fbpx

תחזית הגולשים: מי תזכה בגביע?

מדינהאחוז
ארגנטינה 40%
ברזיל 25%
צרפת 14%
גרמניה 6%
אנגליה 5%המצב הכלכליהמצב החברתי


תחזית מונדיאל יומית: הימין-שמאל הישראלי והכדורגל האיראני

יום הפתיחה של המונדיאל היה משביע רצון. המשחק – מעניין חלקית. משחק של המארחת, מול נבחרת טובה ממנה בהרבה. גולשי המדד וכאן חדשות נתנו לאקוודור יתרון ברור על קטאר. 21% גם חזו את התוצאה המדויקת – 2:0.

זו הזמנה להצטרף למשחק. חודש של מונדיאל יהיה נחמד יותר בחברתו. תוכלו לחזות תוצאות, לבחון אם צדקתם או טעיתם, לבחון איך התחזית שלכם ביחס לאחרים, וגם לקבל מידע נוסף על מה שמשפיע על התחזיות שלכם. זה מידע שנציג בימים הבאים גם כאן, בניתוח של מספרים באתר, וגם במסגרת חדשות הלילה עם עקיבא נוביק, בכאן 11.

כשישראלים תומכים בשמאל או בימין זה עושה אותם בני אדם טובים או רעים? בואו להתמודד עם שאלון חדש ומסקרן של המדד

למה הכוונה ב״מידע נוסף״? תכף ניתן דוגמה, אבל קודם נציע את תחזית הגולשים הממוצעת ליממה הקרובה. ביום המשחקים האמיתי הראשון, יהיו שלושה. אנגליה ואיראן ישחקו ראשונות. לאנגליה יש לא מעט אוהדים ישראלים, יש הסבורים שהיא מועמדת לזכייה בגביע. לאיראן אין הרבה אוהדים ישראלים, אם בכלל, והמדינה כמדינה היא גם לא בדיוק חביבת הישראלים, בגלל כל מה שאתם יודעים עליה. התחזית הממוצעת למשחק הזה היא משהו שבין 3:0 לבין 3:1 לטובת האנגלים.

שני המשחקים הנוספים הם של הולנד נגד סנגל. גם להולנד יש אוהדים ישראלים לא מעטים, והתחזית היא לניצחון שלה, בערך 1:2. המשחק בין ארה״ב לבין ויילס הוא אולי הפחות מענין מבחינת מי שמשתתפות בו, אם כי תחזית הגולשים הממוצעת שלנו נכון לעכשיו קובעת שארה״ב תעלה לשמינית הגמר (מהמקום השני, אחרי אנגליה). מצד שני, זה צפוי להיות המשחק הצמוד הראשון. בתחזית יש יתרון קטנטן לארה״ב, נכון להבוקר. אבל הוא כל כך קטן, שלא רואים אותו בגרף (ויילס למעשה עומדת על 1.29 שערים ולא 1.3). זה כמובן עוד יכול להשתנות עד המשחק עצמו, עם הצטרפות של תחזיות נוספות.

 

עכשיו נדבר על המידע הנוסף. זה מה שהופך את משחק המונדיאל של המדד ליותר מעניין ממשחקים אחרים, ומתחזיות סטנדרטיות של מנצחים ושערים. המידע הנוסף הוא היכולת שלנו לא רק לומר מה ממוצע השערים החזוי לכל קבוצה, אלא גם לנסות לקשר את תחזית השערים לעמדות של המשתתפים. נתנו טעימה כזאת לפני יומיים, כאשר הראינו כיצד אהדה לקבוצות משפיעה על התחזית למשחקים שלהן. כדוגמה הצבענו על כך שיש בישראל הרבה אוהדי ארגנטינה, ומי שאוהדים את ארגנטינה, נוטים לחשוב שהיא תנצח. האם זה בגלל שהיא נבחרת חזקה? בהחלט. האם זה רק בגלל שהיא נבחרת חזקה, או גם בגלל שזה מה שרבים מאיתנו רוצים שיקרה? כנראה גם וגם. המונדיאל היא תחרות שיש בה הרבה מאוד ספורט, וגם הרבה מאוד סנטימנט לאומי.

הסנטימנט הלאומי שלח אותנו לבדוק מה קורה עם התחזית למשחק של אנגליה נגד איראן. ממצאים? קשה לומר. מצאנו משהו, אולי צירוף מקרים, אולי יותר מזה. אין בישראל אוהדים גדולים של איראן, וצריך להניח שכמעט כל ישראלי ישמח לראות אותה מפסידה לאנגלים. או שאולי לא – אולי הכדורגל הוא דווקא דרך לישראלים להראות שהבעיה שלהם היא עם המשטר ולא עם העם האיראני. זה בטח המצב כאשר באיראן יש מהומות, וכאשר מסתובבות ספקולציות על מה יעשו שחקני הנבחרת כדי להביע הזדהות (או לא) עם המפגינות בארצם. כך או כך, ברור שאת איראן קשה לשפוט בלי מטען חורג של רגשות ועמדות, ועוד ברור שאיראן היא לא נבחרת חזקה כמו אנגליה. מכאן – הדרך פתוחה לקצת ספקולציות. כמעט כל התחזיות אצלנו קובעות שאיראן תפסיד במשחק. אבל בכמה תפסיד? הנה דבר משונה שאפשר לראות בנתונים: ככל שהחזאים והחזאיות ממוקמים יותר שמאלה על המפה הפוליטית, כך הפרש השערים שהם חוזים למשחק קטן יותר.

כלומר: בממוצע, חזאי שמאל נותנים או קצת פחות לאנגליה או קצת יותר לאיראן, וחוזים תוצאה יותר צמודה (אם כי עדיין לטובת אנגליה) לעומת חזאי ימין. אתם יכולים לראות את זה בגרף. מה זה אומר? אולי צירוף מקרים משונה. אנחנו נבחן גם את המשחקים הבאים של איראן כדי לראות אם התופעה חוזרת על עצמה. ואולי זה לא צירוף מקרים. יכול להיות שחזאי שמאל מסוגלים לחזות משחק של איראן עם קצת פחות רגש שלילי, או שאולי חזאי שמאל קצת פחות עויינים את איראן, או שאולי הם קצת יותר רגישים לאבחנה בין המשטר האיראני לבין העם האיראני. או שאולי חזאי ימין כל כך עסוקים תודעתית באיראן, עד שקשה להם להפריד בין הפוליטיקה לכדורגל. או להפך, אולי הם אלה שדווקא ריאליים, כי הם לא מנסים בכוח לפצות את האיראנים באמצעות הכדורגל על הסבל שלהם תחת המשטר. הכל אפשרי – רק אל תגידו שאין שום קשר, כי יש קשר. לא בהכרח ביחס לתחזית הזאת וביחס למשחק הזה. אבל במונדיאל בהחלט יש קשר בין לאומיות לבין ספורט. זו תחרות של לאומים, שיש בה הרבה מאוד דגש על לאומים, ויש בה גאווה לאומית, לביטוי לאומי, ופה ושם שוביניזם לאומי. המונדיאל הוא סוג של הוכחה לכך (אם מישהו זקוק להוכחה כזאת) שהלאומיות עוד לגמרי כאן.

, , , , , ,02/12/2022גידול בהשכלה, בתעסוקה ובצריכה, אבל היישובים הערביים נשטפים בדם מירב ארלוזורוב, הארץ
מינוי מעוז הוא תחילת הסוף של החינוך הממלכתי שי פירון, Ynet
האנשים שמריעים לסוף האנושות (אנגלית) Adam Kirsch, The Atlantic
יום אבל על הקמתה של ישראל מנוגד לרוח האו"ם עדי שורץ, ישראל היום
איזנקוט הפך למטרה החדשה של הביביזם בן כספית, מעריב
האירועים בגדה מרמזים על כיוון אחד: התלקחות עמוס הראל, הארץ
ברית המיעוטים המודרים: מנחם בגין ונאום הצ'חצ'חים אלעד נחשון, השילוח
למה בחוק שיגרום למשכנתה לא לעלות אין היגיון? שאול אמסטרדמסקי, כאן חדשות
אנחנו בדרך למלחמת כל בכל. מלחמת נתניהו אורי משגב, הארץ
האם לאילון מאסק פשוט היה מזל? (אנגלית) Megan McArdle, Washington Post