fbpx

4.05/103.93/10

49% 51%


שורה תחתונה: כרגע לאף אחד אין קואליציה ריאלית

נפתח בכותרות:

לנתניהו אין קואליציה. אין לו גם אופציה ממשית לקואליציה.

הכניסה של חולדאי למרוץ סייעה לנתניהו. לא סייעה הרבה, אבל סייעה.

קואליציה בלי נתניהו אפשרית בתנאי אחד: שגם סער וגם בנט בפנים.

הסעיף הקודם נכון מלבד במקרה אחד: אם סער מוכן לשבת עם המשותפת.

 

עכשיו לפירוט. הנה מה שעשינו. לקחנו את ממוצעי המדד לכל מפלגה לפני כניסת חולדאי למרוץ (ועיגלנו, לשם נוחות). אחר כך לקחנו את ארבעת הסקרים הראשונים שנערכו אחרי כניסת חולדאי למרוץ (ערוצים 11, 12, 13, ורדיו 103) ועשינו ממוצע של תוצאותיהם לכל מפלגה. התוצאה היא טבלה שרואים בה את הדברים הבאים. כמה הייתה שווה כל מפלגה לפני, כמה שווה כל מפלגה אחרי, ומה ההפרש – כלומר כמה הפסידה או הרוויחה כל מפלגה מכניסתו של חולדאי למרוץ.

אחר כך התחלנו לחשב קואליציות. חיברנו כל חיבור שנראה לנו אפשרי, אולי אפשרי, וגם אחד או שניים שנראים לנו לא אפשריים. דירגנו כל קואליציה על פי דרגת קושי פוליטית. ימין-חרדים היא הקואליציה הכי קלה, וקיבלה את המספר 1. קואליציה של סער שכוללת גם את המשותפת נראית לנו לא אפשרית, אבל בדקנו גם אותה, וקבענו שהיא בדרגת קושי פוליטי 3 (כי הסולם הוא 1 עד 3).

התוצאה: אם מקבלים את תוצאות הסקרים כפשוטם, יש כרגע רק שלוש קואליציות שזוכות לרוב, ושתיהן בדרגת קושי גבוהה. אחת מחייבת ישיבה של החרדים עם הישראלים ועם ליברמן. לא קל. אחת מחייבת ישיבה של סער (והנדל והאוזר ואלקין) עם הערבים. האמת – לא אפשרי. אחת, שהוספנו מאוחר יותר בעקבות הערת הקורא אבישי עברי (@ivri99), מחייבת ישיבה של סער עם נתניהו. הטבלה עודכנה. אנחנו נותרנו מעט סקפטים.

קואליציה אחת, קצת יותר פשוטה, נמצאת על הסף: סער, גנץ, חולדאי והחרדים. היא כמובן מותנית בזה שגנץ יעבור את אחוז החסימה, מה שנראה פחות ופחות סביר. הקואליציה המדוברת ביותר, לפחות בתקשורת, של סער, בנט, לפיד, חולדאי וליברמן (מה שאנחנו מכנים במדד הקואליציות ״ברית האחים״) נמצאת ממש על הסף. למעשה, מצבה היה קצת יותר טוב לפני שחולדאי נכנס למשחק. אבל ביין לפני ובין אחרי, מספיק סמוטריץ׳ או שניים שיחליטו שלא מתאים להם – ואין קואליציה. לכן גם זו קואליציה שנראית כרגע רעועה עד בלתי אפשרית.

שורה תחתונה? אם תמונת המנדטים לא תשתנה, הסיכוי לבחירות חמישיות נראה לא פחות גבוה מהסיכוי להקמת קואליציה שתחזיק מעמד יותר מיומיים. ונכון, המרוץ עוד בתחילת דרכו, ועוד יכולים לקרות דבר או שניים. אבל נתוני היסוד לא משתנים בקלות, וכניסה של שחקן חדש למרוץ השבוע הוכיחה את הנקודה הזאת. חולדאי לא לקח אפילו מנדט אחד מגוש הימין. כלומר, הוא לא חיזק אפילו במנדט אחד את גוש רק-לא-נתניהו. כל השאר הוא רכילות פוליטית, אגו של מנהיגים, ושעשוע של פרשנים. נחמד למשדרי האקטואליה, לא ממש חשוב ביום הבחירות.

הנה הטבלה. אגב, אם יש לדעתכם קואליציה אפשרית שלא חשבנו עליה, אתם מוזמנים להציע. נבדוק גם אותה.

, , ,
17/01/2022סקר כאן: רוב הציבור נגד הסדר לנתניהו יערה שפירא, כאן חדשות
מנדלבליט, מי ביקש זאת מידך? אמנון אברמוביץ, N12
האם החוב הנוכחי של המדינה גדול יותר מזה שהיה לה ב-2008? המשרוקית של גלובס, גלובס
אין בסיס מוסרי להסדר טיעון עם נתניהו נחום ברנע, ynet
מוכרחים להילחם באנטישמיות בעדיפות גבוהה (אנגלית) James McAuley, Washington Post
תמונת המנדטים ביום שאחרי נתניהו עמית סגל, N12
עסקת הטיעון: סער טרף את הקלפים לנתניהו שלמה פיוטרקובסקי, מקור ראשון
הנטייה לאחר תגרום לנתניהו להחמיץ את עסקת הטיעון רביב דרוקר, הארץ
שורת עדויות נגד ריבלין: "צרח, זלזל, בנות בכו ממנו" יוסי מזרחי, N12
בוריס ג׳ונסון שרד הרבה סקנדלים, הפעם זה אחרת (אנגלית) New York Times,
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-01-16)
ממוצע המדד
הליכוד 30 33 33.61
תקווה חדשה 6 4 1.22
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 9 8.8
ימינה 7 5 5.12
כחול לבן 8 9 8.85
יש עתיד 17 18 18.72
המשותפת 6 6 6.09
ישראל ביתנו 7 6 6.5
מרצ 6 4 4.4
עבודה 7 7 7.21
הציונות הדתית 6 7 7.4
רע"מ 4 5 5.1