fbpx

המצב הכלכלי
המצב החברתי


תחזית הגולשים ל״הישראלים״ לא אופטימית

אחרי שכמה מאות גולשים כבר חלקו אתנו את תחזית הבחירות הראשונה שלהם, יש לנו אפשרות להתחיל לנתח תוצאות. האם הגולשים צודקים? אנחנו לא יודעים. האם הם צודקים יותר מהסקרים? גם את זה אנחנו לא יודעים. נדע רק ביום הבחירות. ובעצם, זה בדיוק מה שאנחנו בודקים.

עוד לא הצטרפתם לתחרות תחזית הבחירות של המדד עם כאן חדשות? זה הזמן. לחצו כאן.  

ובכל זאת, הישראלים. למה אנחנו מתעניינים בהם? בגלל הפריימריס בעבודה, ובגלל ההנחה שהישראלים והעבודה ילכו ביחד (הנה הדיווח של זאב קם). העבודה לא עוברת את אחוז החסימה באף סקר, וגם לא מתקרבת לזה. הישראלים עוברים ברוב הסקרים, אבל במגמת ירידה. האם החיבור אם העבודה יוסיף להם מנדטים? קשה לדעת מראש. אבל נציץ בנתונים.

זה המצב של הישראלים לפי הסקר האחרון, הממוצע המשוקלל של כלל הסקרים ותחזית הגולשים:

עכשיו ננסה להבין את תחזית הגולשים. זו איננה תחזית אחידה. גולשים שנוטים לימין מעריכים שהישראלים לא תעבור את אחוז החסימה. גולשי שמאל מעבירים אותה בקושי. הגולשים שחוזים טובות למפלגה – טובות יחסית ללא לעבור, לא טובות יחסית לציפייה המוקדמת – הם גולשים הנוטים למרכז שמאל. להערכתם, המפלגה. שווה שישה מנדטים. פחות מהשמונה שחולדאי קבל בסקרים הראשונים שאחרי הכניסה למרוץ. הרבה פחות ממה שיכול להביא אותו לעמדת ראש מחנה האופוזיציה של המרכז-שמאל. אבל שישה זה בכל זאת כרטיס כניסה לכנסת, ואולי לממשלה.

עכשיו נדבר רגע על חיבורים. בשישי דווח שלפיד נסע לאמריקה כדי להתייעץ עם הסוקר שלו על חיבורים. זו התייעצות שיש לה מקום, כי נדמה שיותר מדי דיבורים על חיבורים מסתירים את העובדה שלעיתים קרובות מאוד לחיבורים אין ערך גדול. כבר כשחולדאי נכנס למירוץ הערכנו שלחיבור שלו עם ניסנקורן אין שום משמעות במנדטים. ניסנקורן הוא לא דמות מושכת מנדטים. כפי שהסקרים מלמדים, גם מפלגת העבודה, ועפר שלח, ובוגי יעלון, הם לא ממש מגנטים חזקים. אולי ביחד הם מוסיפים קצת. אולי החיבור מייצר מומנטום. אבל הסך הכל – אם מחברים ומחברים – לא נותן הרבה.

בתחזית הגולשים זה נראה כך: רובם חושבים שכל המפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה שוות ביחד בין מנדט לשניים. בוחרי ימין אומרים פחות ממנדט (0.72), בוחרי שמאל אומרים כמעט שניים (1.8). עכשיו נתאר מצב שכל המפלגות הקטנות חוברות לחולדאי. כולם כולל זליכה. כמה זה נותן לו? אם הגולשים צודקים, אולי שני מנדטים. מה שיקפיץ אותו לשישה-שבעה מנדטים. אבל יהיה כמובן תשלום. מקום ליעלון, מקום למיכאלי, מקום לשלח, מקום לזליכה. הוספו את חולדאי וניסנקורן, והנה כל המנדטים. אחד לכל אחד. כסא לכל ראש רשימה (וסגן אחד).

מה שמסבר למה לפיד מתלבט אם עסקת איחוד כוללת, והמחיר שלה במנדטים וכסאות, בכלל כדאית. אולי מוטב מבחינתו לתת לחולדאי ולאחרים לדשדש קצת, בתקווה שדשדוש יוביל לפרישה, ולהעברת רוב המנדטים ליש עתיד.

, , , , , , , ,

הקליקו על הכותרת כדי לעזור לנו לכוון את ״המדחום הפוליטי״ של ישראל (התוצאות משוקללות על פי מפתח פוליטי כדי לייצג בקירוב את עמדת הציבור הישראלי)
14/08/2022דרישותינו הנמוכות מראשי הממשלה צריכות להשתנות שמואל רוזנר, מעריב
מה ארה״ב לא מבינה על איראן (אנגלית) Karim Sadjadpour, New York Times
המבצע בעזה תפס את החברה הערבית בשיא דילמת הבחירות שקיב עלי, Ynet
הספריות הציבוריות משגשגות, והמודל שלהן אפילו מתרחב אביעד הומינר-רוזנבלום, הארץ
עם בחירות בפתח - קיבלנו שר אוצר נדיב ביותר יהודה שרוני, מעריב
זהירות, פטור מוויזה הודיה כריש-חזוני, מקור ראשון
יש בישראל חילונים יהודים הגר להב, Ynet
לאופוזיציה בחרתנו: כשמרצ מתייאשת מלשלוט עירית לינור, ישראל היום
המקרה המוזר של הכלב זילי רועי שרון, כאן חדשות
המנצחים והמפסידים האמיתיים של הפריימריז דפנה ליאל, N12
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-08-14)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 34.1
יהדות התורה 7 7 6.9
ש"ס 9 9 8.2
הרוח הציונית 7 0 1.1
המחנה הממלכתי 8 13 12.1
יש עתיד 17 22 22.7
המשותפת 6 5 5.8
ישראל ביתנו 7 5 5
מרצ 6 4 4
עבודה 7 5 5.2
הציונות הדתית 6 11 10.4
רע"מ 4 5 4.4