fbpx

5.13/105.08/10

18% 29% 23% 27% =


מיהו יהודי? למה שאתם לא תחליטו?

מיהו יהודי? לכאורה, זו שאלה שכבר מזמן צריכה להיות עליה תשובה, שהרי העם היהודי לא נולד אתמול. הוא מתקיים כבר כמה אלפי שנים בלי לשאול את עצמו מיהו. אז למה עכשיו? למה פתאום לא ברור ״מיהו יהודי״ או ״מיהי יהודיה״? שאלה מורכבת, ננסה להשיב עליה בקיצור.

לחצו כאן כדי לעזור לנו להבין מיהו יהודי בעיני היהודים, בפרוייקט המשותף של המדד וכאן חדשות

פעם, ליהודים היתה אמונה משותפת והיה אורח חיים משותף שהגדירו אותם. היום, כבר אין. או שיש הרבה פחות. לא כל יהודי מאמין, וגם אם כן, לא כל יהודי גוזר מאמונתו מסקנות מעשיות זהות. מה לאכול? פעם היה ברור מה אוכלים היהודים (ומה אינם אוכלים). היום הם אוכלים פסטה, במבה וסיני. לפעמים כשר. לפעמים לא. לפעמים בפסח. פעם היה ברור מה עושים יהודים בבוקר, ומה בערב, ומה בשבת. היום כבר לא.

בקיצור – לא ברור מהו המכנה המשותף שמאפשר להגדיר את היהודים כקבוצה מובחנת. לא ברור מהי הגדר המבדילה את קבוצת היהודים מהקבוצות של מי שאינם יהודים. ומכיוון שלא ברור, במדינת ישראל התנהלו לא מעט מחלוקות על שאלות כאלה. חלקן מחלוקות מרות וקשות. זוכרים את החייל שנקבר מחוץ לגדר כי לא היה יהודי בעיני הרבנות אבל היה יהודי בהחלט בעיני רוב הציבור? היה יותר מאחד. וזו דוגמה אחת, כואבת במיוחד, לקושי שלנו – היהודים בישראל ומחוצה לה – להסכים על השאלה מיהם היהודים.

אז מי יחליט? זו כבר שאלה נוספת. אין הסכמה מיהם היהודים, ואין הסכמה מי מחליט מיהם היהודים. רוצים שהרבנות תחליט? הכנסת? אינטלקטואלים באוניברסיטה? בית המשפט? ומה אם ההחלטה שלהם לא תמצא חן בעיניכם? נגיד שמישהי מחשיבה את עצמה ליהודיה אבל המוסדות האלה יחליטו שהיא לא יהודיה, האם זה מחייב אותה? האם זה מחייב גם אתכם להחשיב אותה כלא יהודיה? כל השאלות האלה מאוד מורכבות, ואנחנו רוצים להוסיף עליהן נדבך נוסף. להציע שאתן ואתם תחליטו. או לפחות תחוו דעה. מי יהודיה בעיניכם? מי יהודי בעיניכם?

יכול להיות שחלקכם תאמרו: מבחינתנו, מה שאומר הרב הראשי קובע. או שתאמרו: מה שמחליטה הכנסת קובע. או שתאמרו: כל אחד מחליט לעצמו. או שתאמרו: יהודים בישראל ויהודים באמריקה צריכים חוקים אחרים למיהו יהודי. זה בסדר. זה מה שאנחנו רוצים לדעת. העם היהודי הוא כמו חברה גדולה עם בעלי מניות. היהודים – אתם – אנחנו – בעלי המניות. כל מניה לא שווה הרבה, אבל שווה משהו. כלומר, אם יש לכם מניה בעם היהודי, יש לכם זכות הצבעה בעם היהודי. יכול להיות שתהיו עם הרוב, או עם המיעוט. יכול להיות שתגלו שאפשר למצוא פשרה. או שאי אפשר. כך או כך, אתם מחזיקים במניה, למה שלא תשתמשו בה כדי להשתתף ולהביע עמדה?

הטענה המשתמעת מההצעה הזאת קצת יותר שאפתנית ומורכבת. למעשה, מה שאנחנו מניחים זה את הדבר הבא:

״יהודי הוא מי שאתם חושבים שהוא יהודי״.

כמובן, לא ״אתם״ כל אחד לחוד, אלא ״אתם״ כקבוצה רב דורית ורב קולית. היהודים מחליטים מי איתם בקבוצה ומי בקבוצות אחרות. היהודים קובעים את מי הם מחשיבים לבני השבט שלהם, העם שלהם, התרבות שלהם, ואת מי הם לא מחשיבים ככאלה. המיזם שאנחנו משיקים היום, שיתוף פעולה של אתר המדד וכאן חדשות, נועד לאפשר לכולנו להשתתף בשיחה הזאת, להשתמש במניה שלנו, להביע עמדה, ולהשוות לעמדות של אחרים, להתווכח בנימוס, לחדד את ההבנה שלנו, להבין את הסיפור שלנו. אנחנו לא מחפשים מריבה, אנחנו מחפשים שיחה. בירור משותף של שאלת זהות עמוקה. שאלת זהות חשובה.

אם אתם יהודים – ורוב מי שגרים בישראל, שהיא כמובן גם מדינת העם היהודי, הם יהודים – השאלה ״מיהו יהודי״ היא גם השאלה ״מי אתם״. אז בואו וספרו לנו מי אתם. מבטיחים שיהיה מעניין.

יהודים – בואו וספרו לנו מי אתם בפרוייקט המשותף של המדד וכאן חדשות

רקע: עוד על פרוייקט מיהו יהודי

שיחה: פרופ׳ ידידיה שטרן על בית המשפט ומלכות שמיים

ויכוח: האם ישראל יותר יהודית או יותר דמוקרטית

מחקר: יהדות אמריקה: שבעה וחצי מיליון יהודים, אבל לא בדיוק כמוכם

פסיקה: קרע בעם? בקושי שריטה. שבע הערות על פסיקת בג״צ בעניין הגיור הרפורמי

, , ,
27/10/2021 ארה"ב מבינה שאיראן מושכת זמן, אך ישראל מתקשה לשכנע בצורך להקשיח עמדות עמוס הראל, הארץ
שמאלה חזק: איילת שקד, כבר לא תקוות הימין שלמה פיוטרקובסקי, מקור ראשון
האם שיעור הילודה אצל ערביי ישראל גבוה יותר מהיהודים? המשרוקית של גלובס, גלובס
מחירי הנדל"ן ממשיכים לזנק - והשרים אדישים קרן מרציאנו, N12
ירח הדבש עם ביידן נגמר? איתמר אייכנר, Ynet
מחלוקת כבדה על הרכבת הקלה נדב איל, ynet
הורוביץ, מתמחה בפופוליזם נחמיה שטרסלר, הארץ
האם דרושות 61 אצבעות כדי להעביר תקציב מדינה? המשרוקית של גלובס, גלובס
בנט: לא צריכים להתנצל, הצלנו את מדינת ישראל עמית סגל, N12
גנץ הוא עוגן של יציבות אידית דרויאן-אוחיון, ישראל היוםמפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2021-10-12)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 34.36
תקווה חדשה 6 4 2.85
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 9 8.15
ימינה 7 7 6.07
כחול לבן 8 8 7.65
יש עתיד 17 18 19.65
המשותפת 6 6 7
ישראל ביתנו 7 5 5.33
מרצ 6 5 4.33
עבודה 7 7 7
הציונות הדתית 6 6 6.73
רע"מ 4 4 4.36