fbpx

המצב הכלכלי
המצב החברתי


תחזית תשפ״ב: כמה גשם ירד בשנה הבאה

נתחיל מהסוף: אף אחד (ואחת) אינו יודע כמה גשם ירד בישראל בשנה הבאה. בשלב הזה, כל תחזית היא יותר ניחוש מאשר תחזית. במובן הזה, יש הבדל בין השאלה: ״כמה גשם ירד להערכתכם בשנה הבאה״, לבין שאלה כמו ״האם ממשלת בנט-לפיד תתפרק בשנה הבאה״. נכון, במסגרת משחק ״תחזית תשפ״ב״ שלנו אנחנו שואלים את שתי השאלות הללו על מה שצפוי בשנה הבאה, וגם מקבלים תשובות על שתי השאלות (אתם ואתן מוזמנים/ות לבוא ולנסות לחזות). כפי שעשינו כבר כמה פעמים בעבר, אנחנו מבקשים לבחון על פני זמן איזה סוג של תובנות אפשר לקבל משימוש בחוכמת המונים כאשר עורכים תחזיות בנושאים מגוונים. אבל ברור שהשאלה על הגשם היא יותר שאלת ניחוש, ואולי מצברוח. ולעומתה, השאלה על סיכויי השרידות של הממשלה היא שאלת הערכה וניתוח (וגם במקרה שלה, לעמדה הפוליטית של המשיבים יש כנראה משמעות והשפעה על ההערכה והניתוח).

האם יש לכם אמון בשרת התחבורה? בשרת הפנים? בשרת החינוך? בואו ודרגו את מיכאלי, שקד, שאשא ביטון – ואת שאר השרים

יש מודלים שמנסים לקבוע תחזיות מזג אוויר לשנה קדימה, או לעונה קדימה. אלה מודלים שיש בהם תועלת מסוימת (מי שרוצה תיאור מפורט של התועלת והקשיים הנלווים אליה, יכול למצוא כאן ניתוח מעניין של מודלים שחוזים מזג אוויר במערב אפריקה). אבל היכולת שלהם לתת תחזית שנתית מדויקת עוד רחוקה משלמות. השירות הלאומי של מזג האוויר בארה״ב מציג תחזית לשנה קדימה, אך מקפיד לכנות אותה ״ניסיונית ולא רשמית״. וגם בישראל יש מי שמנסים לדעת מה צופן העתיד. כמה אפשר להאמין להם? קצת קשה, כאשר חלקם צופים שהחודשים אוקטובר, נובמבר, דצמבר יהיו יבשים. וחלקם חוזים לגמרי אחרת: ״כמויות המשקעים החזויות בסתיו יהיו גדולות ובאופן ניכר! ברוב האזורים״. מצד שני, צריך לכבד את הניסיון לתת ערכה, וההמתנה עד שנדע מי קולע לא תהיה ארוכה.

מהחזאים במשחק של אתר המדד אנחנו מבקשים לנסות ולומר האם להערכתם ירדו משקעים מתחת לממוצע או מעל הממוצע, וכמה מעל או מתחת (או אולי פשוט קרוב לממוצע). תשאלו – מהו הממוצע? בעצם, לצורך המשחק, זה אפילו לא כל כך חשוב. וגם לא כל כך קל לומר מהו. ממוצע רב שנתי של גשם הוא עניין מורכב, כי תלוי מאיזו שנה עד איזו שנה מחשבים אותו, וכיצד בדיוק.

בגרף שצירפנו כאן, מתוך ניתוח של השירות המטאורולוגי הממשלתי, הממוצע הנע מחושב על פני שלושים שנה. זה אומר, כמעט בוודאות, שבשנה הבאה הממוצע הנע ירד. מדוע ירד? משום שהשנה לפני שלושים שנה בדיוק, בחורף של השנים 1991-1992 הייתה מאוד גשומה. למעשה, ירד בה גשם בכמות שלא נראתה מאז, וצריך להניח שספק רב אם תיראה בעתיד הקרוב. אירוע חריג. אבל – נכון לעכשיו האירוע החריג ההוא נכלל בממוצע של השלושים שנה. בשנה הבאה, הוא כבר לא ייכלל בממוצע, כי יעברו יותר משלושים שנה. לכן, מן הסתם, הממוצע עצמו ירד (אלא אם החורף הקרוב יהיה חריג בעוצמה דומה).

כאמור, משחק התחזית שלנו מבקש מכם להעריך האם ירד גשם פחות, יותר, או כמו, ובכמה, לעומת הממוצע. כשליש מכם, נכון לעכשיו (הנתונים המוצגים כאן מתייחסים לכ-500 משתתפים ראשונים), מניחים שכמות הגשם תהיה ממוצעת. השאר נוטים לפסימיות (פחות מהממוצע), יותר מאשר לאופטימיות (יותר מהממוצע). אולי זה משקף גישה פסימית באופן כללי, או גישה פסימית ספציפית למזג האוויר (אולי בגלל התגברות השיח על ההתחממות הגלובלית והשפעותיה האפשריות), או סתם פסימיות בגלל שאנחנו עדיין בסופו של קיץ חם, שגורם לציבור לחשוב שהחורף יהיה יבש. כך או כך, כמעט מחצית מהמשתתפים חוזים חורף יבש מהממוצע, לעומת חמישית בלבד שחוזים חורף רטוב מהממוצע.

ואגב, אין הבדל משמעותי בתחזית בין מגזרים שונים. לא לפי סולם של דתיות, לא לפי סולם של גיל, בדקנו. וכל זה כאמור, קצת ניחוש, קצת תחושה, קצת מצברוח. בואו ונסו גם אתם לחזות, גם את מצב הגשם, וגם עוד כמה עניינים, לא פחות חשובים.

 

, , ,

הקליקו על הכותרת כדי לעזור לנו לכוון את ״המדחום הפוליטי״ של ישראל (התוצאות משוקללות על פי מפתח פוליטי כדי לייצג בקירוב את עמדת הציבור הישראלי)
14/08/2022דרישותינו הנמוכות מראשי הממשלה צריכות להשתנות שמואל רוזנר, מעריב
מה ארה״ב לא מבינה על איראן (אנגלית) Karim Sadjadpour, New York Times
המבצע בעזה תפס את החברה הערבית בשיא דילמת הבחירות שקיב עלי, Ynet
הספריות הציבוריות משגשגות, והמודל שלהן אפילו מתרחב אביעד הומינר-רוזנבלום, הארץ
עם בחירות בפתח - קיבלנו שר אוצר נדיב ביותר יהודה שרוני, מעריב
זהירות, פטור מוויזה הודיה כריש-חזוני, מקור ראשון
יש בישראל חילונים יהודים הגר להב, Ynet
לאופוזיציה בחרתנו: כשמרצ מתייאשת מלשלוט עירית לינור, ישראל היום
המקרה המוזר של הכלב זילי רועי שרון, כאן חדשות
המנצחים והמפסידים האמיתיים של הפריימריז דפנה ליאל, N12
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-08-14)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 34.1
יהדות התורה 7 7 6.9
ש"ס 9 9 8.2
הרוח הציונית 7 0 1.1
המחנה הממלכתי 8 13 12.1
יש עתיד 17 22 22.7
המשותפת 6 5 5.8
ישראל ביתנו 7 5 5
מרצ 6 4 4
עבודה 7 5 5.2
הציונות הדתית 6 11 10.4
רע"מ 4 5 4.4