fbpx

ארה״ב 2024: אי אפשר להוציא מכלל אפשרות שטראמפ (לא) ינצח

 

שון תרנד שם לב לדבר מעניין. הוא שם לב לכך שהרבה מאוד פרשנים מקפידים בזמן האחרון לומר משהו בנוסח ״דונלד טראמפ יכול לנצח בבחירות לנשיאות״, או ״אין להוציא מכלל אפשרות שטראמפ ינצח״, או ״אי אפשר לשלול תסריט שבו טראמפ מנצח״. שון תרנד שם לב לנוסח הזה, ואז חזר למספרים, ואז החליט שצריך לתקן את הטעות הזאת. זה לא נכון לומר ש״אי אפשר להוציא מכלל אפשרות שטראמפ ינצח״, כי זה נוסח שמלמד על אפשרות שאינה האפשרות הסבירה. אלא שטראמפ ינצח היא כרגע האפשרות הסבירה. טראמפ הוא המועמד המוביל, ובפער גדול מכפי שנדמה, במרוץ לנשיאות ארה״ב. ונכון, יש עוד כמעט שנה עד יום ההצבעה, בנובמבר 2024. והרבה דברים יכולים לקרות בשנה. כך שאי אפשר להוציא מכלל אפשרות שטראמפ לא ינצח. הנה, זה הנוסח הנכון: אי אפשר להוציא מכלל אפשרות שטראמפ לא ינצח.

לקרואהחרדים רוצים שצה״ל ישלוט בעזה (אבל בלי גיוס)

להאזין: הסופר יונתן דה שליט, יש בעולם טובים ורעים?

להשיב: מה הלקחים שלכם ממתקפת ה-7 באוקטובר?

האם זה יהיה אסון גדול אם טראמפ ינצח, או אולי זו תהיה שמחה גדולה? תרנד הוא פרשן פוליטי, ולא עסק בשאלה הזאת. מן הסתם, אם ייבחר זה אומר שהרבה מאוד אמריקאים חושבים שזו תהיה שמחה. ויהיו גם הרבה מאוד, אולי יותר, שיחשבו שזה אסון. באמריקה, לא הרוב קובע, אלא רוב האלקטורים. מכאן מתחיל היתרון של טראמפ. גם אם היה מפגר בסקרים במניין הקולות, היה לו סיכוי לנצח. ב-2016, הוא קיבל פחות קולות, וניצח. גם ב-2024 הוא יכול לקבל פחות קולות, ובכל זאת לנצח.

אלא שכרגע, בכלל לא ברור שיקבל פחות קולות. כי טראמפ לא מפגר בסקרים – הוא מוביל בסקרים. וצריך להגיד את זה בצורה יותר בוטה: טראמפ מוביל בסקרים היום כפי שלא הוביל בהם מעולם! הוא מוביל יותר מכפי שהוביל ב-2016, כאשר ניצח, והרבה יותר מאשר ב-2020, כאשר היה לא כל כך רחוק מעוד ניצחון. הוא מוביל בסקרים במישור הארצי ומוביל גם במדינות חשובות שבהן צריך לנצח. הנה, אתם כבר מבינים למה הנוסח ״אי אפשר להוציא מכלל אפשרות שטראמפ ינצח״ הוא נוסח מטעה, ולמה ״אי אפשר להוציא מכלל אפשרות שטראמפ לא ינצח״ הוא הנוסח המתאים יותר.

שנפרט קצת? קצת מוקדם יותר השבוע, טראמפ הוביל על הנשיא ג׳ו ביידן ב-2.6 אחוזים בממוצע הסקרים המשוקלל של RealClearPolitics. זה הפער הגדול ביותר לטובת טראמפ בממוצע הזה אי פעם (בשעת כתיבת המאמר הפער הצטמצם קצת, ל-1.9, תכף נסביר למה זה לא ממש מעודד מנקודת מבטו של ביידן). מה זה אומר ״אי פעם״? בבחירות 2016 טראמפ הוביל על הילרי קלינטון רק חמישה ימים לאורך כל המרוץ. בסך הכל, הוא הוביל ב-29 סקרים. בבחירות 2020 טראמפ לא הוביל על ביידן. אף לא פעם אחת. הוא הוביל פה ושם בסקר, אבל לא בממוצע הסקרים. כמה שונה הסיבוב הזה? טראמפ הוביל על ביידן בשלושת השבועות האחרונים ביותר סקרים מאשר בשנתיים 2020-2019.

