בתנאי אחד: שגם סער וגם בנט בפנים.

הסעיף הקודם נכון מלבד במקרה אחד: אם סער מוכן לשבת עם המשותפת.

 

עכשיו לפירוט. הנה מה שעשינו. לקחנו את ממוצעי המדד לכל מפלגה לפני כניסת חולדאי למרוץ (ועיגלנו, לשם נוחות). אחר כך לקחנו את ארבעת הסקרים הראשונים שנערכו אחרי כניסת חולדאי למרוץ (ערוצים 11, 12, 13, ורדיו 103) ועשינו ממוצע של תוצאותיהם לכל מפלגה. התוצאה היא טבלה שרואים בה את הדברים הבאים. כמה הייתה שווה כל מפלגה לפני, כמה שווה כל מפלגה אחרי, ומה ההפרש – כלומר כמה הפסידה או הרוויחה כל מפלגה מכניסתו של חולדאי למרוץ.

אחר כך התחלנו לחשב קואליציות. חיברנו כל חיבור שנראה לנו אפשרי, אולי אפשרי, וגם אחד או שניים שנראים לנו לא אפשריים. דירגנו כל קואליציה על פי דרגת קושי פוליטית. ימין-חרדים היא הקואליציה הכי קלה, וקיבלה את המספר 1. קואליציה של סער שכוללת גם את המשותפת נראית לנו לא אפשרית, אבל בדקנו גם אותה, וקבענו שהיא בדרגת קושי פוליטי 3 (כי הסולם הוא 1 עד 3).

התוצאה: אם מקבלים את תוצאות הסקרים כפשוטם, יש כרגע רק שלוש קואליציות שזוכות לרוב, ושתיהן בדרגת קושי גבוהה. אחת מחייבת ישיבה של החרדים עם הישראלים ועם ליברמן. לא קל. אחת מחייבת ישיבה של סער (והנדל והאוזר ואלקין) עם הערבים. האמת – לא אפשרי. אחת, שהוספנו מאוחר יותר בעקבות הערת הקורא אבישי עברי (@ivri99), מחייבת ישיבה של סער עם נתניהו. הטבלה עודכנה. אנחנו נותרנו מעט סקפטים.

קואליציה אחת, קצת יותר פשוטה, נמצאת על הסף: סער, גנץ, חולדאי והחרדים. היא כמובן מותנית בזה שגנץ יעבור את אחוז החסימה, מה שנראה פחות ופחות סביר. הקואליציה המדוברת ביותר, לפחות בתקשורת, של סער, בנט, לפיד, חולדאי וליברמן (מה שאנחנו מכנים במדד הקואליציות ״ברית האחים״) נמצאת ממש על הסף. למעשה, מצבה היה קצת יותר טוב לפני שחולדאי נכנס למשחק. אבל ביין לפני ובין אחרי, מספיק סמוטריץ׳ או שניים שיחליטו שלא מתאים להם – ואין קואליציה. לכן גם זו קואליציה שנראית כרגע רעועה עד בלתי אפשרית.

שורה תחתונה? אם תמונת המנדטים לא תשתנה, הסיכוי לבחירות חמישיות נראה לא פחות גבוה מהסיכוי להקמת קואליציה שתחזיק מעמד יותר מיומיים. ונכון, המרוץ עוד בתחילת דרכו, ועוד יכולים לקרות דבר או שניים. אבל נתוני היסוד לא משתנים בקלות, וכניסה של שחקן חדש למרוץ השבוע הוכיחה את הנקודה הזאת. חולדאי לא לקח אפילו מנדט אחד מגוש הימין. כלומר, הוא לא חיזק אפילו במנדט אחד את גוש רק-לא-נתניהו. כל השאר הוא רכילות פוליטית, אגו של מנהיגים, ושעשוע של פרשנים. נחמד למשדרי האקטואליה, לא ממש חשוב ביום הבחירות.

הנה הטבלה. אגב, אם יש לדעתכם קואליציה אפשרית שלא חשבנו עליה, אתם מוזמנים להציע. נבדוק גם אותה.

, , ,

הקליקו על הכותרת כדי לעזור לנו לכוון את ״המדחום הפוליטי״ של ישראל (התוצאות משוקללות על פי מפתח פוליטי כדי לייצג בקירוב את עמדת הציבור הישראלי)
14/08/2022דרישותינו הנמוכות מראשי הממשלה צריכות להשתנות שמואל רוזנר, מעריב
מה ארה״ב לא מבינה על איראן (אנגלית) Karim Sadjadpour, New York Times
המבצע בעזה תפס את החברה הערבית בשיא דילמת הבחירות שקיב עלי, Ynet
הספריות הציבוריות משגשגות, והמודל שלהן אפילו מתרחב אביעד הומינר-רוזנבלום, הארץ
עם בחירות בפתח - קיבלנו שר אוצר נדיב ביותר יהודה שרוני, מעריב
זהירות, פטור מוויזה הודיה כריש-חזוני, מקור ראשון
יש בישראל חילונים יהודים הגר להב, Ynet
לאופוזיציה בחרתנו: כשמרצ מתייאשת מלשלוט עירית לינור, ישראל היום
המקרה המוזר של הכלב זילי רועי שרון, כאן חדשות
המנצחים והמפסידים האמיתיים של הפריימריז דפנה ליאל, N12
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-08-14)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 34.1
יהדות התורה 7 7 6.9
ש"ס 9 9 8.2
הרוח הציונית 7 0 1.1
המחנה הממלכתי 8 13 12.1
יש עתיד 17 22 22.7
המשותפת 6 5 5.8
ישראל ביתנו 7 5 5
מרצ 6 4 4
עבודה 7 5 5.2
הציונות הדתית 6 11 10.4
רע"מ 4 5 4.4