fbpx

כמה מנדטים שווה שאשה-ביטון לגדעון סער?

מדוע החליט גדעון סער להציב את יפעת שאשא ביטון במקום השני ברשימה שהוא מגבש לקראת התמודדות בבחירות הבאות? אפשר להציע ארבעה טעמים.

האחד – כדי שלא תלך עם מישהו אחר. כלומר, עם נפתלי בנט. שאשא ביטון היא נכס אלקטורלי, וסער צריך לוודא שיריבו העיקרי על כרטיס הימין-שאינו-ליכוד לא זוכה בה. השני – כדי שתביא את מצביעיה למפלגתו. לשאשא-ביטון יש כנראה מצביעים. פחות ממה שנדמה לה, אבל יותר מכפי שיש לרוב חברי הכנסת האחרים. השלישי – שאשא-ביטון מביאה מצביעים מאיזור חיוג הליכוד, וזה מה שסער צריך. מצביעים מאזורי חיוג מרכז ושמאלה, לפיד, עבודה, כחול לבן, יבואו בזכות מועמדים אחרים, ובעיקר אם יזהו סיכוי להדיח את נתניהו. הרביעי – כדי להחזיק את המומנטום. סער הכריז, וזה היה מוצלח. הוא זינק מיד בסקרים והוכיח שהוא מועמד אמיתי. אחר כך צירף את הנדל והאוזר. שניהם מועמדים עם רקורד של רצינות, אבל מעט בוחרים, אם בכלל. ברוב הסקרים, הנדל והאוזר ודרך ארץ שלהם קיבלו בערך חצי אחוז. לא משנה, ההצטרפות שלהם נותנת תחושה של מגמה, אבל התחושה מתפוגגת מהר, וכדי לשמר אותה צריך לייצר עוד כותרת ועוד כותרת. הקפיצה של שאשא ביטון היא כותרת. עוד יומיים של מומנטום.

יש גם חסרונות לצירוף שלה. קודם כל, היא מחזקת את התחושה שמפלגת סער היא מפלגת פליטים. מפלגה של פוליטיקאים שמחפשים סידור עבודה. לשאשא-ביטון אמנם היו סקרים שהבטיחו כרטיס כניסה לכנסת גם בריצה עצמאית. אבל אלה סקרים מלפני הימים של סער. אלה סקרים שבהם קיבלה חלק מהקולות שמקבל היום סער.

ועוד חסרון: סער רץ לראשות הממשלה. הוא מציג את מפלגתו כמפלגת שלטון. גדי איזנקוט נראה כמו פיגורה בכירה במפלגת שלטון. שאשא ביטון נראית כמו פיגורה בדרך בינוני. מתאימה למפלגת שלטון, אבל לא כמספר שתיים. היא תהיה סגנית ראש הממשלה? היא תהיה שרת הביטחון? החוץ? האוצר? הרקורד שלה כולל סגנות ראש עיר קטנה (קריית שמונה), קדנציה קצרה במשרד השיכון, וראשות ועדה בכנסת, שרוב סמכויותיה ניטלו ממנה. זה לא רקורד של מספר שתיים.

למה סער נתן לה את המקום הזה בכל זאת? הזכרנו ארבע סיבות. לא בטוח שהן משכנעות. אולי טעה בשיקול הדעת – אבל צריך לקחת בחשבון שכאשר מדובר בפוליטיקה, את מה שסער כבר שכח רובנו לא נלמד לעולם. אולי יש שיקול שאנחנו לא מבינים. עם הזמן, יתברר מה ההשפעה של על מערכת הבחירות. עם הזמן, יתברר אם היא באמת מספר שתיים, או רק מספר שתיים עד שתתבקש לפנות את מקומה למספר שתיים דומיננטי יותר (או שתישאר שתיים בתואר, אבל למעשה תהיה חמש או שבע או תשע בהיררכיה, כפי שראוי היה שתהיה במפלגת שלטון).

כך או כך, הנה מה שאנחנו יודעים על המספרים של שאשא ביטון, וזה לא הרבה.

נתחיל מהשבוע שעבר. סקר שקבע שסער, בצירוף של איזנקוט ושאשה ביטון מוסיף לעצמו מנדטים, ומוריד לליכוד מנדטים. מה שווה הסקר הזה? שום דבר. הוא לא מלמד דבר לא על כוחו של איזנקוט ולא על כוחה של שאשא ביטון, משום שאיננו מפריד ביניהם. אולי מי שמוסיף את המנדטים זה רק איזנקוט. אולי זו רק שאשא ביטון. אולי הא מוסיפה והוא מוריד, או להפך. בקיצור, סקר מטעה. הוא נותן תחושה שלשאשא בטון יש מה לתרום. אבל זו תחושה לא בהכרח נכונה (וגם לא בהכרח לא נכונה).

לפני שלושה שבועות בערך, בסקר אחר של כאן, נמצא שאם איזנקוט ושאשא ביטון יקימו מפלגות, כל אחד בראשותו, איזנקוט יקבל ארבעה מושבים, שניים מהם של הליכוד, ושאשא ביטון לא תעבור את אחוז החסימה. היא תביא בוחרים, אבל לא הרבה. ובעיקר, הרבה פחות מאיזנקוט, מה שמחדד שוב את הטענה שהסקר הקודם שהצגנו היה פשוט בעייתי.

צריך לומר שהיו לשאשא ביטון גם סקרים שהעבירו אותה את אחוז החסימה. סביב ספטמבר-אוקטובר, כשהקורונה הייתה בשיא, והתנגדות הלעומתית שלה לממשלה עוד טרייה בזיכרון, שאשא ביטון הגיעה לארבעה עד שמונה מנדטים בכמה סקרים. סקר של ערוץ 12 בחודש אוקטובר הראה ששאשה ביטון לוקחת מנדט אחד מהליכוד. היא לוקחת אחד גם מימינה. סקר מוקדם יותר של אותו ערוץ לימד ששאשא ביטון לוקחת 3 מנדטים מהליכוד. מאיפה השאר? 2 מימינה, 2 מכחול לבן, 1 מיש עתיד.

נניח שהסקרים האלה היו מדויקים. שאשה ביטון בשיאה לקחה שמונה מנדטים. והיא לקחה אותם מארבע מפלגות: ליכוד, ימינה, כחול לבן ויש עתיד. מה זה אומר על מה שהיא שווה היום? זה אומר משהו לא לגמרי מחמיא. קשה להראות את זה בביטחון, אבל על פי רוב האינדיקציות, המנדטים של שאשא ביטון – אותם שמונה בשיא – כבר בידיים של גדעון סער. הממוצע של סער בסקרים מתקרב לעשרים מנדטים. בשניים האחרונים, בשלישי ורביעי השבוע, מייד אחרי הצירוף של הבכירה החדשה, הוא קיבל 20 ו-21. כך קיבל גם בשני הסקרים שלפניהם, ולפני שאשא ביטון. השמונה של שאשה ביטון, או לפחות רובם, כבר בפנים. זה לא לגמרי מפתיע. יש בליכוד בוחרים שלא שלמים עם המפלגה. לפני חודשיים, כשלא היה סער, שאשא ביטון נראתה להם כאלטרנטיבה סבירה. מרגע שיש סער, הם מעדיפים אותו. כלומר, בהחלט יכול להיות ששאשא ביטון לא הוסיפה לסער אפילו מנדט.

איך נדע בוודאות? קודם כל, ודאות לא תהיה. אם סער יעלה בסקרים הבאים, זה יכול להיות בזכותה, ויכול להיות בלי קשר אליה. הוא היה במגמת עליה בכל מקרה. אם תהיה קפיצה דרמטית, רובה על חשבון הליכוד, אולי אפשר יהיה להשתכנע. וכמובן, יכולה להיות גם ירידה. אולי בגלל שהחידוש פג, וחלק מהמתלהבים הראשונים חזרו להתלבט, או חזרו ״הביתה״ (לאן שזה לא יהיה). אולי בגלל שאשא ביטון. כן, כן, אפשר לדמיין גם תסריט כזה: המצביע שלפני שבוע החליט ללכת עם סער, מביט השבוע ברשימה שלו ואומר לעצמו ״זו לא רשימה של מפלגה שלטון״. איך אני יודע? כי שאשא ביטון במקום שני זה לא מפלגת שלטון.

, , , , , , , , ,12/07/2024חמש סיבות לאופטימיות, אפילו בעיצומה של התקופה החשוכה הזאת שאול אמסטרדמסקי, כלכליסט
ישראלים רבים בדרך החוצה מכאן ג׳וש בריינר, הארץ
תחקיר בארי: תמונה מבהילה של קריסת מערכות עפר שלח, Ynet
הגאומטריה של ״מרחב הריח״ ג׳ייסון קסטרו, אלכסון
על חשיבה מחוץ לקופסה מיכאל אברהם, שו״ת ומאמרים
בטח שאפשר להרוג רעיון, גם את זה של חמאס אבי גרפינקל, הארץ
משרד התרבות נגד עם הספר רותם ידלין, ישראל היום
ההסכמות והפערים בדרך לעסקה עם חמאס אבי יששכרוף, Ynet
על משטר, אמריקה וחרדים. שאלות לקיפוד והשועל שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
סקר המנדטים של i24NEWS נדב אלימלך, i24
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-07-09)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 8 22 22.2
הליכוד 32 21 21.9
יש עתיד 24 15 14
ישראל ביתנו 6 14 12.9
ש״ס 11 11 9.9
עוצמה יהודית 6 10 9.3
מפלגת הדמוקרטים (עבודה-מרצ) 4 8 8.3
יהדות התורה 7 8 7.6
רע״מ 5 6 5.1
חדש תע״ל 5 5 4.6
הציונות הדתית 8 0 4
בל״ד 0 0 0
תקווה חדשה 4 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר