fbpx

תחזית הגולשים: מי תזכה בגביע?

מדינהאחוז
ארגנטינה 40%
ברזיל 25%
צרפת 14%
גרמניה 6%
אנגליה 5%המצב הכלכליהמצב החברתי


סקר המדד: לבוחרי ימינה אמון גבוה בבנט כראש ממשלה

סקר אתר המדד, שמתפרסם היום במסגרת שידורי כאן חדשות, מצא רמת אמון גבוהה בנפתלי בנט ״כראש ממשלה״ בקרב מצביעי ימינה. זהו ממצא מעניין לנוכח ההנחה הרווחת, המגובה בכמה סקרים, שלפיה חלק ניכר מבוחרי ימינה אינם שבעי רצון מהחלטתו של מנהיג המפלגה לחבור לממשלה עם יאיר לפיד. על פי אחד מהסקרים, כשני שלישים מבוחרי ימינה אמרו שהיו מצביעים למפלגה אחרת לו היו יודעים מראש מה תהיה תוצאת הבחירות. בסקר שפורסם בעיתון מקור ראשון 53% ממצביעי ימינה השיבו כי בנט הפר את אמון בוחריו כשחתם על רוטציה עם לפיד ולעומתם 46% סבורים שהוא עשה כל מאמץ להקמת ממשלת ימין וכי ההסכם עם לפיד הוא אלטרנטיבה נכונה בנסיבות הקיימות.

בנט עצמו התייחס אתמול לבוחרים אלה בדבריו, כאשר הזכיר כי הוא ״מבין את אלו בציבור שחוששים״ וכי הוא יודע ש״יש אנשים טובים שמרגישים נבגדים״.

על פי הסקר החדש, שבוחן את אמונם של מצביעים במנהיגים המשתייכים לממשלה החדשה – הממשלה שטרם קמה – בנט זוכה ממצביעי ימינה לציון 8 ״כראש ממשלה״ (בסולם של 0 עד 10). יש לומר כי אין סתירה בין אכזבה מהקמת ממשלת בנט-לפיד לבין רמת אמון גבוהה בבנט כראש ממשלה אם וכאשר תקום. עמיתו של בנט לממשלה החדשה, ומי שאמור לשמש כראש ממשלה חלופי, זוכה לציון 5.8 ״כשר חוץ״. כמובן, אלה הם ציוני אמון הניתנים להם בטרם נכנסו לתפקידם, וכאשר חלק מהבוחרים עדיין אינם משוכנעים שייכנסו לתפקידם.

מה דעתכם? יש לכם אמון בלפיד? יש לכם אמון בבנט? בואו והשיבו לסקר המדד

סקר המדד מצא כי רוב ניכר מהמצביעים בישראל סבורים שממשלת בנט-לפיד עומדת לקום, וכשני שלישים מהם סבורים כי הממשלה תחזיק יותר מכמה חודשים. רק כעשירית עודם סבורים כי הממשלה כלל לא תקום, וכרבע מניחים כי תשרוד רק כמה חודשים, ותתפרק עוד לפני תום שנת 2021. מקרב מצביעי ליכוד, שיעור גבוה הרבה יותר מניחים שהממשלה לא תקום (כשליש), ורק כרבע סבורים שאם תקום תחזיק מעמד מעבר לשנת 2021.

בסקר ניכר כי לבוחרי המפלגות שאמורות להשתתף בקואליציה יש אמון הרבה יותר גדול במנהיגי המפלגות האמורים להרכיב את הממשלה החדשה, כולל מי שנמצאים בקוטב האידיאולוגי הנגדי. כך, לדוגמה, מצביעי מרצ, נותנים למנהיג הימין בנט את הציון 5.5 – בעוד שמצביעי הציונות הדתית, שלכאורה קרובים לבנט אידיאולוגית הרבה יותר, נותנים לו את הציון 2.9.

לבוחרי שתי המפלגות החרדיות, שנותרו מחוץ לקואליציה, אמון נמוך מאוד הן בלפיד – כצפוי – והן בבנט. בוחרי הליכוד נותנים לשני המנהיגים הללו ציונים רק במעט יותר גבוהים. לעומת זאת, בוחרי כחול לבן כנראה מרוצים מאוד מהרכב הממשלה חדשה. בני גנץ זוכה כמובן לאמון גבוה מאוד מהם, אבל כך גם בנט (7.2) ולפיד (8.6).

בסקר המדד השתתפו 450 ישראלים, והתוצאות שוקללו על ידי נח סלפקוב למדגם מייצג של כלל אוכלוסיית הבוחרים. טעות הדגימה הממוצעת למדגם המלא: 5%.

, , , , ,02/12/2022גידול בהשכלה, בתעסוקה ובצריכה, אבל היישובים הערביים נשטפים בדם מירב ארלוזורוב, הארץ
מינוי מעוז הוא תחילת הסוף של החינוך הממלכתי שי פירון, Ynet
האנשים שמריעים לסוף האנושות (אנגלית) Adam Kirsch, The Atlantic
יום אבל על הקמתה של ישראל מנוגד לרוח האו"ם עדי שורץ, ישראל היום
איזנקוט הפך למטרה החדשה של הביביזם בן כספית, מעריב
האירועים בגדה מרמזים על כיוון אחד: התלקחות עמוס הראל, הארץ
ברית המיעוטים המודרים: מנחם בגין ונאום הצ'חצ'חים אלעד נחשון, השילוח
למה בחוק שיגרום למשכנתה לא לעלות אין היגיון? שאול אמסטרדמסקי, כאן חדשות
אנחנו בדרך למלחמת כל בכל. מלחמת נתניהו אורי משגב, הארץ
האם לאילון מאסק פשוט היה מזל? (אנגלית) Megan McArdle, Washington Post