fbpx

המצב הכלכלי
המצב החברתי


נתוני המדד מלמדים: בוחרי מרצ עוברים לתמוך בגלאון

דינמיקה של מערכת בחירות יכולה להיות מהירה ואכזרית. הנה, כך זה קורה במרצ, או לפחות נדמה שקורה. לפני שבוע, עוד היה למרצ יו״ר, ניצן הורוביץ, שלא היה ברור מה גורלו. ירוץ או לא ירוץ, יתגבר על יריביו או לא יתגבר. הורוביץ בחר לפרוש. כנראה הבין לאן הרוח נושבת. זה השאיר את הבמה פנויה למי שמאותת כבר זמן רב שבכוונתו להתמודד על ראשות התנועה, יאיר גולן.

האם החברה הישראלית כיום מאוחדת או מפוצלת? בואו לומר מה דעתכם

חילונים, חרדים, מסורתיים וכל השאר – מה יש לכם לומר על החרדים בישראל

אבל לא כולם חשבו שגולן הוא המועמד המתאים, לכן החלו לרחוש שמועות: אולי תמר זנדברג תרצה לחזור? זנדברג לא רק שלא חזרה, אלא החליטה לקחת פסק זמן. בשבוע שעבר עוד שאלנו בוחרים של מרצ (בוחרים שבחרו מרצ בבחירות 2021) אם יתמכו בה, השבוע כבר לא היה טעם לשאול. נשארה זהבה גלאון. היו״ר החזקה של מרצ בעבר, ומי שהופעלו עליה לחצים לרוץ, חלקם מן הסתם באמת לחצים, חלקם מן הסתם מוזמנים על ידי גלאון עצמה. פוליטיקאים אוהבים שלוחצים עליהם לרוץ. אוהבים להרגיש שרק הם יכולים, שאין להם תחליף. בשבוע שעבר התגברו הידיעות שגלאון מתרצה, עד שביום שישי כבר פורסמו ידיעות נחרצות שכן – היא תרוץ. הודעה רשמית עוד אין, אבל נדמה שהציבור השתכנע שזה המצב. גולן רץ – גלאון רצה.

שינוי מהיר, שמאפשר לבחון דינמיקה שמתפתחת במהירות. בחמישי שעבר שאלנו כ-100 בוחרי מרצ במי הם תומכים. אתמול שאלנו שוב את אותם מאה בוחרי מרצ במי הם תומכים. הבדל של ארבעה ימים, וכמה התפתחויות בשטח, וההבדל ניכר. בחמישי שעבר ליאיר גולן עוד היה יתרון. יותר בוחרים של מרצ רצו אותו מכל מועמד אחר. לא רוב, אלא כשליש. אבל השליש הזה היה יותר ממה שקיבלו גלאון, זנדברג או ״מועמד אחר״, שלוש האפשרויות שהצענו (בנוסף לאפשרות ״אני כבר לא מצביע/ה מרצ”).

בעוד שלפני כמה ימים התמיכה בגולן הייתה גדולה מהתמיכה בגלאון (37% מול 29%), היתרון עבר עכשין לגלאון (42% מול 33). ומעניין גם לראות את שינויי התמיכה של אותם אנשים עצמם בתוך מספר ימים.  אפשר לראות את זה בטבלה המצורפת, שהוכנה מנתוני אתר המדד תחת עינו הבוחנת של הפרופ׳ קמיל פוקס. ממי שתומכים כעת בגלאון רק 57% תמכו בה לפני ארבעה ימים. כל השאר תומכים חדשים. 14% קיבלה מתומכים לשעבר של גולן. 10% מתומכים לשעבר של זנדברג. 12% ממי שרצו ״מישהו אחר״, והבינו שזה כבר לא יהיה. ויש גם כמה שאמרו שלא יצביעו מרצ, ועכשיו החליטו שהם תומכים בה.

למה? אולי משום שהודאות מייצרת אפשרות לקבל החלטה. אולי משום שנחשפו לתוצאות הסקרים. הסקר של פרופ׳ קמיל פוקס שפורסם אתמול זיהה שמרצ תקבל יותר מנדטים בראשות גלאון (5)  לעומת מרצ בראשות גולן (4). למעשה, לפי הסקר הזה לפחות, וכמובן שצריך להמתין לעוד סקרים כדי להבין אם זה המצב, אם גלאון מנצחת במרצ, המפלגה מקבלת תנופה, ובמקביל מכניסה את מפלגת העבודה לצרות. כלומר, יכול להיות שבוחרי השמאל מעדיפים את מרב מיכאלי על גולן אבל מעדיפים את גלאון על מיכאלי.

ושימו לב מה קורה לתומכים של גולן. 79% מהם תמכו בו גם לפני ארבעה ימים, כלומר, הוא הצליח לגייס פחות בוחרים חדשים לעומת גלאון. כן, כמעט מחצית מתומכי זנדברג עברו אליו, וגם הוא מקבל עשירית מתומכיו ממי שקודם רצו ״מישהו אחר״ והבינו שכבר לא יהיה. והוא מקבל תמיכה ממעט מאוד בוחרים שהחליטו קודם לא להצביע למרצ – ולעומת זאת, תורם כשליש מתומכיו מלפני ארבעה ימים למי שעכשיו אומרים שלא יצביעו מרצ. ובעיקר, הוא לא הצליח להעביר אליו אף אחד מתומכי גלאון. יש שעוזבים אותו כדי לתמוך בה, אין שעוזבים אותה כדי לתמוך בו. תנועה חד כיוונית – מגולן לגלאון.

והערת אזהרה מתחייבת: השאלון נערך בקרב בוחרי מרצ, לא בקרב מי שבהכרח יצביעו בפריימריס. כלומר, ייתכן מצב שבו הבוחרים של מרצ מעדיפים את גלאון, אבל בגלל ביצועים ביום הבחירות גולן יהיה המנצח. ומצד שני, ברור שאם בוחרי מרצ מעדיפים את גלאון, זה איתות גם לבוחרי הפריימריס של מרצ, שאם יבחרו בגולן הם עלולים לחבל בסיכויי המפלגה להצליח.

 

, , , , , ,

הקליקו על הכותרת כדי לעזור לנו לכוון את ״המדחום הפוליטי״ של ישראל (התוצאות משוקללות על פי מפתח פוליטי כדי לייצג בקירוב את עמדת הציבור הישראלי)
07/08/2022מהי מדיניות אחרת ביחס לעזה? עפר שלח, Ynet
ישראל משלימה עם רעיון מסוכן: הסרת האחריות מחמאס יוסי קופרווסר, N12
לאן נעלמו הבכי והדמעות? שלמה פיוטרקובסקי, מקור ראשון
מאה ימים לבחירות האמצע באמריקה, ואיך זה נוגע לישראל שמואל רוזנר, מעריב
במאבק בג'יהאד האיסלאמי, לחמאס ולישראל יש אינטרס משותף צבי בראל, הארץ
מה גרם לנסראללה לנפח את השרירים מול ישראל? רועי קייס, כאן חדשות
הר הבית בידינו? ובכן... איל זיסר, ישראל היום
מפולגים, שונאים - אבל מוכנים להתפשר נדב שרגאי, ישראל היום
אולי הדמוקרטים ינצלו מתבוסה בנובמבר (אנגלית) Ronald Brownstein, The Atlantic
במטמנה עם 110 אלף טונות זבל, קבורים 8,000 מטבעות ביטקוין רוני דורי, כלכליסט
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-08-05)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 34.5
יהדות התורה 7 7 6.7
ש"ס 9 8 8.2
הרוח הציונית 7 4 1.1
כחול לבן 8 11 12
יש עתיד 17 23 22.7
המשותפת 6 6 5.9
ישראל ביתנו 7 5 5.3
מרצ 6 4 4
עבודה 7 5 5.2
הציונות הדתית 6 9 10.3
רע"מ 4 4 4.2