fbpx

4.05/103.92/10

48% 52%


רוב הציבור מוכן לקואליציה גם עם ערבים וגם עם חרדים

השאלה פשוטה: לאיזה מפלגה לא תצביעו. יש לא מעט ישראלים שנשבעים שלא יצביעו למפלגה שתשב בקואליציה של בנימין נתניהו. יש כאלה שלא מוכנים להצביע למפלגה שתלך עם ״השמאל״. ועוד יותר, כך נדמה, כלה שלא יצביעו למפלגה שתלך עם ״הערבים״. אם לומר את האמת, הם כנראה לא מתכוונים ל״ערבים״ באשר הם אלא לרשימה המשותפת. רק השבוע, העלה גדעון סער שלט גדול שמחבר את נתניהו לשני פוליטיקאים שהלגיטימיות שלהם, לפחות בעיני סער, כנראה מפוקפקת – עבאס מנסור ואיתמר בן גביר. יש להניח שסער מניח, שמי שיראה את השלט הזה אולי יאמר לעצמו: אני לא מצביע למפלגה שתשב עם מנסור ועם בן גביר.

אם עוד לא הצטרפתם לתחרות תחזית הבחירות של המדד עם כאן חדשות? זה הזמן. לחצו כאן.  

אבל עם מי באמת ישראלים לא מוכנים לשבת באותה קואליציה? או, ליתר דיוק, מי מהישראלים במת יימנע מהצבעה למפלגה בגלל החשד שתלך עם ההוא או עם ההיא? בדקנו. בסקר של כאן חדשות והמדד (שבוצע על ידי דודי חסיד וחברת קנטאר). וגילינו כל מיני דברים מעניינים, שחלקם יסופרו כאן בימם הקרובים.

אבל נפתח בזה: שיעור הישראלים שימנעו מהצבעה למפלגה שתשב גם עם ערבים וגם עם חרדים די נמוך. בערך כשיעור בוחריו של אביגדור ליברמן. על מה זה מעיד? נדמה שקודם כל על גישה ריאלית לחיים. הבוחרים מבינים שבלי ערבים (10-15 מנדטים) ובלי חרדים (15-17 מנדטים) לא בטוח שנשארים מספיק חברי כנסת לקואליציה. לא כאשר צריך לקחת בחשבון עוד החרמות, של נתניהו, או של השמאל, או של אבתיסאם מרענה ממפלגת העבודה (שכבר התנצלה, ודמעה, ולטעמי הגיע הזמן לרדת לה מהראש גם אם ברור שציונית גדולה היא לא היתה ולא תהיה). במילים אחרות: מי רוצה להצביע למפלגה שיש לה סיכוי כלשהו לתפוס בשלטון, כנראה צריך לקחת בחשבון אפשרות לישיבה משותפת גם עם מפלגות שהם לא בדיוק החביבות עליו. העיפו מבט במדד הקואליציות המתעדכן שלנו, ותבינו שזה המצב.

ועוד גילינו, ששיעור המסתייגים מישיבה עם הערבים גבוה משמעותית משיעור המסתייגים מישיבה עם החרדים. זה חשוב, כי בעוד שיאיר לפיד מנסה להדביק לנתניהו את החרדים – כסוג של איום על המצביעים שזה מה שצפוי להם, לנתניהו יש נשק פוליטי מאיים יותר – הערבים. כמעט פי שלושה ישראלים (יהודים) מעדיפים לא לשבת עם הערבים מאשר לא לשבת עם החרדים. ואמנם, נתניהו שינה את הטון כלפי הערבים, ואולי קצת קשה לו עכשיו להשתמש בנשק הפוליטי הזה באותה אפקטיביות, כי כולם מבינים שרע״מ הפורשת היא, בין השאר, יציר כפיו. אבל כבר אמרנו. מילת הקוד ״ערבים״ לא באמת מכוונת לערבים. היא מכוונת לרשימה המשותפת. ועם ערבים כאלה, נתניהו (וגם סער, בנט ואחרים) לא ישבו.

עשינו את ההצלבות המתחייבות. מי יצביע למפלגה שתשב גם עם ערבים וגם עם חרדים – קרי, לא דוגל בהחרמה (של שתי קבוצות אלה). מי יצביע רק למפלגה שלא תשב עם ערבים, אבל אין לו בעיה של ישיבה עם חרדים. מי יצביע למפלגה שתשב עם ערבים, אבל לא לאחת שתשב עם חרדים, ומי מחרים גם וגם. כן ולא, לא וכן. הגרף לפניכם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

, , , , ,
19/01/2022החרדים כבר יודעים את מי היו רוצים אחרי נתניהו ישי כהן, N12
אל תילחמו במערכת החינוך, תילחמו יחד איתה יפעת שאשא ביטון, מעריב
הקושי בהגדרה העצמית בין ה"יהודי" ל"ישראלי" מחייב הגדרה מחדש של הלאום סלי מרידור, ליברל
המשטרה שוכרת האקרים לבצע פריצות ולאסוף מידע על אזרחים תומר גנון, כלכליסט
מציאות חדשה במפרץ: איחוד האמירויות בסכנת מלחמה אהוד יערי, N12
פוטין הכריז מלחמה על אירופה (אנגלית) Bernard-Henri Lévy, Wall Street Journal
בנט לא צפוי לתמוך במועמדות קלדרון ליו"ר הסוכנות היהודית עטרה גרמן, מקור ראשון
האם התמותה בפלורידה נמוכה למרות שאין בה כמעט הגבלות? המשרוקית של גלובס, גלובס
מנסור עבאס הוא איש השנה שלכם? באמת? ג׳קי חורי, הארץ
"חוק הגיוס" מסוכן ויחסל סופית את מודל צבא העם שוקי פרידמן, הארץ
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-01-19)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 33.72
תקווה חדשה 6 0 0.6
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 9 8.84
ימינה 7 5 5.09
כחול לבן 8 9 8.88
יש עתיד 17 18 18.59
המשותפת 6 7 6.37
ישראל ביתנו 7 6 6.4
מרצ 6 4 4.32
עבודה 7 8 7.41
הציונות הדתית 6 8 7.57
רע"מ 4 5 5.08