fbpx

4.95/105.03/10

55% 45%


ההסתברות הכי גבוהה: בחירות חמישיות (מסכימים?)

תומאס בייס היה פילוסוף ואיש דת, אבל נזכר בעיקר בזכות חידושיו בתורת ההסתברות. הוא נולד בתחילת המאה השמונה עשרה ומת באמצעה. במותו הוריש לנו, בין השאר, את מה שמכונה עד היום הסתברות בייסיאנית. זו שיטה שקובעת הסתברות ראשונה של אירוע, ואחר כך משנה אותה כאשר הנסיבות משתנות. ניתן דוגמה: אם לפני שבוע נדמה היה שההסתברות הגבוהה ביותר למה שיתרחש לאחר הבחירות היא ממשלה בראשות בנימין נתניהו, עכשיו הנסיבות השתנו. צריך לחשוב מחדש על ההסתברות, כפי שבייס היה ממליץ לעשות. ונדמה שכאשר חושבים עליה מחדש, זה המצב:

הסתברות גבוהה: בחירות חמישיות.

הסתברות בינונית: קואליציה בראשות מישהו שאיננו נתניהו.

הסתברות נמוכה: קואליציה בראשות נתניהו.

בואו לחזות את הקואליציה הבאה, או את הבחירות החמישיות

וכמובן, הסתברות גבוהה אינה ודאות. אי אפשר לומר בוודאות שיהיו בחירות חמישיות. אפשר רק לומר, שבהתחשב בנסיבות שהשתנו, זה הדבר הסביר ביותר שיקרה. לא הרצוי ביותר. לא המשמח ביותר. לא היחיד שאפשרי. רק הסביר ביותר.

למה בחירות חמישיות? משום שלאף אחד אין קואליציה שאפשר להקים בלי להיתקל בחומה גבוהה של חוסר סבירות. קשה מאוד לראות את בנט מתיישב בקואליציה עם מרצ ועם המשותפת. קשה מאוד לראות את ש״ס מוותרת על נאמנותה לליכוד ולנתניהו. קשה מאוד לראות את הגברים הקשוחים של הליכוד קמים לסלק את נתניהו (אם היו עושים זאת, הליכוד היה יכול להקים קואליציה בחמש דקות). קשה מאוד לראות את מרצ יושבת עם בן גביר. קשה מאוד לראות את לפיד מחליט בכל זאת לשבת עם נתניהו. או את גנץ. או את סער, שכבר שב והבטיח שלא יעשה זאת.

מה שיקרה בשבועות הקרובים יהיה משחק כפול של כל המשתתפים. משחק שיש לו שתי מטרות: האחת, לבחון היתכנות של הקמת קואליציה. השנייה, לוודא שהאשמה בכך שלא קמה קואליציה אינה אשמתם. לכן, אף אחד לא יגיד לא לשום דבר. כולם יגידו כן, אבל… כן, בתנאי…

נאמר לפיד. הוא יאמר כן לקואליציה, אבל יעמיד תנאי: לא בראשות גנץ. נאמר ליברמן. הוא יגיד כן לקואליציה, אבל יעמיד תנאי: בלי כניעה לדרישות יהדות התורה. נאמר בנט. הוא יגיד כן לקואליציה, אבל יעמיד תנאי: שתהיה קואליציית ימין. כלומר, בראשותו. וסמוטריץ׳ כבר אמר כן, רק בלי רע״מ. וגנץ כמובן מסכים. אבל לא לנתניהו. כולם רוצים קואליציה – את הקואליציה שאי אפשר להקים. או זאת שקשה מאוד להקים. האם זה אומר שלא תקום? לא אומר. זה רק אומר שההסתברות להקמתה ירדה מאוד לאחר שהתברר שמצב הגושים הוא כפי שהוא. מצב של תיקו.

זאת, על כל פנים, דעתו של הכותב. יכול להיות שאתם חושבים אחרת. יכול להיות שאתם רואים משהו שהכותב מסרב לראות. בדיוק בגלל זה אנחנו מקיימים את אתגר הקואליציה של המדד וכאן חדשות. הוא מאפשר לכם לשתף אותנו בקואליציה שלהערכתכם יש לה הסתברות גבוהה. תוכלו – כמוני – להעריך שבחירות חמישיות הן התוצאה הכי סבירה של החודשיים הקרובים. תוכלו גם להעריך אחרת. למנות ראש ממשלה, ולהרכיב עבורו קואליציה.

מי שעשו זאת לפני הבחירות, קבעו הסתברות גבוהה למדי (יותר מחמישים אחוז) שנתניהו יהיה ראש הממשלה. מחצית המשתתפים גם הרכיבו עבורו קואליציה כזאת או אחרת. הבעיה היא, שאחת הקואליציות שהרכיבו, זאת שקיבלה את ההסתברות הגבוהה ביותר, כבר אינה רלוונטית. המספרים לא מאפשרים הקמת קואליציית ימין, אלא אם מצרפים לה מישהם נוספים. השאלה מי. כרבע מהגולשים שלנו ראו בחזונם קואליציה של נתניהו עם פורשים ממפלגות אחרות. האם הם עדיין רואים אפשרות כזאת? או אולי עם רע״מ? או אולי קואליציה של מתנגדי נתניהו? בואו והציעו את ההסתברות שנכונה בעיניכם. אחר כך, כמו שעושים בהסתברות בייסיאנית, תוכלו להמשיך לעדכן לפי האירועים.

ואל תתנו לזה להרוס לכם את חג החירות.

חג שמח.

 לחצו כאן כדי להצטרף ולחזות את הקואליציה הבאה, או את הבחירות החמישיות

, , , ,
02/12/2021"אישור למגדלי משרדים להקצות 20% מהשטח לדירות יוריד מחירים" יהודה שרוני, מעריב
אם תמשיך ליפול בקטנות, "ממשלת השינוי" עוד תהפוך ל"בנטוסטן" בן כספית, מעריב
לראשונה: בנט ביקר במעון רה"מ בבלפור עמית סגל, N12
השר כהנא פרסם את מתווה הגיור - בקואליציה זועמים ומתנגדים זאב קם, כאן חדשות
האם נבחרת הדירקטורים קפואה כבר 4 שנים? המשרוקית של גלובס, גלובס
שיחות הגרעין יימשכו בווינה: התרחישים השונים שעומדים על הפרק עמוס ידלין, N12
הסוף של רו-וי-וייד מגיע בקרוב (אנגלית) Mary Ziegler, New York Times
השקת ערוץ 14: תראו מי מבקר אריאל פלקסין, ישראל היום
מוכרח להיות שינוי ביחס המשטרה לנחקרים טובה צימוקי, Ynet
לחתוך את ירושלים: הגיע הזמן להחלטה לאומית שלום ירושלמי, מקור ראשוןמפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2021-12-02)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.86
תקווה חדשה 6 0 0
יהדות התורה 7 7 7.33
ש"ס 9 9 8.6
ימינה 7 5 5.14
כחול לבן 8 7 8.08
יש עתיד 17 21 19.36
המשותפת 6 7 7
ישראל ביתנו 7 7 6.6
מרצ 6 4 4.38
עבודה 7 7 7.4
הציונות הדתית 6 7 7
רע"מ 4 5 5.27