fbpx

בחירה אסטרטגית? לא במפלגה הקטנטנה שלנו!

לא הבטיחו לנו חיים קלים. לא הבטיחו לנו שלא יהיו התלבטויות. הנה אחת מהן, השמורה, בבחירות האלה, בעיקר למצביעים של מפלגות שאינן הליכוד ויש עתיד. ואולי גם של עוד כמה: תקווה חדשה, ש״ס, ימינה, המשותפת, יהדות התורה, ישראל ביתנו. בקיצור, מפלגות שרחוקות יחסית מאחוז החסימה. רחוקות בינתיים. ביחס לכמה מהן, עוד יש מקום לשינוי.

מי קרובות? העבודה, כחול לבן, הציונות הדתית, מרצ, רע״ם. חלקן קרובות מלמטה וחלקן מלמעלה. כך או כך, מדובר על עשרים מנדטים בערך באזור הסכנה. עשרים מנדטים שמי שבוחר בהם צריך לקבל החלטה לא פשוטה: לקחת סיכון, או לא לקחת סיכון. בשישי האחרון, כתבתי על בוחרי מרצ את השורות הבאות (במעריב):

״געוואלד זה כנראה הימור הכרחי למרצ של השבוע, אבל גם הימור מסוכן. הוא חושף עד כמה המצב פריך, רעוע. הוא יכול לחולל אצל המצביע שינוי – כן, להציל. או שינוי הפוך – לא, לא רוצה לסכן את קולי בהצבעה למפלגה שאולי לא תעבור. דמיינו את בוחרי שלושת המנדטים של מרצ מגלים, בבוקר שלאחר הבחירות, שבגלל שהתעקשו להציל את מרצ המליכו שוב את נתניהו. דמיינו את בוחרי שלושת המנדטים של מרצ מגלים שקולם הוא שמאפשר למנות את סמוטריץ׳ ואייכלר, בנט ורגב, זוהר ואמסלם. דמיינו לא רק את הגעוואלד שלפני. דמיינו גם את הגעוואלד שאחרי.״

ובעוד אני כותב, עיינתי בשני סקרים, אחד של המדד וכאן חדשות, לסדרת הכתבות זמן בחירות של יפעת גליק, השני של המכון לדמוקרטיה (מדד הקול הישראלי). בשניהם הוצגה שאלה שמטרתה דומה: לברר האם ועד כמה הבוחרים עושים שיקול ״אסטרטגי״. הנה, כך ניסחו חוקרי המכון לדמוקרטיה את שאלתם. הם ביקשו מהנשאלים לומר אם הם מסכימים או לא מסכימים לקביעה הבאה. ״כדי להביא להכרעה בבחירות הקרובות חייבים להצביע לאחת המפלגות הגדולות ולא למפלגה קטנה, גם אם עמדותיה מתאימות ליותר לעמדתי״. אצלנו, השאלה נוסחה קצת אחרת: ״אם מפלגה שאתה שוקל לבחור בה נמצאת קרוב לאחוז החסימה, מה בעיניך הבחירה הנכונה?״ לנשאלים הוצעו האפשרויות הבאות: ״1. לא לקחת סיכון: להצביע למפלגה אחרת, קרובה, שבטוח עוברת את אחוז החסימה. 2. להצביע למי שאני רוצה, בלי קשר למצב בסקרים״.

הנוסחים הובילו לתוצאות קצת שונות. בסקר של המכון לדמוקרטיה, הציבור חצוי, בערך מחצית בעד הצבעה אסטרטגית, בערך מחצית בעד הצבעה בעד המפלגה הקרובה לעמדות הבוחר. בסקר של המדד וכאן חדשות (בביצוע קאנטר) בערך שישים אחוזים בעד הצבעה לפי העמדה ולא לפי התחשיב האסטרטגי. אבל בשני הסקרים ניכר שברוב המקרים, ככל שהמפלגה ״שלך״ בסיכון יותר גבוה, כך עולה הנטייה שלך לבחור לפי עמדה ולא לפי שיקול אסטרטגי. וכמובן, אין לנו שום דרך לדעת כאן מה הסיבה ומה התוצאה. האם המצביעה של כחול לבן מחפשת הצדקה למעשיה, ולכן אומרת שצריך ללכת עם הלב ולא עם המחשבון. או שאולי המצביעה של כחול לבן היא מלכתחילה זאת שהולכת עם הלב ולא עם המחשבון. ובמילים אחרות: האם בוחרים אידיאליסטים נמשכים למפלגות קטנות, או שמצביעים של מפלגות קטנות מתחפשים לאידיאליסטים.

כך או כך, מה שמתברר הוא הדבר הבא: יש בישראל הרבה מאוד מצביעים שמאמינים בהצבעה אסטרטגית, אבל ברוב המקרים, אלה הבוחרים של המפלגות ״הלא נכונות״. הבוחרים של המפלגות היותר גדולות – הם בעד אסטרטגיה. הבוחרים של הקטנות נוטים ברובם להצבעה אידיאולוגית. כלומר, אם מישהו בונה על הבוחרים של מרצ שינטשו ברגע האחרון, לא בטוח שיש לו על מי לבנות. אם מישהו מקווה שבוחרי הציונות הדתית יוותרו על הסיכון ויעברו למפלגה אחרת, יכול להיות שאין לו למה לקוות. זה אומר שאם הבוחרים מתכוונים לעשות את מה שהם אומרים שהם יעשו – הצבעה למפלגה שהם מסכימים אתה, בלי יותר מדי חישובים – עשרים המנדטים שעל גבול אחוז החסימה ימשיכו להסתובב שם. חלקם יפלו מתחתיו, חלקם יעלו מעליו. זה יקרה ברגע האחרון, ומן הסתם יכריע את גורל הבחירות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

, , , , , ,

28/02/2024התאהבנו בלילה שלפני, אבל הוא לא כל הסיפור אבי יששכרוף, Ynet
היכן צברו מפלגות הימין והשמאל הישגים משמעותיים? משה כהן, אנה ברסקי, מעריב
שש ערים לעקוב אחריהן בבחירות המקומיות עמית סגל, N12
מתי שלטון נהפך למשטר אלוף בן, הארץ
ויכוח עם חרדי מיומן על גיוס מרגיש כמו שחייה בבריכת ג'לי חיים נבון, מקור ראשון
איך ייסגר הבור הענק בתקציב המדינה? סבר פלוצקר, Ynet
יותר ממחצית צופים סיכויים נמוכים ל"ניצחון מוחלט" תמר הרמן, ירון קפלן, המכון לדמוקרטיה
למה השירות הצבאי של הסדרניקים קצר יותר? חיים נבון, מקור ראשון
7 באוקטובר של מגלן, דקה אחרי דקה איתי אילנאי, ישראל היום
מה המלחמה עושה לנו נחום ברנע, Ynet
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2024-02-23)
ממוצע המדד
המחנה הממלכתי 12 39 36
הליכוד 32 18 18.7
יש עתיד 24 13 13.1
ישראל ביתנו 6 10 9.5
ש״ס 11 10 9.4
עוצמה יהודית 6 10 8.8
יהדות התורה 7 6 6.9
רע״מ 5 4 5
חדש תע״ל 5 5 4.8
מרצ 0 5 4
הציונות הדתית 8 0 3.9
עבודה 4 0 0
בל״ד 0 0 0

הקליקו על הטורים כדי לארגן את הנתונים לפי סדר