fbpx

4.05/103.92/10

48% 52%


מי ינצח בבחירות החמישיות?

שנדבר על בחירות חמישיות? כל המערכת הפוליטית מדברת על בחירות חמישיות, אז למה לא אנחנו.

נכון שהבטיחו שהפעם לא יהיה. נכון שיש עוד כמה שבועות, ומי יודע, אולי בכל זאת. נכון שעוד יכולים להיות זיגזגים. אבל צריך להודות באמת: הפתרונות שאמורים להביא אותנו מנקודה אלף (אין קואליציה) לנקודה בית (יש קואליציה) נראים מופרכים יותר ויותר משבוע לשבוע. פעם זה ראש ממשלה עם שבעה מנדטים, אחר כך שישה, אחר כך רוטציה, אולי עם ההוא, ואולי עם השני, אחר כך ממשלת מיעוט, עם תמיכה מבחוץ, או חבירה מבפנים, או עריקים או מסתננים, או חלקי מפלגות וקרעי סיעות. האפשרות הפשוטה: קואליציה – פינתה מקום לאפשרות המסובכת. ואז למאוד מסובכת. ואז למסובכת מדי. כשברור שהקואליציה היא כבר לא קואליציית שלטון אלא קואליציית אוונטורה. נעשה משהו מקש וגבבה וקצת דבק, שיחזיק מעמד יומיים, העיקר ש(מלאו את החסר) ביבי ייצא מבלפור / לגנץ תבוטל הפריטטיות.

אז צריך לדבר על בחירות חמישיות. בחירות שאף אחד לא יהיה אשם בהן. נתניהו יאשים את סמוטריץ׳ ובנט, סמוטריץ׳ יאשים את סער, סער יאשים את בנט, לפיד יאשים את בנט, בנט יאשים את סמוטריץ׳ או את שקד, או את נתניהו, שלא מוכן לזוז. שימו לב שבסקר של קמיל פוקס מאתמול, יש יותר בוחרים שרוצים בחירות מכאלה שרוצים את ממשלת השינוי (45% מול 42%). ואגב, זה משהו שאמרנו מזמן: כולם מאוד רוצים ממשלה, ובלבד שזו הממשלה לטעמם. אם לא, הם מעדיפים עוד מערכת בחירות. וכך בדיוק ישראל מתגלגלת – עוד לא בטוח, אבל בהחלט אפשרי, לעוד מערכת בחירות.

מה יקרה במערכת הבחירות הזאת? חמישה סקרים נערכו בחודש האחרון. לא הרבה. עשינו איתם כמה דברים. קודם כל בדקנו: לפי כמה מהם יכולה להיות ממשלת ימין וממשלת שינוי. בממשלת הימין כללנו את ימינה אבל לא כללנו את רע״מ (כי סמוטריץ׳ לא מסכים). בממשלת השינוי לא כללנו את המשותפת, ושוב כללנו את ימינה (כי אחרת סער לא יבוא).

זו כמובן בחירה שאפשר להתווכח עליה. קודם כל, כי לא ברור מה זה ימינה – זה בנט או שקד? זו מפלגה שיש התכנות שתצטרף לממשלת שינוי או שאין? די ברור שבחירות נוספות יביאו שינויים. קודם כל, לא יהיה זליכה. אבל זה מן הסתם לא יהיה השינוי היחיד במפת המפלגות. לכן, כל מה שנכתב עכשיו הוא בעירבון מוגבל. בדיקה מקדמית ולא יותר מזה. ובכל זאת, שווה לשים לב: ארבעה מחמישה סקרים מאפשרים ממשלת שינוי, רק אחד מחמישה מאפשר ממשלת ימין.

ועוד, בדקנו מה קרה למפלגות בסקרים לעומת תוצאות האמת של הבחירות הקודמות. מי מרוויח ומי מפסיד. לא הסתבכנו הרבה: ההשוואה היא בין ממוצע פשוט של תוצאות חמשת הסקרים של החודש האחרון לבין מספר המנדטים בכנסת.

נכון לעכשיו, המרוויחה היחידה שנראית מרוויחה אמתית היא יש עתיד. תוספת של שלושה-ארבעה מנדטים. כל שאר המפלגות מסתובבות קרוב למקום שהיו בו קודם. מרצ שוב קרובה לאזור המסוכן, אבל אנחנו כבר יודעים איזה גוועלד יפה היא יודעת לצעוק. ימינה נראית יציבה למדי בהתחשב בזיגזגים של בנט, אבל אנחנו יודעים שבדרך כלל היא מקבלת בקלפי הרבה פחות מכפי שהיא מקבלת בסקרים. מותר לחשוד, שרוב הבוחרים עוד לא ממש הקדישו מחשבה להצבעה הבאה שלהם. מותר לחשוד, שיחכו עד שידעו אם יש בחירות ומי מתמודד ומה הסיכויים.

בינתיים – מחכים. אולי בכל זאת יצוץ משהו. אם אתם חושבים שכן, ואם אתם חושבים שלא, אתם מוזמנים לסייע לנו במסגרת תחזית הקואליציה של המדד וכאן חדשות. בואו ושתפו אותנו בתחזית שלכם. אולי בזכותכם נדע יותר טוב.

, , , ,
19/01/2022החרדים כבר יודעים את מי היו רוצים אחרי נתניהו ישי כהן, N12
אל תילחמו במערכת החינוך, תילחמו יחד איתה יפעת שאשא ביטון, מעריב
הקושי בהגדרה העצמית בין ה"יהודי" ל"ישראלי" מחייב הגדרה מחדש של הלאום סלי מרידור, ליברל
המשטרה שוכרת האקרים לבצע פריצות ולאסוף מידע על אזרחים תומר גנון, כלכליסט
מציאות חדשה במפרץ: איחוד האמירויות בסכנת מלחמה אהוד יערי, N12
פוטין הכריז מלחמה על אירופה (אנגלית) Bernard-Henri Lévy, Wall Street Journal
בנט לא צפוי לתמוך במועמדות קלדרון ליו"ר הסוכנות היהודית עטרה גרמן, מקור ראשון
האם התמותה בפלורידה נמוכה למרות שאין בה כמעט הגבלות? המשרוקית של גלובס, גלובס
מנסור עבאס הוא איש השנה שלכם? באמת? ג׳קי חורי, הארץ
"חוק הגיוס" מסוכן ויחסל סופית את מודל צבא העם שוקי פרידמן, הארץ
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-01-19)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.72
תקווה חדשה 6 0 0.6
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 9 8.84
ימינה 7 5 5.09
כחול לבן 8 9 8.88
יש עתיד 17 18 18.59
המשותפת 6 7 6.37
ישראל ביתנו 7 6 6.4
מרצ 6 4 4.32
עבודה 7 8 7.41
הציונות הדתית 6 8 7.57
רע"מ 4 5 5.08