fbpx

תחזית גולשי המדד וכאן חדשות: אם אנחנו צודקים – אנחנו טועים (כן, זו לא טעות)

זהו, נעלנו את תחזית הבחירות של המדד וגולשי כאן חדשות. כלומר, אתם יכולים להמשיך לשתף בתחזיות שלכם, ואם תדייקו לפני שעת המדגם, זה כמובן ייחשב בניקוד, אבל עצרנו כדי לסכם, לחבר, לשקלל – ולפרסם את התוצאה. רק נדגיש: זה איננו סקר מנדטים. זו תחזית גולשים. היא משוקללת כדי לייצג את עמדות הגולשים על פי מפתח פוליטי נכון (כי כפי שהראינו במאמרים קודמים, לעמדות הפוליטיות יש השפעה משמעותית על התחזית). אבל מעבר לזה, היא לא מנבאת איך יתחלקו הקולות, היא מלמדת מה חושבים הישראלים על איך יתחלקו הקולות. מה הציפיות שלהם, כיצד הם סבורים שהעוגה תיאכל הלילה.

שורה תחתונה: בממוצע – לנתניהו לא תהיה קואליציה. צריך לומר שגם ליריביו לא תהיה קואליציה. אבל יש כאן כוכבית חשובה שצריך להוסיף: על פי תחזית הגולשים, חד״ש-תע״ל לא תעבור את אחוז החסימה. היא קרובה, אבל לא עוברת. אם כך באמת יקרה, המנדטים יתחלקו מחדש. כלומר, יש בתחזית הגולשים סעיף שחותר תחת עצמו. אם התחזית נכונה, אז התחזית לא נכונה (כי המנדטים של כל המפלגות יתחלקו מחדש לאחר נפילת חד״ש-תע״ל ואובדן הקולות שלה). מצב משונה, אבל כך זה בתחזיות. לא עשינו את פעולת החלוקה מחדש, כי זה לא סקר מנדטים. אבל ברור שאם התחזית תתממש במה שנוגע לחד״ש-תע״ל, לגוש נתניהו יש סיכוי שתהיה קואליציה. תלוי בחלוקת עודפים אחרי ספירת הקולות.

ההשוואה של תחזית הגולשים לממוצע הסקרים של המדד, שנחתם סופית עם הסקרים של יום שישי שעבר, מלמדת על הבדלים לא גדולים. חלקם אולי נובעים מכך שהתחזית מבוססת גם על עדכונים מלפני שבוע או שבועיים, לעומת ממוצע הסקרים שנותן משקל גדול יותר לעדכונים האחרונים. כך או כך, בערך מנדט מבדיל בין הסקרים לבין התחזיות. הלילה נדע כיצד שני אלה משתווים למדגמים, ובהמשך – אולי רק ביום חמישי או שישי – נדע כיצד כל אלה משתווים לתוצאות האמת הסופיות.

איפה ההבדל המשמעותי ביותר בין הסקרים לבין התחזיות? הגולשים סבורים שהציונות הדתית תקבל קצת פחות מכפי שהיא קיבלה בסקרי השבוע האחרון של לפני הבחירות. בממוצע, כמעט מנדט וחצי פחות. זה ההבדל שמוריד את גוש נתניהו בתחזית הגולשים לעומת הסקרים. שאר ההבדלים זניחים, פחות מחצי מנדט. זה מלמד עד כמה לסקרים יש השפעה מכרעת על התחזיות. כבר אמרנו את זה לא פעם: האזרחים אומרים שהם לא מאמינים לסקרים, אבל כאשר הם נדרשים לתת תחזית אין להם כלי אחר, והם מסתמכים במידה רבה על הכלי שהם לא מאמינים לו.

מכאן והלאה, גזרו ושימרו. השוואת תוצאות לתחזיות היא ספורט חביב של היום שאחרי. כמובן, התוצאות הן הדבר החשוב בבחירות, וטוב שלא נתבלבל ונהפוך את הספורט לעיקר ואת הבחירות לטפל. מחר בבוקר, תחזית הבחירות תהיה מעניינת כמו העיתון של אתמול, טעימה כמו אטריות מהשבוע שעבר. מחר בבוקר, כבר נציע לכם להשתתף בתחזית מאתגרת לא פחות. משחקי גביע העולם בכדורגל מתקרבים. נראה אתכם חוזים מי ינצח.

, , ,24/05/2024נתניהו צריך לפטר את מירי רגב רותם שטרקמן, הארץ
כך התובע בהאג הפיל אותנו בפח רוברט נוייפלד, וואלה
המאבק בין סמוטריץ' לצה"ל על השליטה ביהודה ושומרון חנן גרינווד, אמיר אטינגר, ישראל היום
איך יוצאים מהפלונטר האסטרטגי מיכה גודמן, Ynet
ההיערכות להילולה במירון: פני ההר כפני המדינה חן ארצי סרור, Ynet
אורנה לנדאו, למה את בוכה? שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
הקרע בין נתניהו לגלנט מונע את בחירת הרמטכ"ל הבא אמיר בוחבוט, וואלה
מרוצה, או נקמני ודורסני? כך תיראה חזרת טראמפ שמואל רוזנר, מעריב
האג: ישראל נרדמה בשמירה רונן ברגמן, Ynet
מיתוס היום שאחרי: מול חמאס – אין לישראל קיצורי דרך יוסי קופרווסר, N12
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-05-24)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 8 29 28.3
הליכוד 32 20 20.7
יש עתיד 24 14 14.3
ישראל ביתנו 6 11 10.3
ש״ס 11 9 9.8
עוצמה יהודית 6 10 9.5
יהדות התורה 7 7 7.3
רע״מ 5 5 4.9
חדש תע״ל 5 6 4.8
הציונות הדתית 8 0 4.6
מרצ 0 5 3.8
עבודה 4 4 1.2
תקווה חדשה 4 0 0.3
בל״ד 0 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר