fbpx

3.86/104.01/10

46% 54%


המפלגה של סער: שלושה תסריטים (ואף אחד לא טוב לנתניהו)

דמיינו שלושה תסריטים. באחד, גדעון סער וחבריו גורפים 10 מנדטים, בשני 15, בשלישי 20. זה לא מופרך. בסקר מהבוקר, של מנחם לזר, סער מקבל 17. אולי התלהבות של התחלה, אולי משהו יותר מהותי. הביטו בטבלה ותראו שהוא לא צריך לקחת הרבה כדי להגיע לזה. קצת מהליכוד, הגיוני, קצת מבנט, בטח שהגיוני, מכחול לבן, בהחלט סביר, מיש עתיד, קצת יותר קשה אבל אפשרי, אולי גם מליברמן (לא במקרה סער הזכיר בנאום אתמול את מוצאו מבוכרה).

עכשיו שימו את החרדים בצד. הם אולי ילכו עם סער ואולי לא. תלוי בנסיבות. ולכל אחד משלושת התסריטים חברו שלוש אופציות לקואליציה. אחת של נתניהו עם בנט והחרדים – הקואליציה הקלסית של הימין, אבל בלי גדעון סער. אחת של נתניהו עם גדעון סער והחרדים (אין להם בעיה להסתדר) – ובנט בחוץ, כמו עכשיו. אחת קואליציה של סער ובנט בלי נתניהו, ובחיבור עם מפלגות המרכז האחרות שמוכנות לעשות הכל כדי להיפטר מנתניהו. זה אומר יש עתיד (נראה שלפיד כבר לא יהיה ראש ממשלה בסיבוב הזה), כחול לבן (אם יישאר ממנה משהו, ולא בטוח), ליברמן (למה לא).

יהיו כמובן עניינים לסדר, כמו מי ראש הממשלה, או מי ראש הממשלה ראשון. אבל אין ספק שלסער ובנט יהיה קל יותר לסמוך אחד על שני מאשר לסמוך על נתניהו. ואפשר לדמיין אותם מצרפים גם את החרדים, ומגדילים עוד יותר את מרחב התמרון הפוליטי שלהם. בינתיים, מה שיעשה נתניהו הוא שני דברים. אחד, יוודא שהוא מאבד פחות מנדטים ממה שתסריטים מציעים. שני, ישחק מול בנט וסער כדי להפריד ביניהם. לפתות אחד כדי להשאיר את השני בחוץ. אולי באמצעות רוטציה (אבל נתניהו שני).

מה שבטוח, הבחירות הסתבכו אתמול. בעיקר לנתניהו. הנה שלושת התסריטים, והקואליציות שנובעות מהן.

רק לשם הבהרה: את המספרים של ״לפני סער״ לקחת מהממוצעים שלנו (אם אתם לא עוקבים אחרי מדד הקואליציה של המדד, תתביישו). ועוד הבהרה: הבוקר הוספנו למדדים (גם מדד המפלגות וגם מדד הקואליציה) את המפלגה של סער. כמובן, חישבו של ממוצעים ביחס אליה עוד קצת קשה, כי רק מתחילים להצטבר סקרים ראשונים. ובכל זאת, המפלגה בפנים, כנראה שלא אחרונה. גם ״אתם נגד הסקרים״, המייצר תחזית על פי בחירת הגולשים, משתנה. ברור שכל מה שנאמר עד עכשיו על הליכוד וימינה יקבל תפנית, ואנחנו מוסיפים את מה שנדרש כדי להבין אותה טוב יותר.

 

, , , , ,
26/05/2022השגריר האמריקני שוחח עם בר-לב: הביע חשש שמצעד הדגלים יוביל להסלמה ברק רביד, וואלה
ישראל מצליחה להשפיע על העמדה האמריקנית מבלי להתעמת דנה ויס, N12
דעת הקהל האמריקאית והנשק (אנגלית) Megan Brenan, Gallup
פלונטר הדירות: למה הממשלה לא תצליח לעצור את עליות המחירים? שאול אמסטרדמסקי, כאן חדשות
אלה מנהיגי המורים שלנו? לימור לבנת, Ynet
חופש אקדמי או קמפוס שנאה? שרה העצני כהן, ישראל היום
איפה עדיף להתאשפז? הדירוג מרב כהן, וואלה
המפקח על הבנקים: "סיכון האשראי בנדל"ן עלה, אך אין סכנה ליציבות הבנקים" יהודה שרוני, מעריב
ארה"ב השלימה עם הסיכוי הנמוך להסכם עם איראן, בישראל עוד חוששים שייחתם עמוס הראל, הארץ
יו"ר ועדת הכלכלה: "לא אצביע עם הקואליציה" עמית סגל, N12
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-05-22)
ממוצע המדד
הליכוד 30 36 36
תקווה חדשה 6 4 3.16
יהדות התורה 7 7 7
ש"ס 9 8 7.62
ימינה 7 6 6.52
כחול לבן 8 8 7.31
יש עתיד 17 18 18.51
המשותפת 6 7 7.13
ישראל ביתנו 7 5 5.25
מרצ 6 0 3.2
עבודה 7 8 6.95
הציונות הדתית 6 9 8.73
רע"מ 4 4 2.95