ומה קורה במדינות שיכולות להכריע את המרוץ? במישיגן, טראמפ לא הוביל מעולם. עכשיו הוא מוביל. בפנסילבניה הוא לא הוביל מעולם. הוא מוביל עכשיו. בפלורידה, הוא מוביל. באריזונה, הוא מוביל בפער די גדול. הוא מוביל באוהיו. הוא מוביל בג׳ורג׳יה – זוכרים את ג׳ורג׳יה? זו המדינה שטראמפ עומד בה לדין, משום שניסה למצוא בה קצת יותר מעשרת אלפים קולות שלא היו. זו המדינה שהוא מוביל בה כעת ביותר מחמישה אחוזים.

ולכל זה צריך להוסיף לקח שלמדנו: טראמפ מצליח בבחירות יותר ממה שהוא מצליח בסקרים. בבחירות 2016 ניצח בהפתעה, כי הסקרים לא לכדו היטב את רוח הבוחרים. ב-2020 התקרב מאוד לניצחון, כי הסקרים שוב לא חזו נכון את עוצמת התמיכה בו. כמובן – אפשר לחשוב שהפעם זה אחרת, או הפוך. אבל אי אפשר להתעלם מהאפשרות שטראמפ הוא אותו טראמפ וגם הבוחרים שלו אותם בוחרים, ושגם הסקרים הם אותם סקרים. כלומר, נותנים לטראמפ קצת פחות ממה שמגיע לו.

אז זה המצב כעת: טראמפ מוביל בפער גדול מאוד בסקרי הפריימריס, וקשה לראות אותו מפסיד את השליטה במפלגה. ביידן מתמודד ללא תחרות במפלגה הדמוקרטית, ונכון לעכשיו לא אותת על כוונה לפנות את הכסא למועמד או מועמדת אחרת. כך שבנובמבר הבא ביידן וטראמפ ייפגשו לסיבוב נוסף – ו״אי אפשר להוציא מכלל אפשרות שביידן ינצח״. אבל הוא המועמד שנמצא בפיגור, ולא בהכרח זניח.

, , , , , ,
12/07/2024חמש סיבות לאופטימיות, אפילו בעיצומה של התקופה החשוכה הזאת שאול אמסטרדמסקי, כלכליסט
ישראלים רבים בדרך החוצה מכאן ג׳וש בריינר, הארץ
תחקיר בארי: תמונה מבהילה של קריסת מערכות עפר שלח, Ynet
הגאומטריה של ״מרחב הריח״ ג׳ייסון קסטרו, אלכסון
על חשיבה מחוץ לקופסה מיכאל אברהם, שו״ת ומאמרים
בטח שאפשר להרוג רעיון, גם את זה של חמאס אבי גרפינקל, הארץ
משרד התרבות נגד עם הספר רותם ידלין, ישראל היום
ההסכמות והפערים בדרך לעסקה עם חמאס אבי יששכרוף, Ynet
על משטר, אמריקה וחרדים. שאלות לקיפוד והשועל שמואל רוזנר, הקיפוד והשועל
סקר המנדטים של i24NEWS נדב אלימלך, i24
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-07-09)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 8 22 22.2
הליכוד 32 21 21.9
יש עתיד 24 15 14
ישראל ביתנו 6 14 12.9
ש״ס 11 11 9.9
עוצמה יהודית 6 10 9.3
מפלגת הדמוקרטים (עבודה-מרצ) 4 8 8.3
יהדות התורה 7 8 7.6
רע״מ 5 6 5.1
חדש תע״ל 5 5 4.6
הציונות הדתית 8 0 4
בל״ד 0 0 0
תקווה חדשה 4 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר